SPIN

Dług miasta bez tajemnic

Beata Głozak poniedziałek, 8 czerwca 2015, 22:52 Siedlce

270 mln złotych – tyle w ostatnich dniach maja miał wynosić dług Siedlec. Zadłużenie spółek miejskich skarbnik miasta określił w sumie na 123,9 mln zł.

Aktualny stan zadłużenia siedleckiego samorządu skarbnik przedstawił podczas ostatniej sesji miejskiej na życzenie Andrzeja Sitnika, radnego klubu radnych Bezpartyjne Siedlce.

– Zadłużenie miasta na dzień 28 maja wynosi 207 milionów 691 tysięcy i 348 złotych bez długu w stosunku do firmy Magellan – tłumaczył Kazimierz Paryła. – Jeśli dodamy tę kwotę, czyli 62 miliony to „dług globalny” wyniesie 269 milionów. Na koniec roku (już po zamianie zobowiązania wobec firmy Magellan na obligacje – od red.) kwota długu wyniesie 270 milionów 132 tysiące 830 złotych – dodał.

Miasto udzieliło też poręczeń łącznie na ok. 21,6 mln zł z czego większość stanowią poręczenia pożyczek dla siedleckiego TBS-u. W kwocie tej zawierają się też poręczenia dla  SP ZOZ-u w Siedlcach i Caritas diecezji siedleckiej. To ostatnie wynosi 400 tys. zł. Spółki miejskie są zadłużone na 123,9 mln zł.

39 komentarzy

 1. jużnienaiwny dodano 6 lat temu

  … co wy, (…), zrobiliście z tym miastem, 4000 pln długu na statystycznego mieszkańca siedlec i co dalej?…

 2. Leszek Myśliński dodano 6 lat temu

  Nie rozumiem: jaki związek ma Caritas DS z UM Siedlce? Przecież nie jest spółką podległą UM Siedlce. To skąd te poręczenia dla Caritasu DS? I kto dał pożyczkę dla Caritasu DS?

  • jużnienaiwny dodano 6 lat temu

   …nie kompromituj się, patrz na całość problemu>>>

   • siedlczanin dodano 6 lat temu

    Jaką pożyczkę, nie bardzo widzę kolega w temacie. Miasto tylko poręczyło, oczywiście jak nie będzie Carits spłacał to przyjdą do Miasta po swoje, ale nie tak jak mówiesz.

 3. jużnienaiwny dodano 6 lat temu

  … rozumiem, że za tą informacją idą rezygnacje z pełnionych funkcji, bo chyba inaczej być nie może..

 4. czy już dodano 6 lat temu

  Dziwne to wyznanie odnośnie długu miasta.
  Pytania na temat długu kończyły się zawsze wyjaśnieniami tak pokrętnymi, że chyba ktoś drugi
  znający temat też by tego nie zrozumiał.
  Zawsze liczyłem dług miasta na 500 lub ponad, milionów i żadne wyjaśnienia mnie nie przekonywały, że jest inaczej.
  Czym to pachnie?
  Przygotowywaniem się do zbiorowej dymisji czy "róbcie coś by ten zarząd komisaryczny już nastąpił".

 5. Sitnik robi dobra robotę dodano 6 lat temu

  Dzięki niemu widzimy, że król jest nagi. I to dosłownie.
  Też zastanawia mnie to "poręczenie" dla Caritasu. No i pytanie: jaki bank przyjmuje poręczenie bankruta?

  I jeszcze jeno: skąd pewność skarbnika, że będą nabywcy na obligacje i uda się spłacić Magellana?

  • WDR dodano 6 lat temu

   Stopa zwrotu wykupu obligacji będzie bardzo kusząca dla inwestorów, ponieważ im wyższe ryzyko niewykupienia przez Miasto obligacji (zadłużenie, niestabilność finansowa), tym wyższe oprocentowanie tychże papierków. Ciekaw jestem jak długoterminowe będą te papiery wart.

   • Michał dodano 6 lat temu

    Mam kasę i jakoś kupowanie obligacji bankruta mnie nie kusi jak z resztą wielu innych bo nikt nie inwestuje w coś co sie rozjechało.

 6. Kiedy kres zadłużenia? dodano 6 lat temu

  Dług miasta Siedlce wynosi 270 mln. plus 123 mln zadłużenie spółek miasta to prawie 400 mln. zł. A zatem ile trzeba płacić odsetek tej wielkości zadłużenia? (np. tylko 5% od zaciągniętych zobowiązań) Zerwanie umowy z Magellanem może jet to i korzystne, zależy dla kogo? , ale ile trzeba z tego tytułu odszkodowania za rozwiązanie umowy, odsyłam do jej postanowień. Pan Prezydent pytał się pana Sitnika ( w TS) od kiedy jest Pan takim ekspertem , jeśli chodzi o finanse". Nie trzeba być ekspertem, wystarczy minimum wiedzy na temat finansów , żeby uznać, że takie gospodarowanie prowadzi do zapaści finansowej. Ciekawe czy włodarze naszego miasta tak gospodarzą własnymi finansami? czy mają takie długi i to z perspektywą ich spłaty przez swoje dzieci lub wnuczki?. Przecież w takiej sytuacji sprzedaż majątku też nie rozwiąże problemów długów miasta.

