SPIN

Mniej pieniędzy, więcej ulg – Brodowski stawia warunki

Aneta Borkowska poniedziałek, 29 czerwca 2015, 10:19 Siedlce

 – Chcę, aby mieszkańcy gminy Siedlce mieli takie same ulgi w przejazdach MPK Siedlce jak mieszkańcy miasta – mówi wójt Henryk Brodowski. Jeśli miasto nie przystanie na ten warunek wójt zapowiada, że przestanie dofinansowywać przewoźnika.

W tej chwili gmina dofinansowuje miejską spółkę w kwocie ok. miliona złotych rocznie, ale mieszkańców gminy nie obowiązują takie ulgi jak siedlczan m.in. nie ma biletów „zerowych”. Henryk Brodowski twierdzi, że chce to zmienić. Według niego kwota jaką gmina zasila konto miejskiego przewoźnika wystarcza a nawet jest za wysoka dlatego wójt chce renegocjacji umowy. Brodowski chce aby za pół miliona za darmo jeździły osoby starsze po 70 roku życia i dzieci.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że w piątek skierował do prezydenta Siedlec pismo w tej sprawie. Dzisiaj o godzinie 13 odbędzie się spotkanie negocjacyjne. Jak podkreśla wójt wypowiedzenie umowy nie było w ostatniej chwili.

– Mamy teraz pół roku na rozmowy i negocjacje tak by dojść do porozumienia. Ja uważam, że sześć miesięcy to bardzo dużo czasu, powinniśmy mniej gadać, a więcej działać – tłumaczy Brodowski. – Ale zaznaczam, że nie ma opcji aby zostać z miastem na takich samych warunkach, bo ponosimy duże koszty – dodaje.

Brodowski dodaje, że nie obawia się ewentualnego zerwania umowy z miastem, bo na naszym terenie jest wielu innych chętnych przewoźników.

– Cały czas dzwonią do mnie PKS Siedlce, Łosice i Sokołów Podlaski także miejski przewoźnik nie jest jedynym wyjściem – twierdzi wójt. – Jeśli firma prywatna ma ładne autobusy to czemu ma nie świadczyć usług, a ja muszę dbać by usługi dla mieszkańców były na dobrym poziomie i jak najtańsze – dodaje.

Czy pomysły wójta są realne do spełnienia? Warto zaznaczyć, że miasto co roku dokłada do funkcjonowania komunikacji miejskiej ponad 7 mln złotych z czego same ulgi dla wszystkich pasażerów pochłaniają ponad 4 mln złotych. Według naszych informacji wójt gminy chciałby dokładać do przewozów zaledwie … 500 tys. złotych. W tej chwili pasażerowie gminy stanowią ok. jednej-trzeciej wszystkich pasażerów.

29 komentarzy

 1. Anonim dodano 6 lat temu

  Jak Brodowski chce by w Gminie było tak jak w Mieście w zakresie ulgowych przejazdów to są dwa wyjścia, Pierwsze – przyłączyć Gminę do Miasta. Drugie – zapłacić za ulgi. Ot co. To takie proste.

 2. Anonim dodano 6 lat temu

  Ciekawe co Brodowski powie jak ścieki i woda podrożeją bo podoba sytuacja, dużo więcej kosztuje utrzymanie sieci na Gminie. Współczuję mieszkańcom, po prostu tragedia, jak można było to zrobić.

 3. oni dodano 6 lat temu

  Panie wójcie, jak pan taki "mundry" to niech mieszkańcy gminy płacą podatki w mieście, to wtedy będą mieli takie same ulgi. Prosta sprawa.

 4. sołtys dodano 6 lat temu

  Brawo Wójt, tak trzymać – po to Cię wybraliśmy – oglądać każdą złotówkę i twardo negocjować. Jak dla MPK to za mało to a pewno znajdzie się inny chętny. A MPK zostawi sobie 3 i 4 i zwolni 3/4 obsady….

