SPIN

Radni województwa chcą w Siedlcach centrum onkologii

Aneta Borkowska poniedziałek, 6 lipca 2015, 16:44 Aktualnie, Siedlce

sejmik

Dziś radni województwa zagłosowali za utworzeniem w ramach wojewódzkiego szpitala w Siedlcach centrum onkologii. Planowany ośrodek objąłby opieką onkologiczną około milion mieszkańców województwa.

Choroby nowotworowe są drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Każdego roku na tę chorobę zapada coraz więcej ludzi. Powstanie na Mazowszu nowoczesnego ośrodka onkologii pozwoli ograniczyć te tendencje m.in. poprzez szybszy dostęp do opieki medycznej, co z kolei wiąże się z wcześniejszym rozpoznaniem choroby i diagnozą lekarską.

– Od kilku lat pracujemy nad projektem budowy ośrodka radioterapii w Siedlcach z towarzyszącymi obiektami onkologicznymi. W tej chwili trwają analizy na temat potrzeb epidemiologicznych. Ministerstwo infrastruktury i rozwoju ogłosiło nabór projektów do ewentualnej realizacji w postaci partnerstwa publiczno-prywatnego. Do 15 lipca jest termin składania takich wniosków. To ma pomóc w ocenie sytuacji czy moglibyśmy tam zaangażować nie tylko nasze środki finansowe, środki z UE, ale też np. środki partnera prywatnego w procesie inwestycji – powiedział marszałek Adam Struzik.

Projekt utworzenia Siedleckiego Ośrodka Onkologicznego jest uwzględniony w wykazie przedsięwzięć warunkowych w Kontrakcie Terytorialnym dla województwa mazowieckiego. Budowa tego ośrodka to szansa zwłaszcza dla mieszkańców tych miejscowości, które mają obecnie utrudniony dostęp do wysoko wyspecjalizowanych ośrodków onkologicznych, znacznie oddalonych od miejsca zamieszkania.

źródło: Biuro Prasowe – Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

8 komentarzy

 1. loc dodano 6 lat temu

  Dobrze. Mała prośba – niech uwzględnią jeszcze duży, najlepiej bezpłatny parking. Bo auta na uliczkach wokół Szpitala już się nie mieszczą…

  • Zorro dodano 6 lat temu

   Elektoratowi PiS-u marzy się wszystko bezpłatnie, a najlepiej wjechać na parking i żeby dopłacili. Rozumiem sfinansowanie budowy z podatków, ale jak użytkujesz dopłać. Tylko nie operatorowi parkingu wybranemu w podobno uczciwym przetargu, a bezpośrednio samorządowi. Pośrednicy kroją najwięcej w każdej branży.

   • loc dodano 6 lat temu

    Nie marzy mi się bezpłatny parking. Tyle, że jako mieszkaniec, codziennie przebijający się między tymi autami, wiem, że jeśli nie będzie bezpłatnie, to "szlachta", która tu przyjeżdża, będzie wciskać się na każdy cm kwadratowy, byle choćby tej złotówki nie zapłacić. Tacy u nas ludzie, ot co.

 2. Mieszkaniec dodano 6 lat temu

  Słuszna idea z tym centrum – popieram rękami i nogami, a jak potrzeba to i portfelem.

 3. Wyborca PO dodano 6 lat temu

  Chcą? Gra wyborcza obietnicami a chorym złudna nadzieja. Nie wierzę w żadne obietnice dokąd sejmikiem będzie rządził PSL. Dali nam szpitale ale kasę trzyma Struzik. Gdyby to miało powstać w Płocku…?

 4. KDD dodano 6 lat temu

  Nie ważne dlaczego, czy to z powodu wyborów, czy nie, kto lansuje i co z tego będzie miał. Zyskamy wszyscy, bo wszyscy czy to bezpośrednio, czy poprzez naszych bliskich i przyjaciół jesteśmy dotknięci nowotworami. To, że chorzy muszą jeździć na naświetlania do Warszawy to wielki problem. Trzymajmy kciuki. Niech ośrodek powstanie, z profesjonalną kadrą, dla naszego dobra.

 5. Wyborca PO dodano 6 lat temu

  Gdzieś przeczytałem…"Cała wieloletnia rozbudowa – finansowana z budżetu państwa i naszych podatków – kosztowała 200 mln zł. Już w czasie budowy wiele instytucji państwowych zgodnie zapewniało dyrekcję szpitala, że środki na leczenie będą zagwarantowane. – Mieliśmy przyrzeczenie, że jak tylko wszystko zostanie ukończone na czas, pieniądze na leczenie pacjentów się znajdą. My umowy dotrzymaliśmy, a druga strona – nie – mówi rozgoryczony Dariusz Ciwiński, wicedyrektor COZL." Dotyczy to Lublina co prawda.
  Jestem za ale wiem też jak się to kończy.

 6. Max dodano 6 lat temu

  Bez ładu składu i odpowiedzialności

  Wielki onkologiczny szpital, a w nim wielka pustka – na Centrum Onkologii w Lublinie poszło ponad 200 milionów złotych publicznych pieniędzy. Pytanie: po co, skoro teraz nie wie tego nawet NFZ? Nie ma więc kontraktu, nie ma pacjentów, nie ma komentarza z Ministerstwa Zdrowia. Czy tak właśnie wyrzuca się pieniądze w błoto?

  Niezatapialni menedżerowie i menedżerki najlepsi z PSL zawsze gotowi dzielić i rządzić nie zapominając bynajmniej o sobie

  http://www.tvn24.pl/wideo/z-anteny/10-07-2015-lublin-nowy-szpital-onkologiczny-stoi-pusty-bo-nie-ma-kontraktu-z-nfz,1440983.html?playlist_id=18798

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?