SPIN

Sprzedaż błoni uratowała niektóre wskaźniki

Beata Głozak poniedziałek, 13 lipca 2015, 23:49 Siedlce

Bardzo wysokie dochody ze sprzedaży majątku, duże wydatki na wynagrodzenia i obsługę długu, ale niewielkie na inwestycje – Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych opublikowała sprawozdanie z wykonania budżetu samorządów za miniony rok.

Miniony rok był dla władz Siedlec jednym z bardziej nerwowych – najpierw Regionalna Izba Obrachunkowa zobowiązała je do wdrożenia Programu Postępowania Naprawczego miejskich finansów, a potem ten plan trzeba było wcielić w życie. Miasto zrobiło to jednym posunięciem – sprzedając z końcem roku firmie Magellan błonia siedleckie. Odbiło się to we wszystkich wskaźnikach.

Według sprawozdania KR RIO, ogółem dochody Siedlec w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosły 5 559 zł z czego dochody bieżące stanowiły 4 396 zł, a majątkowe 1 163 zł. Te ostatnie to głównie efekt sprzedaży majątku – 1 057 zł, a ta z kolei to efekt zbycia błoni siedleckich. Dzięki ponad 70 mln, które wpłynęły na konto miasta w ostatnich tygodniach ubiegłego roku Siedlce znalazły się w gronie 11 miast na prawach powiatu z dochodem powyżej 5 550 zł. Gdyby nie to, nasze miasto znalazłoby się wśród 24 miast, ale z najniższymi dochodami na mieszkańca, bo zamiast wspomnianych 5 559 zł byłoby 4 502 zł.

tabelka

W zestawieniu wzięto pod uwagę dochody własne w tym: udziały w podatku dochodowym i wpływy z podatków i opłat, subwencję ogólną, dotacje celowe, a także dochody majątkowe w tym: wpływy ze sprzedaży majątku i dotacje celowe.

KR Regionalnych Izb Obrachunkowych w swoim sprawozdaniu podsumowała również wydatki samorządów. W przeliczeniu na jednego mieszkańca wydatki Siedlec wynoszą 4 837 zł z czego wydatki bieżące obliczono na 4 312 zł, a majątkowe na 525 zł z czego inwestycyjne na 479 zł.

W wydatkach bieżących naszego samorządu uwagę zwracają wynagrodzenia. Na każdego siedlczanina wypada kwota 2 178 zł co stawia Siedlce w pierwszej dziesiątce miast na prawach powiatu z największymi wydatkami na wynagrodzenie. Nasze miasto znalazło się też w pierwszej trójce samorządów z największymi wydatkami na obsługę długu (164 zł). Więcej na mieszkańca przypada tylko w Wałbrzychu (169 zł) i w Warszawie (167 zł). Siedlce znalazły się również wśród piętnastu miast z najniższymi wydatkami inwestycyjnymi na mieszkańca (479 zł).

tabelka2

W zestawieniu wzięto pod uwagę wydatki bieżące w tym: wynagrodzenia i pochodne, świadczenia na rzecz osób fizycznych, dotacje i obsług długu oraz poręczenia i gwarancje, a także wydatki majątkowe w tym wydatki inwestycyjne.

22 komentarze

 1. dzik dodano 6 lat temu

  http://www.siedlce.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=3499&menu_id=0

 2. Wyborca PO dodano 6 lat temu

  Z naszą pomocą Siedlce się rozwijają co dostrzegła "Wspólnota". Gdyby nie PO bylibyśmy w lesie albo jeszcze głębiej

  • do wyborcy PO dodano 6 lat temu

   znalazłem taki komentarz na temat Grecji, ale chyba pasuje do osiągnięć PO, którymi tu się chwalicie. "Długo pokoleniowe.. jakim prawem rządy (Tusk) zaciągają zobowiązania, które będą spłacały dzieci i wnuki.. a niemcy będą żyć z tych pognębionych dłużników następne 100 lat.. do polski też to przyjdzie, trzeba będzie zwracać pożyczki za głupie inwestycje.. opery, aquaparki, nie tworzy się miejsc pracy tylko trwoni nie swoje pieniądze i zaciąga zobowiązania za przyszłe pokolenia.".

 3. echo dodano 6 lat temu

  Radosne trwanie ,nadmierne wydatki,zadłużanie miasta na 20 lat oraz brak wyobraźni naszych władz zrobi z nas małą Grecję.Tylko że do nas nie przyjadą turyści ,lecz komisarz rządowy.

