SPIN

Są bohaterami, zostali odznaczeni

Aneta Borkowska wtorek, 5 maja 2015, 13:22 Aktualnie

„Kto ratuje jedno życie, ten ratuje cały świat”. Tę zasadę wyznawali ludzie, którzy ratowali Żydów z Holocaustu. Świat o nich nie zapomniał i coraz więcej nazwisk dołącza do grona „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. Dzisiaj dołączyło 5 kolejnych Polaków.

W Sali Białej odbyła się uroczystość wręczenia medali i dyplomów honorowych „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”, przyznanych pośmiertnie pięciorgu Polakom: Irenie Egierszdorff, Adolfinie i Stanisławowi Szczerbickim, Helenie Szmurło oraz Wacławowi Szpurze. Odznaczenia od Anny Azari, Amasadora Izraela w Polsce trafiły do rąk rodzin uhonorowanych.

sprawiedliwi3

Tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” jest nadawany od 1963 r. przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Wyróżnieniem tym honorowane są osoby, które w czasie Holokaustu z narażeniem życia i bezinteresownie niosły pomoc prześladowanym Żydom. Medale i dyplomy honorowe, przyznawane na podstawie zeznań osób uratowanych, wręczane są podczas oficjalnych ceremonii w Jerozolimie lub w izraelskich placówkach dyplomatycznych.
Dotychczas Instytut Yad Vashem uhonorował 25 685 bohaterów z 51 krajów, w tym blisko 6532 Polaków, których nazwiska widnieją na specjalnych kamiennych tablicach w Ogrodzie Sprawiedliwych na terenie Instytutu.

sprawiedliwi1

Irena Egierszdorf
Urodzona w Siedlcach bohaterka w czasie okupacji mieszkała razem z siostrą Zofią Olszakowską-Glazer (odznaczona jako Sprawiedliwa w 1988 r.) w Zakrzówku k. Kraśnika. Od jesieni 1942 r. do wyzwolenia w lecie 1944 r. kobiety z wielkim oddaniem opiekowały się żydowską dziewczynką Rachelą Zonszajn, przemyconą z warszawskiego getta.

Adolfina i Stanisław Szczerbiccy
Mieszkający we wsi Koszelówka (pow. Biała Podlaska) państwo Szczerbiccy uratowali 8-osobową żydowską rodzinę Gewirtzmanów z Łosic, którym udało się przeżyć likwidację getta. Przez dwa lata, aż do wyzwolenia w lipcu 1944 r. Szczerbiccy opiekowali się uciekinierami i chronili przed niebezpieczeństwem.

Helena Szmurło
Bohaterka przez dwa lata ukrywała w swoim gospodarstwie w Płosodrzy koło Łosic uciekiniera z pociągu do obozu zagłady w Treblince. Ratowany Mosze Smolarz dzięki wielkiemu wsparciu i heroicznej postawie Heleny Szmurło przeżył wojnę. Po 1945 r. wyjechał do Izraela, stale utrzymując kontakty z wybawczynią i jej rodziną.

Wacław Szpura
Wacław Szpura ze wsi Dubicze (pow. Biała Podlaska) z pomocą żony i syna uratował życie 30 Żydom, którzy ukrywali się we wsi i w pobliskim lesie. Dostarczał im żywność i lekarstwa oraz ostrzegał przed obławami. W 1942 r. pomógł wydostać się poza mury getta i z obozów Żydom w Łosicach i Międzyrzeczu. Jednymi z ratowanych była rodzina Gewirtzmanów, dla których znalazł schronienie u rodziny Szczerbickich. Za swoje bohaterstwo i ratowanie Żydów zapłacił najwyższą cenę – został zamordowany przez polskich bandytów w 1945 r.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?