SPIN

Bo życie bez uzależnień jest modne

Beata Głozak sobota, 30 maja 2015, 23:55 Siedlce

Setki młodych ludzi z województw mazowieckiego i lubelskiego przeszły dzisiaj ulicami Siedlec promując program Profilaktyka a Ty. Nastolatkowie przestrzegali przez uzależnieniami i przekonywali, że życie bez nich też jest piękne.

Dzisiejsze wydarzenie było częścią dwudniowych obchodów Mazowieckiego Regionalnego Przystanku PaT. Jutro podobna akcja odbędzie się w Radzyniu Podlaskim. „PaT”, czyli Profilaktyka a Ty to program stworzony przez Komendę Główną Policji, którego celem jest zmniejszanie zjawiska uzależnień wśród młodzieży, głównie poprzez profilaktykę i zaangażowanie w nią uczniów polskich szkół.

pat3

– Wyjście młodzieży do młodzieży daje lepszy efekt niż jakiekolwiek pogadanki z ludźmi dorosłymi – powiedziała uczennica radzyńskiej szkoły. – W szkole o uzależnieniach mówi się, ale dzieje się to w taki sposób, że nikogo to nie interesuje i nie przynosi to żadnych efektów – przyznał Wojtek, uczestnik dzisiejszej PaTosfery.

Mazowiecki Regionalny Przystanek PaT w Siedlcach zaczął się od zajęć warsztatowych m.in. z wokalu, hip hopu, zumby, capoeiry, filmu, teatru, poezji śpiewanej czy radia przygotowanych w murach siedleckiego uniwersytetu. Po nich, w sumie około 600 uczestników przemaszerowało w barwnym korowodzie na plac gen. Wł. Sikorskiego gdzie odbył się finał dzisiejszej akcji.

pat4

– Siedlce przywitały nas świetną pogodą i cudowną atmosferą. Rewelacyjnie bawimy się w swoim towarzystwie i w ogóle. Czy życie bez uzależnień jest możliwe? Jest nie tylko możliwe, ale jest nieporównywalnie piękniejsze i lepsze i my jesteśmy tego przykładem – skwitowała licealistka z Warszawy. – Angażuję się w PaT poprzez działania naszego teatru i wiem, że to naprawdę ma sens. Zdarzało się, że dopiero po obejrzeniu naszej sztuki rodzice zaczynali szukać pomocy dla swoich dzieci u specjalistów albo dopiero w ogóle zauważali problem – dodał jej kolega.

Co to jest PaT?
PaT to skrót od nazwy programu „Profilaktyka a Ty”: co Ty zrobiłeś w sprawie profilaktyki uzależnień? Autorem programu jest Grzegorz Jach – inspektor policji (pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego).

Cele programu:
• Komunikowanie oraz inicjowanie przez zespoły specjalistów (w tym policyjnych) działań skierowanych przeciwko zjawiskom patologii społecznej z zaangażowaniem młodzieżowego wolontariatu i aktywną współpracą z samorządami.
• Zmniejszanie zjawiska uzależnień wśród młodzieży szkolnej poprzez kształtowanie aktywnych społecznie i umacnianie asertywnych postaw.
• Inspirowanie rodziców do pogłębiania wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień oraz nakłanianie ich do częstej rozmowy na ten temat z własnymi dziećmi.
• Tworzenie ogólnopolskiej społeczności, promującej wśród młodzieży modę na życie bez uzależnień.

4 komentarze

 1. Leszek Szymański dodano 7 lat temu

  Wspaniała akcja.
  Gratuluję.

 2. ZAKON dodano 7 lat temu

  Życie be uzależnień jest nudne i próżne i nie ciekawe .

 3. MW dodano 7 lat temu

  Policja nie jest od profilaktyki… tylko od PREWENCJI !!!!!, nie wyjdą na ulice i zobaczą ile jest zakamuflowanych punktów sprzedaży narkotyków i dopalaczy . Profilaktyka ma być w SZKOŁACH !!!!!! , spotkania z młodzieżą i RODZICAMI, spotkania edukacyjne !!!! prowadzone przez pedagogów, specjalistów terapii uzależnień oraz osób które miały do czynienia z używkami. Policja nie łapie producentów i sprzedawców. Kropka.

 4. przeciętny kierowca dodano 7 lat temu

  Bardzo słusznie! Popieram MW. To są trudne tematy i bardzo ważne, ale policja? I … jeszcze jedno czy wszystkie manifestacje muszą być w godzinach szczytu w centrum miasta? A może w ramach podobnych manifestacji zamknąć kolejne wiadukty i odcinki dróg. ???

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?