SPIN

Czyja to wina, że meczów nie ma?

Beata Głozak piątek, 31 lipca 2015, 22:38 Siedlce

Pierwszoligowa Pogoń rozegra mecze w rundzie jesiennej na stadionie zastępczym w Pruszkowie. W związku z brakiem sztucznego oświetlenia płyty głównej boiska przy Jana Pawła II komisja licencyjna Polskiego Związku Piłki Nożnej nie wyraziła zgody na przeprowadzanie spotkań w Siedlcach.

Decyzja PZPN-u nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. Pierwszy mecz już jutro o godz. 17 z Dolcanem Ząbki.

Spotkania na wyjeździe, podczas których Pogoń będzie gospodarzem będą droższe i przyniosą mniejsze zyski z biletów, ale władze klubu twierdzą, że nie mają wyjścia. Gdyby MKP chciał grać u siebie zacząłby sezon z -10 punktami na koncie co w zasadzie przekreśliłoby szansę na utrzymanie.

Pieniądze

Koszt jednego meczu w Pruszkowie powinien zamknąć się w kwocie ok. 17 tys. zł.

– Sam koszt wynajęcia stadionu to 10 tysięcy przy świetle dziennym, a 12 tysięcy przy sztucznym. Do tego dochodzą koszty organizacyjne – tłumaczy p.o prezesa MKP Pogoń Siedlce Andrzej Materski. – Chodzi o wynajęcie agencji ochrony, służb porządkowych, informacyjnych i karetek – wylicza Łukasz Firus, kierownik klubu.

Jedno spotkanie na stadionie zastępczym będzie kosztowało siedlecką Pogoń znacznie więcej niż w Siedlcach, bo zgodnie z cennikiem oferowanym przez ARMS wynajęcie płyty głównej boiska na 2,5 godziny w naszym mieście to 4 tys. zł.

Czyja to wina?

Kto ponosi odpowiedzialność za obecną sytuację? Chętnych do wzięcia jej na siebie nie ma. Wymóg sztucznego oświetlenia był znany wszystkim, ale z drugiej strony do ostatniej chwili nie było wiadomo czy Pogoń nie spadnie do II ligi, w której problemu z oświetleniem by nie było. Nie można wymagać od klubu żeby oświetlał stadion, ale i Mariusz Gruda, prezes ARM Siedlce zarządcy stadionu przy Jana Pawła II nie czuje się winny i odcina się od zarzutów jakoby obiecywał oświetlenie z końcem lipca.

– Sama komisja licencyjna przyznała, że z żadnych dokumentów, które wypłynęły z Agencji Rozwoju Miasta Siedlce nie wynika, że to oświetlenie w lipcu będzie gotowe. Myśmy tylko poinformowali klub, że trwają prace przygotowawcze – mówi. – Utrzymanie Pogoni w pierwszej lidze można rozpatrywać w kategorii cudu – dodaje. – Tak naprawdę chcąc zdążyć z wymogami licencyjnymi na nowy sezon, działania należałoby podjąć już na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku. Nie ukrywam, że nie mieliśmy na to pieniędzy, a dodatkowo sytuacja klubu nie wskazywała na utrzymanie – przyznaje Mariusz Gruda.

Kiedy stadion?

Prezes Agencji pytany o to kiedy, miejski stadion zostanie w pełni przygotowany do rozgrywek na zapleczu Ekstraklasy odpowiada, że nie chce podawać konkretnych dat.

– W tej chwili trwają prace związane z aktualizacją projektu, który jest z 2009 roku, one zakończą się w sierpniu. Mamy podpisane stosowne umowy z biurem projektowym i niezwłocznie jak otrzymamy pełną dokumentację ogłosimy postępowanie przetargowe – mówi i dodaje, że spółce zależy na tym, aby oświetlenie było gotowe na rundę wiosenną a sam Gruda byłby bardzo zadowolony, gdyby inwestycja zakończyła się jeszcze w pierwszej połowie sezonu.

Klub będzie próbował obniżyć koszty zwracając się do swoich rywali, aby pierwszy mecz rozgrywać u nich, a rewanże w Siedlcach. Czy to się uda? Zobaczymy.

20 komentarzy

 1. :) dodano 6 lat temu

  prosta odpowieź, w tym mieście nie ma gospodarza, są jedynie aparatczycy…

 2. przeliczyli się... dodano 6 lat temu

  Byli pewni że Pogoń nie utrzyma się w I lidze. Zawczasu winien był Kozaczyński. A tu klops. Trzeba wypić rozlane mleko. Za dużo było ostatnio kampanii wyborczych, więc oświetleniem stadionu nie było komu się zajmować.

