SPIN

Konferencja Mateusza Kozłowskiego

Beata Głozak piątek, 8 maja 2015, 09:13 Siedlce

Mateusz Kozłowski wytoczył proces karny przeciwko Iwonie Orzełowskiej o pomówienie go na forum lokalnej telewizji. Choreografka Caro Dance miała nazwać go „faszystą”. Zgodnie z art. 212 Kodeksu karnego za pomówienie za pomocą środków masowego komunikowania grozi do roku pozbawienia wolności.

Iwona Orzełowska, choreografka Caro Dance i kandydatka na radną w ubiegłych wyborach samorządowych z listy PiS ma być autorką komentarza, w którym nazywa Mateusza Kozłowskiego (startującego w ubiegłorocznych wyborach na prezydenta Siedlec) faszystą.

„Najgorszy ten Kozłowski albo Sitnik, Właściwie to nie wiem który gorszy Faszysta-Kozłowski cz Sitnik wf-sta, który czyta z kartki bo sam nie umie nic powiedzieć..niektórzy to żyją od posady do posady jak Sitnik, skończyły się posady satysfakcjonujące to szuka kolejnych”.

– Kodeks postępowania karnego mówi, że przed rozprawą główną z oskarżenia jest tak zwana rozprawa pojednawcza, na której sąd chce pojedna stron. Ja ze swojej strony jestem otwarty na możliwość załatwienia sprawy w sposób ugodowy, ale to zależy od strony przeciwnej – zaznaczył na spotkaniu z mediami Kozłowski.

Pozbawienie wolności…

Zgodnie z art. 212 ust. 2 KK za pomówienie za pomocą środków masowego komunikowania grozi grzywna, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do roku.

– To są konsekwencje karne. Postępowanie cywilne zamierzam wnieść, ale w następnym terminie, w którym będę żądał przeprosin i zadośćuczynienia dla siebie albo dla której z organizacji charytatywnej – dodał Kozłowski zaznaczając, że ma dowody świadczące o tym, że pomawiający go komentarz napisała Iwona Orzełowska.

– Nie mamy co do tego wątpliwości – podkreślił. – Gdyby to zrobił niższej rangi członek obozu rządzącego naszym miastem, porozmawiałbym z nim, wytłumaczył, zażądał przeprosin i na tym by się sprawa zakończyła. Kiedy okazało się, że taki wpis zamieściła osoba wykształcona, z pierwszych stron lokalnych gazet, która na pewno zdaje sobie co takie słowa znaczą, nie jestem w stanie tego odpuścić – dodał.

Mateusz Kozłowski podkreślił, że składając zeznania na policji zażądał dla autora komentarza 6 miesięcy pozbawienia wolności. Do Iwony Orzełowskiej przesłał też „pismo ugodowe”, najpierw za pośrednictwem poczty tradycyjnej (dokument nie dotarł ze względu na błędny adres), a potem poprzez portal społecznościowy.

Gra na czas…

– Była w nim zawarta informacja, że toczy się postępowanie, poinformowałem oskarżoną co jej grozi i podałem adres e-mail i pocztowy, na który należy przesłać propozycję porozumienia gdyby ta chciała takie zawrzeć – wyjaśnił.

Ponieważ jednak jak twierdził odpowiedź była „klasycznym graniem na czas” („nie wiem, nie znam, nie komentuję” – od red.) następnego dnia na portalu społecznościowym ukazało się oficjalne oświadczenie Kozłowskiego.

– Wtedy pani Iwona się ze mną skontaktowała prosząc nawet o spotkanie. Do takiego nie doszło. Wysłałem e-mail, na który można przesłać ewentualną propozycję ugody lub 28 maja na rozprawie pojednawczej zaproponować warunki ugody.

Kozłowski dodał, że „nie wyobraża sobie”, aby sąd umorzył to postępowanie.

Po chrześcijańsku…

– Twórca faszyzmu Benito Mussolini powiedział: Wszystko w państwie nic poza państwem. Patrząc na siedlecką kulturę możemy odnieść wrażenie, że ta doktryna znajduje zastosowanie – powiedział z kolei obecny na konferencji Paweł Wyrzykowski. – Bo istnieją w Siedlcach dwa ośrodki kultury, które niby mają ze sobą konkurować, natomiast są obsadzone kluczem partyjnym. Osoby, które nie stosują elementarnych zasad kultury nie powinny uczyć dzieci lub kierować jakąkolwiek placówką kulturalną, gdyż to naraża placówkę na szwank. Jeśli taka placówka jest finansowana ze środków publicznych to również wszyscy podatnicy na tym tracą – stwierdził.