 7. kończcie.... dodano 6 lat temu

  Kończcie wstydu oszczędźcie. Od roku co najmniej zajmują się łataniem dziury nie do zszycia. Magellan uratował im stolce. Teraz to rolują. Obligacje. A może do czterech liter trzeba zając się rozwojem Miasta a nie obciążaniem długami kolejnych pokoleń podatników. Ale nic to, korytarze szepczą, że nic nie pomoże i za niedługo popłyną.

 8. Andy dodano 6 lat temu

  Czy do zadłużenia spółek są dołożone słynne "turbiny" za 50 dużych baniek, czy też nie?

 9. sts dodano 6 lat temu

  a mieszkańcy wraz wybierają PiS i STS i co nam zrobicie ?
  Ludzie nie czuja czy to 400 ml czy więcej to dla nich wirtualne pieniądze realne maja w portfelach .
  A miasto pięknieje ?!!

  • bankier dodano 6 lat temu

   Poczują jak w końcu przyjdzie komisarz, pogasi światła na drogach, zamknie na kłódkę MOK, podniesie opłaty za wodę i ciepło i pozamyka niektóre szkoły. Mi w sumie to pasuje.

  • mieszkaniec 59 dodano 6 lat temu

   sts to wydmuszki

 10. Paweł dodano 6 lat temu

  Też nie rozumiem poręczenia dla Caritasu.Słuszna uwaga w pierwszym zapytaniu Leszka Myślińskiego.To jest ten rozdział państwa od Kościoła (celowo użyta forma z małej i dużej litery) czy go nie ma?Nie oszukujmy się,odpowiedź jest głupio prosta.Wydaje mi się-jeśli nie to niech ktoś to sprostuje,że kościół dostaje z budżetu państwa rocznie coś około 190 mld zł.Rozumiem,że jakaś część z tych pieniędzy powinna trafić i pewnie trafia do siedleckiego Caritasu.Może za mało, bo jeśli tak to po co te poręczenia?Ja jako obywatel tego miasta się na to nie zgadzam i to jest też powód dlaczego za 2 m-ce z kraju wraz z rodziną wyjeżdżam na stałe.A tak przy okazji:słyszał ktoś kiedyś aby jakaś jednostka kościelna musiała przedstawić wykaz rocznych wydatków?Bo ja nigdy.

  • abc dodano 6 lat temu

   A zastanawiałeś się kto wykonuje zadania zlecone gminy/miasta? Może Ty?

 11. Qvo vadis Siedlce dodano 6 lat temu

  do STS masz rację tylko tak trzymać. Dlaczego nie 500 , a nawet więcej mln długu, a co to za różnica według twojego myślenia.. Przecież w każdej chwili mogę zmienić miejsce zamieszkania. To nie mój kłopot. Nie się martwi ten, kto będzie chciał rządzić w tm mieście za ileś lat. banki tak w formie odsetek wezmą co swoje.

 12. oni dodano 6 lat temu

  "Kiedyś miasto nie mogło nawet zapewnić dostaw centralnego ogrzewania, dostaw ciepłej wody……….. a teraz proszę popatrzyć…….." – kto to mówił? – Teraz po tej ciepłej wodzie i innych "sukcesach" za pożyczone pieniądze nadszedł zimny prysznic.

 13. sitnik to się nadaje ale na ciecia dodano 6 lat temu

  za średnią krajową.

  • Artur dodano 6 lat temu

   No to ześ się teraz wypowiedział na temat artykułu. WOW

  • ? dodano 6 lat temu

   Nie żartuj tak, bo się obrazi i zrobi konferencję prasową przed UM.

  • juncker dodano 6 lat temu

   Ty byś chciał nawet tą średnią krajową zarabiać…

  • WDR dodano 6 lat temu

   Haha… i właśnie taki ciemnogród głosuje na PiS i STS. Mogą Was okraść, a i tak nie widzicie w tym nic złego.

 14. Jacek K. dodano 6 lat temu

  Panie Skarbniku, zgłoś się Pan do Providenta, oni teraz mają dobrą promocję 1 miesiąc bez odsetek, będziesz Pan miał na spłatę składek ZUS-u. To taniej niż szemrana pożyczka od spółek miejskich.

 15. Paweł do abc. dodano 6 lat temu

  Rozwiń proszę swoją myśl,bo trudno naprawdę zrozumieć co miałeś na myśli.

 16. czy... dodano 6 lat temu

  Czy to prawda, o czym pisze Jacek, że Miasto pożycza kasę od swych Spółek??? To na jaki %???? Jeżeli pożycza od spółek to znaczy, że maja totalna bryndzę. Pusta kasę. Ot gospodarze od pięciu boleści.

