SPIN

Uroczyste otwarcie stacji elektroenergetycznej

Aneta Borkowska czwartek, 16 lipca 2015, 12:45 Siedlce

linia 1

Właśnie trwają uroczystości związane z otwarciem nowej stacji elektroenergetycznej w Ujrzanowie. Otworzył ją wicepremier Janusz Piechociński.

Nowo powstała stacja elektroenergetyczna 400/110 kV Siedlce Ujrzanów oraz linia 400 kV Miłosna – Siedlce Ujrzanów stanowią element projektu budowy połączenia transgranicznego pomiędzy Polską a Litwą.

Linia 400 kV Miłosna – Siedlce Ujrzanów przebiega przez 12 gmin w województwie Mazowieckim: Sulejówek, Halinów, Dębe Wielkie, Stanisławów, Grębków, Jakubów, Kałuszyn, Skórzec, Wiśniew, Zbuczyn, Kotuń oraz Siedlce. Długość linii wynosi około 69 km.

Stacja jest przystosowana do wprowadzenia w przyszłości nowych linii koniecznych do rozwoju sieci w regionie. Zlokalizowano ją w otoczeniu terenów rolnych, z dala od zabudowy mieszkalnej. Jest ona zdalnie sterowana i nadzorowana z krajowych oraz regionalnych ośrodków dyspozytorskich i centrów nadzoru w Warszawie.

linia energetyczna1 (6)

Celem całego projektu jest połączenie rynku europejskiego oraz rynków energii elektrycznej dziewięciu krajów bałtyckich (w tym Litwy, Łotwy i Estonii). Realizacja projektu nie tylko wzmocni bezpieczeństwo energetyczne w Europie, ale również przyczyni się do poprawy jakości i niezawodności zasilania odbiorców energii elektrycznej w centralnej i północno – wschodniej Polsce, poprzez wzmocnienie i rozbudowę krajowej sieci przesyłowej na tym obszarze.

linia energetyczna1 (1)

Realizacja od momentu podpisania umowy z wykonawcą do uruchomienia obiektów trwała 63 miesiące o łącznie kosztowała około 234 mln zł, netto z czego dofinansowanie unijne stanowi około 120 mln.

8 komentarzy

 1. kotu dodano 6 lat temu

  Bzdury linia o największej mocy zasilania w Polsce tj. 400 KV przebiega jedynie 35 m od zabudowy domy gospodarstwa to skandal i narazanie ludzi prostych starszych i dzieci głównie ze wsi na białaczkę i raka .

 2. ola dodano 6 lat temu

  Wykupili ziemie od rolników za 2 zł za m2 strasząc że i tak wybuduje linie i wybudowali a ludzie dostali marne 2 zł za m 2. Ale nie za cale dzialki ktore na nic sie nikomu nie przydadza tylko za pas przebiegu linii dodatkowo nludzie nie wiedza ze podatek od tego trzeba zaplacic

 3. furmankami mamy jeździć ? po świecie ? dodano 6 lat temu

  i tak wszyscy młodzi uciekają do miast , a czasem trzeba wybrać mniejsze zło dla większej ilości ludzi niż jedna rodzina,choć to prawda,że interesy tej rodziny trzeba też zabezpieczać ale często tacy ludzie nie chcą i nie rozumieją ,że warto dla nowoczesności zmieniać stare szlaki i dla postępu przesiedlić się aby się rozwijał jakiś region

 4. kimono62nie wlas dodano 6 lat temu

  Chyba ksiedza nie widzę czyżby na pokropne nie mieli wstyd linnia padnie pradu nie budzied

 5. Olo dodano 6 lat temu

  Ale głupie komentarze.

 6. To już... dodano 6 lat temu

  Polska w ruinie? Hmmmm

 7. Mamot dodano 6 lat temu

  I Pan Premier zaszczycił swoją obecnością uroczystość otwarcia (protestujących górników nie zaszczycił).

  • bankier dodano 6 lat temu

   A czemu miałby "zaszczycić"? Miał jechać i legitymizować ich złodziejstwo na reszcie społeczeństwa?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?