Paweł Wyrzykowski nazywając siebie „liderem środowiska wolnościowego w Siedlcach” dodał, że od roku 2011 jest ono atakowane i szkalowane.

– Ja wszystkie osobiste sprawy o chrześcijańsku wybaczam, natomiast tego co ci ludzie robią z miastem i z innymi mieszkańcami wybaczyć niestety nie mogę – stwierdził.

tekst zmieniony

24 komentarze

 1. Anonim dodano 7 lat temu

  "że nie odpuszczę – zakończył.",
  "a wcześniej "Kozłowski zaznaczył, że ma nadzieję, że zakończy się ugodą" to po co leźć do sądu.

  • Kris dodano 7 lat temu

   A po co Głowacki szedł do sadu ?? Myślą że tylko oni potrafią robić z nich użytek PiSiorki jedne 🙂

  • Na moje oko dodano 7 lat temu

   to od O. zależy czy zaproponuje ugodę, ugody raczej nie proponuje oskarżyciel wobec kobiety bo (jak napisali w artykule) "tzw. korwinowcy" jako osoby kulturalne wiedzą, że kobiecie się ustępuje. Ale jak oskarżona nie chce ugody to widocznie zdaje się na osąd sądu.

 2. Leszek Myśliński dodano 7 lat temu

  Ostatni element kampanii wyborczej? Niektórzy to mają parcie na "szkło" 😉

  • Na moje oko dodano 7 lat temu

   O tak, wzięli panią O. za ręce i zmusili do napisania komentarza po to by mieć konferencję kilka miesięcy później. To się nazywa strategiczne myślenie, że też nie pomyślałam o tym wcześniej!

   • Leszek Myśliński dodano 7 lat temu

    To się nazywa zbieżność interesów, albo szczęście 😉

 3. Kolo dodano 7 lat temu

  Po to lezie do sądu żeby wymusić np. przeprosiny lub coś innego, tak trudno to zrozumieć. Po to jest właśnie instytucja ugody sądowej.

  • wymusić przeprosiny?????? dodano 7 lat temu

   To już normalne przeprosiny od człowieka obrażającego czy pomawiającego muszą być wymuszane sądownie? Korona z głowy by nie spadła gdyby tak po prostu przeprosić.

 4. big dodano 7 lat temu

  … ale tłumy dziennikarzy 🙂

  • Od Korwina dodano 7 lat temu

   Byli dziennikarze niemal wszystkim lokalnych mediów, a Ci panowie stali bliżej bo nagrywali do radia i chcieli mieć lepszą jakość nagrania. Jak nie byłeś to się nie wypowiadaj.

  • Lep dodano 7 lat temu

   ano tłumy tylko że dziennikarze raczej robią foto i nagrywają niż ustawiają się do zdjeć

 5. Sympatyczny dodano 7 lat temu

  Ach jaka dyskretna promocja wyborcza…hehe..i logosik w tle i plakacik w ręku ..i Wyrzykowski się podłączył do zdjątka a to przypadkiem nie Kozłowski personalnie został pomówiony? hehehe…! wiem wiem …zaraz usłyszę ,że Kozłowski był kandydatem z określonej partii i ,że afera uderza w wizerunek organizacji politycznej ,którą reprezentował ale pomimo wszystko troszkę trąca mi to mało dyskretną agitacją wyborczą 🙂 oczywiście mogę się mylić to tylko moje subiektywne zdanie ..hehehehe..

 6. Uwaga dodano 7 lat temu

  To tylko ostatni element kampanii wyborczej Korwinowców. Inaczej mówiąc: ostatnie podrygi śmierdzącej ostrygi. Jeżeli Kozłowskiemu chodziłoby o ugodę z Panią O., to nie upubliczniałby tego faktu, ale doprowadziłby do tego aby został przeproszony publicznie i po sprawie.

