SPIN

UWAGA: Powróciła fala oszustw metodą „na wnuczka”

Aneta Borkowska środa, 3 czerwca 2015, 20:56 Kronika Policyjna

Co pewien czas do siedleckiej komendy docierają sygnały informujące o przestępcach, którzy wyłudzają pieniądze tzw. metodą „NA WNUCZKA” lub „NA POLICJANTA”. W ostatnich dniach dotarły do nas informacje o 5 takich przypadkach na terenie Siedlec – w 4 oszustom nie udało się dokonać przestępstwa jednak 5 osoba straciła w ten sposób kilka tysięcy złotych.

Metoda ta polega on na tym, że sprawca dzwoni do ofiary i podaje się np. za jej wnuczka lub członka rodziny twierdząc, iż miał np. wypadek i potrzebne mu są pieniądze na pokrycie szkód nieszczęśliwego zdarzenia lub w przypadku podszywania się pod policjanta, że prowadzona jest akcja policyjna przeciwko oszustom. Następnie gdy ofiara da się wprowadzić w błąd po odbiór pieniędzy przysyłana jest nieznana osoba lub wskazuje się jej konto, na które ma przelać gotówkę.  Na ofiary przestępcy wybierają zazwyczaj osoby starsze i mieszkające samotnie.

Najistotniejsze do zapamiętania przez nas w postępowaniu sprawców jest:
– fakt telefonicznej prośby o pieniądze ze strony wnuczka, kuzyna lub policjanta w jakiejś szczególnej sytuacji np. choroba, wypadek, okazja zakupu czegoś po atrakcyjnej cenie czy też prowadzona akcja policyjna.
– to, że rozmówca nie zgłosi się po pieniądze osobiście tylko przysyła po nie nieznaną nam osobę lub wskazuje konto na jakie je trzeba przelać.
– Policja nigdy nie żąda gotówki – jeżeli ktoś telefonicznie podaje się za funkcjonariusza i prosi nas o pieniądze jest to w 100 % oszust.

W związku z powyższym zwracamy się z apelem, w szczególności do osób starszych: Jeżeli ktoś zadzwoni podając się za wnuczka, członka rodziny lub policjanta z prośbą o pieniądze – SPRAWDŹMY TO! Wystarczy wykonać telefon zwrotny, bądź skonsultować się w takiej sprawie z najbliższą rodziną i zweryfikować całą sytuację, czy rzeczywiście członkowi naszej rodziny potrzebne są pieniądze.

Jeżeli spotkacie podejrzane osoby, które w podobny sposób będą próbowały uzyskać pieniądze proszę kontaktować się z policją pod numerami alarmowymi 997 lub 112.

autor: podinsp. Jerzy Długosz, KMP w Siedlcach.

Komentarze (1)

  1. Anonim dodano 6 lat temu

    xx-Nie dajcie sie oszustom.Ludzie z Siedlec miejcie oczy i uszy szeroko otwarte. Trzeba tepic takich oszustow zwlaszcza tych co nie umieja szanowac starszych osob.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?