SPIN

VIII Festiwal Teatrów Ulicznych „Pod Niebem”

Aneta Borkowska poniedziałek, 1 czerwca 2015, 22:48 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

teatry

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 11/12 i 13 czerwca o godz. 18. na VIII Festiwal Teatrów Ulicznych „Pod Niebem” – spektakle: „Trzy wiedźmy”, „Karolina i tajemnicze drzwi”, „Podchody”, „Satyriada” i „Hiob”.

Sejm RP ustanowił Rok 2015 rokiem obchodów 250-lecia Polskiego Teatru. Już po raz ósmy Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach zaprasza na niepowtarzalne widowisko plenerowe przygotowane przez kilka zespołów teatralnych – Festiwal, który swoim poziomem artystycznym i organizacyjnym dorównuje największym tego typu projektom w regionie.

Cykl prezentacji rozpoczniemy 11 czerwca premierą spektaklu „Trzy wiedźmy” Terry Pratchetta w wyk. Teatru „DLACZEGO NIE?” Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który w tym roku obchodzi Jubileusz V-lecia działalności. Teatr zabierze widzów do Lancre, gdzie władca ginie strącony ze schodów i jako duch snuje się po zamku. Prawowity następca tronu także miał zostać zamordowany, jednak ostatecznie ocaliły go czarownice i oddały na wychowanie trupie wędrownych aktorów. Brytyjski pisarz, zadając kłam tradycyjnej kosmogonii, w roku 1983 powołał do życia „Świat Dysku”. Pratchett to hegemon beletrystyki fantastycznej, jego książki doczekały się już własnych słowników, gier RPG, komputerowych, planszowych, adaptacji filmowych i komiksów, a w Internecie gęsto od portali założonych przez miłośników niezwykłego cyklu opowieści.

teatry1

Drugiego dnia Festiwalu zobaczymy dwie prezentacje: spektakl „Karolina i tajemnicze drzwi” w wyk. teatru młodzieżowego „No nareszcie”, który tworzą uczniowie  I Liceum Ogólnokształcącego  im. B. Prusa w Siedlcach. Swoim występem podczas XX Miejskiego Festiwalu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej zdobyli I miejsce w kat. teatr. Kolejną prezentacją będą „Podchody” w wyk. Teatru „DLACZEGO NIE?”. „Podchody” to dowcipna komedia wprowadzająca nas w wir zabawy, ale i chwilę refleksji nad złożonością natury kobiecej. Do biura przychodzi nowy pracownik Tadeusz, który staje się obiektem zainteresowania pań w różnym wieku i stanie. Z biura rozmowy przenoszą się do kawiarni. To tu toczy się ożywione życie towarzyskie pań. Przy okazji spotkań i prowadzonych rozmów ujawniają się słabostki charakteru bohaterek, ich różnorodne temperamenty, drobne złośliwości względem siebie. Klimat kawiarni dopełniają panowie: Barman  i Kelner do złudzenia przypominający  Albina i Gustawa – bohaterów znanej komedii Aleksandra Fredry. Ciekawie prezentują się też pozostałe postacie grane przez mężczyzn. Jakich forteli używają bohaterki, aby zdobyć Tadeusza, którą z nich wybierze?

Trzeciego dnia Festiwalu w sobotę finałowy występ poprzedzi prezentacja „Satyriada” w wyk. Teatru „Na Walizkach” z Wrocławia. Teatr zaprezentuje spektakl uliczny nawiązujący do tradycji rosyjskiej i ukraińskiej sztuki komediowej. Spektakl składa się z różnych wątków fabularnych przeplecionych estradowymi pokazami sztuki cyrkowej. Zobaczymy m.in. przewrotną historię małżeńską, w której miłość miesza się ze zdradą, a wesele z pogrzebem. To zaskakująca opowieść, w której na tle bałkańskiej muzyki oglądamy pokazane z przymrużeniem oka nasze codzienne małostki i intrygi. Na scenie pojawi się także mistrz kuchni, który odkryje swoje drugie oblicze: wirtuoza muzyki. Przy pomocy publiczności skomponuje on utwór w taki sam sposób jak przygotowuje najbardziej wyszukane dania!

teatry3

Tegoroczny Festiwal Teatrów Ulicznych zakończy spektakl plenerowy „Hiob” Lwowskiego Teatru  Woskresinnia na podstawie poematu Karola Wojtyły. Spektakl ten doskonale wpisuje się w obchody Roku św. Jana Pawła II. Istniejący od 25-ciu lat na Ukrainie Lwowski Teatr Woskresinnia w oparciu o tekst Wojtyły stworzył najpierw spektakl sceniczny, by później zrealizować jego plenerową (nieco zmienioną) odsłonę. W tej drugiej propozycji artyści sięgają po widowiskowe środki teatralne, m.in. olbrzymie, poruszające się drabiny i wehikuły czy żywy ogień. Spektakl zachwyca widzów i krytykę wielofunkcyjną, symboliczną scenografią oraz kostiumami autorstwa Ally Fedoryszyny, a także przejmującą muzyką Mirona Dacko. „Hiob” Karola Wojtyły zinterpretowany przez Jarosława Fedoryszyna podkreśla uniwersalność i ponadczasowość starotestamentowej historii. Opowiada o wyjątkowej relacji Bóg – człowiek. Bóg doświadcza człowieka, by upokorzyć szatana. Bóg jednak nie pozostawia człowieka w cierpieniu, w samotności. Nagradza tych, którzy są mu wierni. Ludzkości poświęca swego Syna – Zbawiciela. Spektakl ma pozytywne i budujące zakończenie.

Udział we wszystkich spektaklach prezentowanych w ramach VII Festiwalu Teatrów Ulicznych „Pod Niebem” jest bezpłatny.

Program VIII Festiwalu Teatrów Ulicznych „Pod Niebem”

11 czerwca (czwartek)
godz. 19. – „Trzy wiedźmy” – premiera spektaklu w wyk. teatru „DLACZEGO NIE?” SUTW. Sala widowiskowa „Podlasie” MOK, ul. Sienkiewicza 63

12 czerwca (piątek)
godz. 18. – „Karolina i tajemnicze drzwi” – spektakl w wyk. teatru młodzieżowego „No nareszcie” z I LO im. B. Prusa w Siedlcach. Plac przed budynkiem „Podlasie” MOK, ul. Sienkiewicza 63
godz. 19. – „Podchody” – spektakl w wyk. teatru „DLACZEGO NIE?” SUTW. Sala widowiskowa „Podlasie” MOK, ul. Sienkiewicza 63

13 czerwca (sobota)
godz. 20. – „Satyriada” – spektakl w wyk. Teatru „Na Walizkach” z Wrocławia. Plac gen. Wł. Sikorskiego w Siedlcach
godz. 21.30 – „Hiob” – spektakl w wyk. lwowskiego Teatru Woskresinnia. Plac gen. Wł. Sikorskiego w Siedlcach

źródło: MOK (reklama)

Możliwość komentowania jest wyłączona.