 5. obs dodano 6 lat temu

  a może w tym coś jest że mieszkanicy gminy nie korzystają z komunikacji miejskiej bo jak by korzystali to korki na wjazdówkach były mniejsze – może wójt chce lepszych połączeń dla mieszkańców i stąd taki vist?
  ja bym tak w wójta nie skreślał może facet ma inne zdanie bo z perspektywy gminy jest inny obraz dał pół roku na negocjacie

 6. re_ol dodano 6 lat temu

  Zasada jest prosta – kto wprowadza ulgi ten je refunduje. Wójt z Radą Gminy może zafundować darmowe przejazdy wszystkim, tylko musi za nie zapłacić. MPK jest spółką prawa handlowego, która świadczy usługi na zlecenie samorządu – zapewnienie transportu zbiorowego. Jak się gminie nie podoba niech sobie zrobi przetarg i przestanie strzelać fochy. Jak by miasto nie zrobiło skrótów przez Piaski Zamiejskie i obwodnicę to dalej, by po tej swojej gminie jeździli dookoła.

  • gmina dodano 6 lat temu

   za drogę z Piask do Strzały zapłaciła gmina miasto zapłaciło za drogę przez Piaski, więc nie pitol, co do reszty zgoda, skończy się puszczanie autobusu na 200 osób jak jedzie 20…

 7. wydaje się.. dodano 6 lat temu

  Wydaje się że Gmina Siedlce tj. Wójt myli tzw. ulgi gminne z ustawowymi, transport komercyjny z tzw. użytecznością publiczną. Jednym słowem nie wie chyba czego chce. Do sprawowania władzy trzeba być przygotowanym.

 8. !!!!! dodano 6 lat temu

  A kto za to zapłaci .Oczywiście mieszkańcy gminy 1 bilet do miasta ,a 2 bilet po mieście no i gdzie tu logika . Tak jeden był za 130 zł i można było jeździć do woli po mieście, a wyjdzie 200 oby nie więcej. Gratulacje panie Wójcie za pomysłowość!

 9. alex dodano 6 lat temu

  Czy wójt uważa, że za mieszkańców gminy będą płacić siedlczanie? Chyba zidiociał.

  • Pawlak dodano 6 lat temu

   Oczadział 🙂

   • Anonim dodano 6 lat temu

    zbaraniał

    • siedlce dodano 6 lat temu

     zbiesiłsie

  • Anonim dodano 6 lat temu

   ujarał się

 10. mis dodano 6 lat temu

  Gratulacje dla tych, którzy głosowali na Brodowskiego, gorzej już nie było można.

 11. Siedlczanin dodano 6 lat temu

  Siedlczanie mają płacić za mieszkańców gminy? To żart! Ulgi za darmo, ha ha ha, ale wymyślił pan "polityk negocjator" 🙂

 12. aa dodano 6 lat temu

  Jak Pan wójt taki pomysłowy to niech kupi swoim wyborcom bilety i rozda za darmo.

 13. Jola dodano 6 lat temu

  Nasz Pan Wójt za te same pieniądze czyli wpłaca do MPK 960 tysięcy złotych rocznie- dodatkowo do ulgi szkolnej wynegocjował darmowe przejazdy dla dzieci do czasu powstania obowiązku szkolnego i dla osób powyżej 70 lat 25 % zniżki. A tak nawiasem mówiąc żeby nie gmina Siedlce to MPK do kasacji, za swoje płacimy jeszcze więcej jak miasto. I właśnie GRATULACJE I POKŁON dla tych co GŁOSOWALI na BRODOWSKIEGO , bo dopiero teraz jest normalna praca.

 14. Żelkow-Kolonia dodano 6 lat temu

  A może ktoś z rodziny Pana Brodowskiego założy firmę i będzie miał dobry zarobek na nas…. nie daliśmy puścić z torbami szkół i ich stołówek to może autobusy zlikwiduje i prywatna firma momentalnie przejmie nasze trasy czysty zysk. Najlepszym wyjściem ogłosić referendum!!! Ludzie nie dajmy się zniszczyć!!!

