SPIN

Głosuj na Jacka

Aneta Borkowska sobota, 6 czerwca 2015, 09:17 Siedlce

Grab Jacek znajduje się w finałowej 16 w konkursie na Drzewo Roku 2015. To czy ten zaszczytny tytuł przywędruje do Siedlec zależy tylko od nas i od naszych głosów.

Konkurs trwa do końca czerwca, a głosować można na stronie www.drzeworoku.pl (KLIKNIJ). Głos można oddać z każdego adresu mailowego. UWAGA warto sprawdzać czy maile zwrotne z linkiem do potwierdzania głosów nie lądują w spamie.

Grab Jacek – wiek ok. 250 lat, obwód 250 cm, wysokość 10 m;

Swoje imię zawdzięcza kowalowi o nadludzkiej sile – Jackowi, który stał się symbolem Siedlec – Atlasem dźwigającym kulę ziemską. Jego podobizna znajduje się na zabytkowym ratuszu. Księżna Aleksandra z Czartoryskich Ogińska, kuzynka króla Stanisława Augusta Poniatowskiego była autorką parku w stylu baroku sarmackiego, datowanego na rok 1768. Od jej imienia park nosi nazwę „Aleksandria”. Księżna zaprojektowała w swoim ogrodzie m.in. bindażową aleję grabową. Po specjalnie przygotowanym parku przechadzał się również najważniejszy gość miasta tamtych czasów (1783 rok) – król Stanisław August Poniatowski. Podczas wycieczki po parku zorganizowanej przez Koło PKE ” Podlasie” w maju 2012 roku, drzewo bardzo spodobało się uczestnikom. Młodzi ludzie z pobliskiej szkoły – Państwowego Gimnazjum Nr 1 w Siedlcach postanowili, że od tej pory będą opiekować się zabytkowym drzewem. Interesują się też rewitalizacją parku Aleksandria, która ruszyła pełną parą. (www.drzeworoku.pl)

Jacka do konkursu zgłosił Polski Klub Ekologiczny, Koło „Podlasie” w Siedlcach.

zdjęcie: Klub Gaja / Tomek Pikuła

2 komentarze

  1. as dodano 7 lat temu

    Brzydko zrobione zdjęcie w porównaniu z pozostałymi drzewami zgłoszonymi do konkursu

  2. Michał R. dodano 7 lat temu

    "Interesują się też rewitalizacją parku Aleksandria, która ruszyła pełną parą".

    Nie żebym był małostkowy, ale to zdanie troszkę mija się z prawdą. Czyżby opisane walory otoczenia Jacka były przedstawione na podstawie obietnic UM Siedlce, które okazały się bez pokrycia? Albo niezrealizowanych projektów rewitalizacji?

    Trzymam jednak kciuki za naszego Graba i z przyjemnością oddałem na niego głos. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?