SPIN

Na naukę nigdy nie jest za późno

Aneta Borkowska środa, 27 maja 2015, 22:17 Siedlce

Gdy wymyślili akcję mieli nadzieję, że przyjdzie chociaż kilka osób, ale zgłosiło się tylu chętnych, że powstała lista rezerwowa, a kolejna edycja odbędzie się we wrześniu. Siedlecki „Ekonomik” realizuje właśnie bezpłatny kurs „Komputer, internet dla seniora”.  

– Zainteresowanie kursem przerosło nasze oczekiwania – mówi Elżbieta Replińska, nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSP nr 2. – Mamy 32 uczniów, głównie osoby po 60 roku życia. Widać, że czują głód obycia z komputerem i nowoczesnością. I to nas cieszy, że trafiliśmy z kursem – dodaje.

Zajęcia rozpoczęły się w poniedziałek, a zakończyły dzisiaj. W ciągu trzech ponad dwugodzinnych lekcji uczniowie „Ekonomika” pod okiem swoich nauczycieli uczyli  seniorów podstawy obsługi komputera, programów do edytowania tekstów, korzystania z internetu i komunikacji przez internet.

– Już wcześniej kupiłam komputer, ale jeszcze nie umiem na nim tak dobrze pracować i pomyślałam, że zdobędą jakąś dodatkową wiedzę. Na naukę nigdy nie jest za późno – mówi jedna z uczestniczek kursu. – Poza tym mam rodzinę za granicą, więc chciałabym bez problemów korzystać ze Skype’a – dodaje.

Pomysł z wprowadzeniem do kursu punktów dotyczących portali społecznościowych czy komunikatorów wyszedł od samych uczniów.
– Dla nas Facebook to takie drugie życie, więc skoro my z niego korzystamy to czemu seniorzy nie mogą? Tak samo jest ze Skype’em. Wiele osób ma rodzinę poza Polską, a rozmowy telefoniczne są potwornie drogie – mówi Patrycja. –  Zastanawialiśmy się też jak przyzwyczaić naszych uczniów do myszki, więc wpadliśmy na pomysł, by się to odbyło poprzez układanie puzzli lub pasjansa – dodaje Ewa.

ekonomik seniorzy2

Uczniów ZSP nr 2 nie trzeba namawiać do angażowania się w tego typu akcje. Jak mówi ta akcja to było wyzwanie.

– Nasi uczniowie są otwarci, kreatywni, przyjaźni, dlatego widać, że współpraca z seniorami naprawdę się udaje – mówi Jolanta Duk, p.o dyrektora szkoły i przyznaje, że fajnie byłoby pozyskać fundusze na rozszerzenie akcji.

To, że projekt jest bardzo potrzebna podkreśla jeden z jego uczestników.

– Podstawy obsługi komputera znam, ale z niektórymi zagadnieniami miałem problem. Niestety na rynku widziałem kursy dla młodych lub już zaawansowanych – mówi w rozmowie z nami. – Uczniowie bardzo dobrze uczą, potrafią wiele rzeczy, pomagają. Przy takich okazjach można się spotkać z młodymi, porozmawiać czy nawet zawrzeć  z nimi znajomość – dodaje.

Warto zaznaczyć, że siedlecki „Ekonomik” znany jest z takich społecznościowych akcji. Od kilku lat pomaga siedlczanom wypełniać PITy.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?