SPIN

Siedlce uczące się. Jesteśmy przed Częstochową i Bytomiem

Beata Głozak środa, 10 czerwca 2015, 23:57 Siedlce
siedlce

Nasze miasto znalazło się na 28. miejscu pierwszego w Polsce Rankingu miast uczących się. Zestawienie 66 miejscowości na prawach powiatu opracowano na zlecenie Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana.

Pojęcie „miasta uczącego się” ma określać miejscowość, która pełni funkcję „magazynu nauki i pomysłów” zapewniając jednocześnie przyjazne środowisko dla inwestycji i infrastrukturę ułatwiającą przepływ wiedzy. Wszystko razem ma napędzać wzrost gospodarczy danego miasta.

Tworząc ranking wzięto pod uwagę 5 kategorii: infrastrukturę produkcyjną, kapitał ludzki,  infrastrukturę podstawową i komunikacyjną, współpracę między firmami i mieszkańcami i łatwość prowadzenia biznesu, każdą oceniając w skali od 0 do 100 pkt. obliczając następnie średnią arytmetyczną.

W ostatecznym zestawieniu Siedlce uplasowały się na 28. miejscu z wynikiem 31,7 pkt. Nasze miasto najlepiej oceniono w kategorii „kapitał ludzki” (48,8 pkt.) i „łatwości prowadzenia biznesu” (48,1 pkt.). Najsłabiej mieliśmy wypaść jeśli chodzi o infrastrukturę podstawową i komunikacyjną (9,3 pkt.).

tabelka_1a

Za Siedlcami uplasowały się takie miasta jak: Łomża, Częstochowa, Radom, Gorzów Wielkopolski, Jastrzębie-Zdrój, Jelenia Góra, Dąbrowa Górnicza, Kalisz, Koszalin, Bytom, Chorzów czy Grudziądz. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Warszawa (54,9 pkt.), a drugie Rzeszów (53,3 pkt.). Najgorzej wypadły Piekary Śląskie (16,7 pkt.).

Charakterystyka kategorii:

● infrastruktura produkcyjna (m.in. nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw i liczbę instytutów badawczych, liczbę podmiotów wpisanych do rejestru REGON, ale związanych z innowacją),
● kapitał ludzki (m.in. liczba ludności produkcyjnej z wyższym wykształceniem, liczba studiujących i absolwentów, oferty pracy zgłoszone do PUP związane z zatrudnieniem w branży innowacji),
● infrastruktura podstawowa i komunikacyjna (m.in. liczba km dróg twardych, liczba urządzeń telekomunikacyjnych, wartość brutto środków trwałych w przedsiębiorstwach),
● współpraca między firmami i mieszkańcami (liczba przestępstw gospodarczych, liczba projektów realizowanych z dofinansowaniem z Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka”)
● łatwość prowadzenia biznesu (m.in. liczbę pracowników US działających na terenie miasta zajmujących się obsługą podatników, liczbę pracowników ZUS i średni czas trwania postępowania sądowego).

Dokument stworzono w oparciu o dane m.in. Głównego Urzędu Statystycznego, Ośrodka Przetwarzania Informacji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Komendy Głównej Policji czy Ministerstwa Sprawiedliwości. Posługiwano się uśrednionymi danymi głównie z lat 2011-2013.

źródło: schuman.pl/opr. bg

11 komentarzy

 1. oj tak dodano 6 lat temu

  ale co potem.Zachód?

 2. Siedlczanin dodano 6 lat temu

  Może jednak takie informacje świadczą o tym, że są w Siedlcach ludzie, którzy potrafią zapracować na tak dobry wynik? Było nie było kapitał ludzki został wysoko oceniony! Tak trzymać!

 3. Leszek Myśliński dodano 6 lat temu

  Zaplecze mamy, a co robi Miasto by, ściągnąć tu pracodawców?

  • Siedlczanin dodano 6 lat temu

   Miasto to terytorium, jego mieszkańcy i cała infrastruktura społeczna i techniczna. Miasto to też zjawisko socjologiczne. Nie wiem co masz na myśli pisząc o potencjalnych działaniach Miasta? Akurat w Siedlcach jest całkiem spory kapitał ludzki, w tym zagraniczny, co czyni miasto bardzo atrakcyjnym dla różnych inwestorów, ludzi z zewnątrz. Siedlce dziś w wielu dziedzinach zajmują czołowe miejsca w różnych rankingach, jak wyżej chociażby. Trzeba tylko umieć widzieć! Pszczoły na ogół widzą kwiaty a muchy niestety zupełnie coś innego. Weź to pod rozwagę!

   • bankier dodano 6 lat temu

    Dawaj te rankingi i ich kryteria o których piszesz. Chętnie poczytam. Ja na poczekaniu mam już pierwszy – na pewno mamy czołowe miejsce w dojeżdżaniu do Warszawy do pracy, w kategorii miast oddalonych od niej o więcej niż 80 km… Można stworzyć dowolny ranking z dowolną kolejnością – zależy kto płaci i jaki ma być końcowy wynik.

    • Siedlczanin dodano 6 lat temu

     Publikacje na temat rankingów były także tu na portalu. Poszukaj! Trochę wysiłku Ci nie zaszkodzi.

     • bankier dodano 6 lat temu

      To pokazujesz czy nie? Poszukać to ja sobie mogę czegoś co mnie zainteresuje – Ty oznajmiłeś że "są' – wiec pokaż.

 4. ina dodano 6 lat temu

  28 na 66 to nie jest czołówka!

 5. tisia dodano 6 lat temu

  a co to za nowy wiezowiec na zdjeciu wyrósł koło katedry ? jestem pewna ze wczoraj jak przechodzilam obok to go nie bylo… moze to jednak o inne Siedlce chodzi 😀

 6. siedlczanka1 dodano 6 lat temu

  bardzo nie ladnie ze redaktorzy kasuja komentarze im nie przychyulne.

  • Aneta Borkowska dodano 6 lat temu

   Żaden komentarz nie został usunięty.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?