SPIN

Jaki był miniony budżet? Trwa sesja miejska

Beata Głozak poniedziałek, 29 czerwca 2015, 12:06 Aktualnie

Trwa sesja miejska. Radni od ponad godziny dyskutują nad udzieleniem absolutorium prezydentowi Siedlec za wykonanie budżetu za 2014 rok.

Przewodniczący komisji rewizyjnej Jerzy Myszkowski (PiS), który stwierdził, że ta nie dopatrzyła się jakichkolwiek nieprawidłowości i uchybień w dokumentach przekazanych przez wydział finansowy. Dodał, że kondycja miasta zależy w dużej mierze od sytuacji finansowej kraju i od nakładania coraz większych zobowiązań finansowych na barki samorządów.

Radny Robert Chojecki zapowiedział, że dzisiaj każdy rady PO zagłosuje indywidualnie i sam oceni działania prezydenta.

Miniony rok był rokiem wyborczym. Radni PO szanują demokratyczny wybór mieszkańców, którzy wybrali pana na kolejny rok na prezydenta i oni w ten sposób udzielili panu absolutorium. Nie sposób przeoczyć i nie dostrzec pozytywnych zmian jakościowych i urbanistycznych w mieście, ale też tych kontrowersyjnych decyzji jak umowa z firmą Magellan, którą radni PO oceniają negatywnie.
Oczekujemy od pana na kolejne lata ekonomicznej wizji i kreatywnego rozwoju naszego wspólnego domu jakim jest miasto. Będziemy jako radni PO analizować działania pana, tak by poprawić jakość zarządzania miastem. Wierzymy, że uda nam się wypracować model współpracy ponad podziałami politycznymi, tak by działać na rzecz mieszkańców.

Andrzej Sitnik, randy Bezpartyjnych Siedlec podczas swojego przemówienia oddał statuetkę Aleksandrii, którą otrzymał w 2010 roku.

Aleksandria to prestiżowa nagroda od prezydenta, wyróżnia osoby które włożyły szczególne zasługi dla miasta. Na ostatniej sesji udowadniał pan jak to przez całe życie do niczego nie doszedłem, a w 2010 roku dał mi pan tą statuetkę za osiągnięcia. Z przykrością muszę stwierdzić, że albo pan kłamał wtedy albo teraz. W związku z tym nie mogę zatrzymać tej nagrody, więc ją oddaję.
Nie raz zwracałem uwagę, że budżet miasta należy konstruować na podstawie doświadczeń lat minionych. Tutaj tego nie widzę. Rok 2014 i jesteśmy na pierwszym miejscu wśród miast najbardziej zadłużonych na prawach powiatu. Te niekorzystne umowy, pożyczki i takie zarządzanie powoduje, że dzisiaj będę głosował przeciwko udzieleniu panu absolutorium.

Radna Magdalena Daniel zabrała głos w imieniu wszystkich radnych Siedleckiego Towarzystwa Samorządowego

Radni STS stoją na stanowisku, że w tym trudnym dla finansów naszego miasta roku budżet po stronie wydatkowej jak i dochodowej został skonstruowany i zrealizowany w sposób jak najmniej bolesny dla mieszkańców i jednocześnie nie przyhamował jego rozwoju. Cieszymy się, że nie poszedł pan stroną najprostszą czyli np podniesienia podatków. Oczywiście cięcia były, a my oczywiście wszyscy byśmy pragnęli większych nakładów na niektóre sfery jak edukacja czy opieka społeczna, ale nie wszystko zleży od władz miasta.
Łatwo jest rządzić jak kasa jest pełna, w czasie gdy tych środków nie ma trzeba wykazać niezwykłą zaradność i ten egzamin pan zdał bardzo dobrze. Radni STS pozytywnie oceniamy wykonanie budżetu i będziemy głosować na tak.

Prezydent Wojciech Kudelski otrzymał absolutorium. 18 radnych było za, 3 przeciw, 1 głos wstrzymujący.

7 komentarzy

 1. Anonim dodano 6 lat temu

  18 za i 3 przeciw….stołki opozycji obronione .dziadostwo

 2. on dodano 6 lat temu

  Czyli koalicja "Zgoda i Rozwój " dalej trwa. I "trwa mać". Wstydzę się za PO! – "Łatwo jest rządzić kiedy kasa jest pełna" powiedziała przedstawicielka koalicyjnego STS, tylko zapomniała dodać, że za pożyczone pieniądze jeszcze łatwiej się rządzi.

 3. Aleksandra dodano 6 lat temu

  Pan Radny czasami słusznie krytykuje różne rzeczy ale w tym przypadku źle postąpił bo nagrodę Aleksandrii nie
  przyznaje Wojciech K. tylko Prezydent Miasta w imieniu mieszkańców więc jest to trochę nieelegancki gest.

  • Anonim dodano 6 lat temu

   Czyżby, jesteś tego pewna?

 4. Balans dodano 6 lat temu

  Radny PO chce "ekonomicznej wizji i kreatywnego rozwoju" i współpracy.
  STS pożyczkę w parabanku nazywa zaradnością. A siedlczanie przypominanie o długu uznają za nieelegancki gest, bo przecież zrobił to "Prezydent Miasta w imieniu mieszkańców". Ślisko od wazeliny się zrobiło.

 5. Tadeusz dodano 6 lat temu

  Radny PO wytknął błędy Umowy z Magellanem i zapowiedział monitorowanie władzy a wizji rozwoju od Prezydenta oczekiwał! Współpraca w pozyskaniu unijnej kasy – czytaj ze zrozumieniem. I bardzo mi sie podoba ze PO głosowało według własnej woli a nie jak inni- jak każą łapki w górę!!!

 6. Blanka dodano 6 lat temu

  Tadeusz, skoro czytasz ( a może i piszesz?) ze zrozumieniem to wytłumacz mi co to jest "ekonomiczna wizja" i "kreatywny rozwój miasta", bo ja wiem co to jest strategia rozwoju (miasta, firmy), a kreatywny rozwój odnosi się do osoby. Może podasz przykład? Piszesz, że PO będzie współpracować w pozyskaniu unijnej kasy. Tylko wszyscy dobrze wiedzą, że tej kasy nie da się pozyskać bez wkładu własnego, a wkładu własnego nie będzie, więc i kasy unijnej nie będzie. I wolałabym, żeby PO nie poprawiało nam jakości zarządzania miastem według własnych partyjnych, rządowych standardów, które zdążyliśmy wszyscy poznać, a które ostatnio niejaki Stonoga przypomniał.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?