  • bankier dodano 6 lat temu

   Stołówki dawno powinny być prywatne.

   • Kredytobiorca dodano 6 lat temu

    Sprywatyzować wszystko to plat(worm)a chce. I bankierzy, jak widać!

 15. Pani Jolu..... dodano 6 lat temu

  Gmina Siedlce nie jest pępkiem świata. Gminy Siedlce nie będzie , a MPK Siedlce będzie. Bez Gminy MPK też świetnie będzie funkcjonować. A tak na marginesie – Gmina nie płaci MPK ANI JEDNEJ ZŁOTÓWKI. MPK nie wiążą z Gminą żadne więzi. Istnieją wyłącznie relacje – Miasto Siedlce – Gmina Siedlce. Piszący i komentujący tego nie rozróżniają.

  • jacek dodano 6 lat temu

   hahaha – ale walnąłeś "gminy nie będzie a MPK będzie" – hahaha – a gdzie to całe MPK będzie jeździć jak przestanie jeździć do gminy???? Ile tych miejskich tras masz?

 16. do Jacka dodano 6 lat temu

  Gmina Siedlce nie jest Mpk do niczego potrzebna. W samym mieście spokojnie sobie poradzi.

  • jacek dodano 6 lat temu

   Zwolni się z 60% załogi, zostawi linie 1, 3 i 4, bo reszta to chyba jednak jeździ poza miasto? MPK sobie poradzi? W jakim sensie? To jest podmiot z definicji deficytowy, utrzymywany tylko i wyłącznie w celach socjalnych, z transferów (dofinansowań) od miasta i okolicznych gmin. Ale chętnie posłucham "jak sobie poradzi"? Dajesz.

 17. Jan dodano 6 lat temu

  A gdzie te krzykacze się pochowali, jak coś się dobrze dzieje to też nie dobrze. No kochani pisać, krytykować….Wydawać podatników pieniądze to każdy potrafi, a jeszcze robić długi i wydawać i nie martwić się o spłatę . Tak działo się w gminie do tej pory, hulaj dusza…nikt nie oszczędzał. Jak wójt zaczął szukać oszczędności aby chociaż trochę dróg wyasfaltować to podniosło się larum. W Warszawie wszystkie szkoły mają catering, firmy sprzątające, stowarzyszenia prowadzące jednostki kultury, chcieliście zachodu to macie….Jak negocjacje z MPK wyszły pozytywnie to nawet SPIN nie pisze o nich. a Jola miała rację.Brodowski to twardy gracz, ale dobry człowiek chociaż może na takiego nie wygląda A prasa powinna być niezależna, czy dobrze czy źle. Pozdrawiam wszystkich

  • Aneta Borkowska dodano 6 lat temu

   SPIN napisał:

   http://www.spin.siedlce.pl/2015/06/30/jest-porozumienie-w-sprawie-mpk-beda-dodatkowe-ulgi/

  • Siedlczanin dodano 6 lat temu

   I 100% dokładki do subwencji !!!

 18. Jan dodano 6 lat temu

  jest rzeczywiście artykuł ,dziękuję i przepraszam ale króciutki bez entuzjazmu , a przecież za ta samą kwotę czyli 960 tysięcy odprowadzaną rocznie na cele MPK przez naszą gminę mają podatnicy dodatkowe ulgi, Ja uważnie śledzę poczynania nowego wójta, gdyż na niego był mój głos, jak również lokalne media, czyżby Brodowski miał złe notowania w spinie.Ja pamiętam jak jeden z radnych zaparkował przy sklepie naprzeciw gminy, to wrzało w prasie, a w tym miejscu często stoją zaparkowane samochody obecnie i cisza, trzeba zrobić zdjęcie, zobaczymy???To samo było jak poprzedni wójt odwoływał poprzednich dyrektorów jednostek gminnych, mam nadzieję że tym razem prasa będzie obiektywna. Pozdrawiam redakcję i swojego wójta

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?