  • F16 dodano 7 lat temu

   Orzełowska udawała, że nic się nie stało dopóki nie zobaczyła, że o sprawie się robi głośno

  • ad rem Uwaga dodano 7 lat temu

   Wydaje mi się, że Kozłowski zgłaszając na Policję pomówienie 11 listopada nie wiedział kto to napisał. Też bym upublicznił jakbym się dowiedział że najbardziej znana i ceniona siedlczanka napisała taki komentarz. To dużo mówi o klasie siedleckiej elity kulturalnej.Co do "ostatnie podrygi" to Prezydent Komorowski też ignorował innych kandydatów i co wyszło?Mądry człowiek nigdy nie lekceważy przeciwnika.

 7. Angelika dodano 7 lat temu

  Bardzo dobrze zrobił Mateusz Kozłowski idąc z tą sprawą nawet i do sądu. Pani Orzełowska nie miała prawa nikogo nazywać faszystą i skoro tak postąpiła to pokazała tylko swoją"klasę" a raczej jej brak jako kobiety wykształconej, a najzabawniejsze jest to, że nie miała na tyle odwagi, aby się ładnie podpisać imieniem i nazwiskiem. Nie ma tu żadnego usprawiedliwienia, jezeli powiedziałby to p.Kozłowski byłaby afera, a jak kobieta to cisza, jak równouprawnienie to równouprawnienie..

 8. Harry dodano 7 lat temu

  Wyglądacie we dwóch jak Flip i Flap :). Kto obrażą ludzi, ten niech za to płaci. Ale coś mi się zdaje że bardzo to jej (albo jej męża) portfela nie uszczupli. Pewnie zaproponuje Kozłowskiemu w ramach ugody darmowy karnet na występy swojego męża albo kurs tańca :D.

 9. tom dodano 7 lat temu

  pani tancerka zastosowala skrot myslowy, przynajmniej tak jej sie wydawalo

 10. znajomy dodano 7 lat temu

  Czy to trochę nie dziwne, że konferencję zwołano na kilka dni przed wyborami prezydenckimi. Na zdjęciu wyraźnie widać ,że panowie promuję kandydata na prezydenta, więc to chyba tylko o to chodzi ,a sprawa komentarza na forum to tylko pretekst.

 11. Burza w szklance wody dodano 7 lat temu

  Tyle na temat.

  • Leszek Myśliński dodano 7 lat temu

   Lubię to 😉

 12. xirtam dodano 7 lat temu

  Teraz trzeba przeszperać fora internetowe i zapoznac sie a takze ocenic PiSarstwo matrixa. mysle, ze moze byc ciekawie.

 13. Michał R. dodano 7 lat temu

  Do Panów Wyrzykowskiego i Kozłowskiego:

  "Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie"

  Ten popularny cytat z Ewangelii najlepiej oddaje istotę Waszej reakcji na wpis.

  Zadbajcie, aby Wasi działacze i sympatycy ukrywającymi się pod anonimowymi nickami nie szerzyli chamstwa na forach internetowych pod adresem osób, które posiadają zupełnie – a czasem nawet skrajne – inne zdanie od Waszego, wówczas będziecie pozbawieni dyskomfortu przebycia drogi do uzyskania zadośćuczynienia.

  Wierzę, że Wasza charyzma i autorytet spowoduje, iż nie będziemy zmuszeni czytać więcej żenujących wpisów atakujących Waszych oponentów. Jeśli tak się nie stanie postawi to pod znakiem zapytania celowość Waszej działalności.

  Użycie określenia "faszysta" jest konsekwencją żonglowania wręcz przez Was słów typu: komunista, leming, socjalista (pod adresem prawicowych działaczy), złodziej itp. Wasz prezes JKM prawie zawsze artykułował w sposób jednoznaczny karierę polityczną A. Hitlera, co wbrew Waszemu zaskoczeniu ma konsekwencje dzisiaj na naszym siedleckim podwórku. Zalecam wyciągnięcie racjonalnego wniosku z tej sytuacji. Pozdrawiam

  • do MichałaR. dodano 7 lat temu

   Nie należę do tzw. korwinowców, nawet nie jestem ich sympatykiem, ale dlaczego kieruje Pan te uwagi tylko do nich? Tak jakby lemingi, socjaliści, prawicowi działacze nie szerzyli chamstwa na forach internetowych pod adresem osób mających inne zdanie na jakiś temat. Nie jest Pan obiektywny w tej sprawie.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?