 17. Andrzej dodano 6 lat temu

  Otwierajmy hipermarkety w mieście i podnieśmy podatki Siedleckim firmom i będzie super.
  Na pewno będzie więcej lokali do wynajęcia.
  Miasto przyjazne 🙂

 18. Marian Kozak dodano 6 lat temu

  Pamiętamy jak pan Kudelski mówił, że za sprzedany stadion (Wojskowa) pobudujemy nowy. Nic nie miałbym gdyby tak było, ale forma sprzedaży stadionu budzi kontrowersje. Pierwszą część sprzedano w 2002 w czwartym przetargu jeszcze w 2006 mówiono, że stadionu nie sprzedano (przed wyborami samorządowymi) i co mieszkańcy zaufali i wybrali teraz mamy kwiatki. Gdyby stadion sprzedano w całości to zapewne pobudowany by więcej niż teraz bez zadłużenia takiego. Dalej ufajcie PIS-owcom i PO-mowcom oraz STS -esiakom to wyprowadzą nas jeszcze dalej w maliny. Wstańcie z kolan i miejcie oczy otwarte. Znajdzie się więcej darowizn, za które płacimy z kasy miasta czyli z naszych podataków. Dlatego jestem za referendum, zmieniającym całą Radę z Prezydentem na czele. pozdrawiam.

 19. M dodano 6 lat temu

  Kwestią podstawową jest to czy pieniądze ze sprzedaży stadionu wpłynęły do kasy miasta czy też jak słyszałem płatność została rozłożona na raty. A poza tym nic nie słychać o ogromnej kwocie podatku od nieruchomości jaka powinna wpłynąć do kasy miasta. Czyżby zastosowano jakieś zwolnienie? Czy panowie radni mogliby o to zapytać i zamieścić te informacje

 20. Wyrzykowski dodano 6 lat temu

  Co do referendum, to najpierw należy stworzyć ekipę, która zbierze podpisy, ustalić jednego, mocnego kandydata na Prezydenta oraz jedną listę będącą przeciwwagą dla koalicji PiS-PO-STS. Władza chowa kasę do kieszeni, ale opozycja musi schować do tej kieszeni własne ambicje, jeśli ma mieć szanse na wyciągnięcie miasta z tak głębokiego bagna. Przy tym wszystkim pamiętać, kto głosował "za" przy kolejnych budżetach miasta…

  • jakbym słyszała Czerepacha z Rancza dodano 6 lat temu

   Brakuje jeszcze tylko skromnego: no cóż – jeżeli społeczność tak zdecyduje – ja się nie uchylam.

  • siedlczanin123 dodano 6 lat temu

   "opozycja musi schować do tej kieszeni własne ambicje".Problem w tym, że w Siedlcach nie ma opozycji.Te trzy osoby radnych bezpartyjnych nic nie zrobi.Nikt nie zrezygnuje z własnych ambicji.

 21. Paweł emigrant dodano 6 lat temu

  Referendum nic nie da dług miasta jest większy niż majatek miasta nie ma z czego go spłacić jak tylko z podatków ograniczajac zadania samorządu do niezbędnego minimum. Granica wyprzedaży majątku miasta została dawno przekroczona by miasto mogło by mieć dobre zyski do spłaty zadłużenia z własnego mienia. Sporo mienia poszło jako przekazy dla m.in CKiS od tak za nic i ciekawe co jeszcze i gdzie oraz\ komu. Dlatego tylko komisarz może zrobić porządek bo trzeba będzie go zrobić radykalnie bez pieszczenia się. Więc żaden kandydat wybrany w wyborach tego nie zrobi bo ludzie go usunął ponieważ będą to decyzje niewygodne dla wielu i nawet jakby mu sie udało miasto wyprowadzić to niedocenią i będzie sie źle kojarzył uroki demokracji. A potem kogo by wybrały urzednicze pieski byłej władzy by znów powrócić na korytka. Więc tylko komisarz ,a wyborcy powinni poczuć skutki swoich decyzji by wyciagnąc wnioski oraz naukę.

 22. do Wyrzykowskiego dodano 6 lat temu

  Już przegrałeś wybory samorządowe więc nie wiem w jaki realny sposób chcesz zrobić referendum skoro nie pójdzie na nie nawet te 30 % uprawnionych do ewentualnego głosowania. Nie potrafisz się pogodzić z listopadową smutą i tyle w temacie.

  • bankier dodano 6 lat temu

   Nie bronię Wyrzykowskiego – ale ile Ty zdobyłeś głosów w wyborach? Czy może odwagi zabrakło żeby wystartować?

 23. kimono62nie wlas dodano 6 lat temu

  Kudelski na trzecią kadencje to bedziemy mieli 600 milionów

  • siedlczanin123 dodano 6 lat temu

   chyba na czwartą

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?