SPIN

W niedzielę będzie topił się 40-latek

Aneta Borkowska poniedziałek, 13 lipca 2015, 23:58 Siedlce

Upalna niedziela w Siedlcach. 40-letni mężczyzna postanawia popływać na materacu na siedleckim zalewie. Zasypia i się z niego zsuwa, różnica temperatur powoduje szok termiczny. Mężczyzna zaczyna się topić.

Tak wygląda scenariusz ćwiczeń jakie siedleccy strażacy zaplanowali w najbliższą niedzielę o godzinie 13. nad zalewem w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”.

– Dla nas będzie to możliwość przećwiczenia technik ratowniczych stosowanych na akwenach wodnych, a dla mieszkańców, bo liczymy że przyjdą, akcja pokazowa oraz nauka – mówi młodszy brygadier Paweł Kulicki, oficer prasowy siedleckiej straży pożarnej.

W mediach pojawiają się kolejne informacje o utonięciach, więc temat ćwiczeń jest bardzo na czasie. Po akcji pokazowej każdy z mieszkańców będzie miał szansę dowiedzieć się jak powinien reagować i pomagać, gdy zobaczy topiącego się.

– Zawsze powtarzamy, że służby ratownicze nie są tak rozlokowane, że w danym momencie zdarzenia mogą od razu przybyć. Zawsze to zajmuje kilka minut, a w takich sytuacjach jak utonięcie te kilka minut ma ogromne znaczenie. Ludzie muszą mieć świadomość, że na nich też spoczywa obowiązek ratowania – mówi Kulicki. – Oczywiście pomoc innym musi być z zachowaniem zasad swojego bezpieczeństwa – dodaje.

Chętni będą mogli na manekinie uczyć się prawidłowej resuscytacji krążeniowo-oddechowej, która jest szalenie ważna przy udzielaniu pomocy.

– Ludzie często się boją, że zrobią coś źle, a najgorsza jest bezczynność. Zachęcamy, aby przyjść, spróbować, zapytać. Szybka i prawidłowa reakcja często ratuje życie. Oby nikt nigdy nie musiał wykorzystywać takich umiejętności, ale nigdy nie wiemy co nam się w życiu może przytrafić – dodaje.

Foto główne: zdjęcie archiwalne z akcji „Bezpieczne ferie”

10 komentarzy

 1. Łukasz dodano 6 lat temu

  Zdjęcie idealnie dobrane do treści artykułu.

 2. aa dodano 6 lat temu

  bo trudno pojsc nad zalew i zrobic nowe zdjecie

 3. szok dodano 6 lat temu

  Litości!!!… a zalew będzie skuty lodem w czasie akcji???….. niech żyją siedleckie media….

 4. Misza dodano 6 lat temu

  Przyjdź, popatrz,poćwiczyć techniki ratowania ludzi bo może Ci się przyda, a nie czepiasz się zdjęcia.

 5. Piotr dodano 6 lat temu

  No co chcecie na foto "różnica temperatur"?

 6. m dodano 6 lat temu

  Kto wie, może w niedziele spadnie śnieg 😉 W Siedlcach wszystko jest możliwe.

 7. Marta dodano 6 lat temu

  Jeju zdjęcie wyraźnie podpisane jest że zrobione podczas akcji „Bezpieczne ferie”, więc nie rozumiem o co chodzi?
  Pokazuje to że nasi strażacy cyklicznie co takiego robią. Ale siedlczanom jak zwykle coś nie pasuje. Albo krzywe, albo nie z tego meczu, albo teraz nie z tej akcji. Poczekajcie, może po tych ćwiczeniach będą zdjęcia.
  Zamiast jednak patrzeć na zdjęcie poczytajcie co jest napisane i przyjdźcie popatrzeć ale pewnie też znawcy będą potem krytykować że strażacy źle ubrani, za wolni, nie tak ratowali.
  Typowi siedlczanie. Naprawdę.

  • "Typowi siedlczanie. Naprawdę" dodano 6 lat temu

   Tacy sami jak w Płocku, Sieradzu czy Wałbrzychu.

 8. mm dodano 6 lat temu

  A to na pewno będzie w wakacje…? nie w ferie…???

 9. monia dodano 6 lat temu

  A ja dzis widziałam ćwiczenia i jestem pełna podziwu dla panów strażaków , to ciężka praca.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?