 4. tak? dodano 6 lat temu

  wskazniki takie sa jak opublikowano, no i co z tego jak wskazniki w duzych dochodach to wynik wieeeeeeeeeeeeeeelkiego dlugu, jakiego jeszcze nie bylo w Siedlcach nigdy, i nie ma co sie cieszyc z takich wskaznikow.

  • maria dodano 6 lat temu

   Tu sie raczej nikt nie cieszy – tu jest informacja dlaczego takie wskaźniki

 5. BZ dodano 6 lat temu

  gdyby to była sprzedaż błoni to nie byłoby kosztów obsługi długów z tego tytułu. To jest pożyczka w parabanku.. "Nasze miasto znalazło się też w pierwszej trójce samorządów z największymi wydatkami na obsługę długu (164 zł). i wśród piętnastu miast z najniższymi wydatkami inwestycyjnymi na mieszkańca (479 zł)."
  To są prawdziwe wskaźniki rozwoju.

 6. J. dodano 6 lat temu

  To smutne, że bezkarnie można tak zadłużać miasto. Gdzie są mieszkańcy tego bankruta, którzy powinni powiedzieć DOŚĆ.

 7. Olek dodano 6 lat temu

  To się nie ciesz.

 8. Pani Beata jak zwykle dodano 6 lat temu

  koniecznie chce być najmądrzejsza ? I tylko kombinuje jak zdeprecjonować wszystko w Siedlcach ,wszystkie opinie i rankingi.. wg przysłowia .Jak chcesz psa uderzyć ,to zawsze kij znajdziesz.."
  Prawie wszystkie miasta w Polsce mają długi ,bo jest czas inwestycji w Polsce i może dlatego ,że w Siedlcach jest tak dużo inwestycji również w Siedlcach coraz chętniej zamieszkują młodzi ludzie a młode kobiety tu chcą rodzić ? Polecam pomyśleć w ten sposób ,może też już czas ? Całe spojrzenie na życie się zmienia .Pewnie Pani tego nie opublikuje ,żeby nie zmienić kierunku myślenia ,który bardzo pragnie Pani propagować…

  • @Pani Beata jak zwykle dodano 6 lat temu

   napisał urzędnik widzący sprawy siedleckie inaczej.

   • Obserwator dodano 6 lat temu

    Na jakiej podstawie napisała Pani, że post napisał urzędnik? Proszę o wyjaśnienie!

    • 2@2 dodano 6 lat temu

     Jakie masz prawo do żądania wyjaśnień?

     • Obserwator dodano 6 lat temu

      Ja pytam.

  • Iza dodano 6 lat temu

   Kurde tak napisane, że faktycznie strach opublikować ahahah
   Prawda jest taka, że nasze miasto ledwo ciągnie, a takie udawanie że jest ok to tylko robienie z mieszkańców idiotów.
   Mi się tutaj dobrze mieszka, mam dobrą pracę, mąż też. Ale czy tak będzie jak miasto wreszcie upadnie? Wątpię. Ja może pracy nie stracę, ale będzie to wymarłe miasto. I nie chodzi, że ludzie uciekną tylko nic tu się nie będzie działo.

 9. Turysta dodano 6 lat temu

  Kreatywna księgowość – ot co!

 10. Wyjeżdżam z Siedlec! dodano 6 lat temu

  Wrócę za dwa dni.

 11. kreatywny artykół dodano 6 lat temu

  Jak zwykle na czyjeś zlecenie ?

 12. miniStrant dodano 6 lat temu

  tylko sprzedaż ratuje stołki siedleckiej władzy, gdzie iwestycje zapewniające pracę siedlczanom. Jest to temat tabu

  • Lechu dodano 6 lat temu

   Zapoznaj się z zadaniami gmin, powiatów i województw samorządowych. Przestaniesz wtedy pisać takie wydumane dyrdymały!

 13. Balans dodano 6 lat temu

  Czy w tytule "sprzedaż" nie powinna być w cudzysłowie? bo de facto to jest pożyczka w parabanku,a nie sprzedaż. Oszukiwanie obywateli kreatywną księgowością i statystyką jest na każdym poziomie.Czytałem, że do wysokości wzrostu PKB wliczane są dochody z szarej strefy,m.inn. zyski z nierządu?

 14. Paweł dodano 6 lat temu

  A ja wyjeżdżam z tego grajdołka.Na stałe z całą rodziną.Tylko mi dziecko zachorowało."Specjalistyczny Szpital" z nazwy-to żart.Szykuję się na jutrzejszy obchód i na to co powie Pani prowadząca powie.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?