 3. Siedlczanin dodano 6 lat temu

  To są jaja – żeby klub płacił miastu za grę na stadionie. Treningi też są płatne? A parking przed stadionem, wyrzucanie śmieci do koszy też dodatkowo? Przecież stadion jest dla klubu a nie odwrotnie! Ehh, polityka pana prezydenta…

  • Anka dodano 6 lat temu

   Chyba raczej stadion jest dla mieszkańców, w końcu z moich podatków został wybudowany. Jeśli klub ma Twoim zdaniem nie płacić to czemu mój syn ma płacić za bilet na mecz? Czemu jakiś obcy zawodnik ma prawo korzystać za darmo a nasi mieszkańcy nie?
   Już Wam się chyba wszystko poplątało. Nie ma nic za darmo, w końcu za grę piłkarze zgarniają kasę, to jeszcze może i mieszkania i jedzenie i boisko za dramo.

   • Siedlczanin dodano 6 lat temu

    Masz rację – stadion jest dla mieszkańców i za pieniądze m.in. z podatków. Brawo za zdanie o płaceniu za bilet- rozsądny argument. Pieniądze z biletów są pewnie na "pensje" piłkarzy, więc może gdyby nie trzeba było płacić miastu za wynajęcie boiska, bilety byłyby tańsze lub darmowe?

    • bankier dodano 6 lat temu

     Więc jeśli nie zapłaci Pogoń to kto zapłaci? Może najprościej by było jakby sobie Pogoń pobudowała własny stadion?

  • bankier dodano 6 lat temu

   Chyba za mocno dostałeś piłką głowę bo wypisujesz durnoty. Stadion jest miejski a klub prywatny. A ile płaci Pogoń za korzystanie z basenu przez zawodników? Bo widziałem jak wchodzili bez płacenia.

   • xyz dodano 6 lat temu

    bankier. ty chyba nie wiesz ile dotacji otrzymała Pogoń z kasy miasta. Anka ma rację bo ci co chodzą na mecze finansują klub podwójnie,

    • bankier dodano 6 lat temu

     Nie odpisywałem Ance tylko "Siedlczaninowi". Że klub dostaje dotacje to wiem – i uważam to za nieporozumienie – chyba, że tylko i wyłącznie na prowadzenie jakichś szkółek, lekcji etc. Klub to prywatna firma, to już nie podwórkowa sekcja z grającymi za darmo. Jeśli ich nie stać na 1 ligę to czym prędzej sprzedać licencję i wrócić do 3.

    • andy dodano 6 lat temu

     to co mają powiedzieć rodzice dzieci tańcujących w karodensach (?)

     • pewnie to samo co rodzice dodano 6 lat temu

      pewnie to samo co rodzice dzieci tańczących w luzakch, tam prawie trzysta,cztreysta dzieci toż to też siedlczanie

 4. on dodano 6 lat temu

  Ja tam pamiętam dokładnie kto w TV Wschód przed wyborami obiecał że oświetlenie płyty głównej będzie na czas. – Ale przed wyborami obiecywano wiele.

 5. dziadek dodano 6 lat temu

  Jednak na oświetlenie kościołów z kasy miasta są piniądze

  • Siedlczanin dodano 6 lat temu

   To zawsze i wszędzie, ale to ludzie nauczyli tak kler. Dlatego wtrącają się w politykę, dostają pieniądze, na co chcą, mówią, co dobre a co nie, decydują, czy rodzina starająca się o dziecko w inny niż naturalny sposób ma do tego prawo i czy jest to akceptowane lub nie. Wierzę w Boga, modlę się, ale kościelne rytuały i księża obrzydzają mnie! Nie wysiedzę w kościele na mszy, drażni mnie to, co tam widzę i słyszę.

 6. Kolega dodano 6 lat temu

  Inwestować kilkadziesiąt milionów w stadion i boiska treningowe w zaplecze i liczyć że piłkarze spadną do drugiej ligi to wstyd to miernota pisowska ,to oblicze beznadziejnej władzy w tym mieście. amen

 7. A komu te mecze potrzebne ? dodano 6 lat temu

  tylko łobuzeria wtedy po mieście chodzi i przeklina ,że aż strach- jak są mecze – chodzić tam i słuchać. Lepiej te pieniądze na młodych uczniów dać a nie na przyjezdnych na jeden sezon ,co pieniądze wywiozą z Siedlec.I jak talenty zostaną wychowane z siedlczan to dopiero o pierwszej lidze myśleć a nie kupować zawodników dla poprawienie ego kilku "Działaczy" Tacy oni sami ci siedleccy "działacze"jak cała "FIFA –

  • :/ dodano 6 lat temu

   typowy katol…

 8. Anonim dodano 6 lat temu

  Po co oświetlenie stadionu i tak spadną .PANOWIE PIŁKARZE weście się do roboty,narazie wasza gra to miernota.

 9. Fan Pogoni dodano 6 lat temu

  A ja bym chciał aby w moim mieście Siedlce odbywały się mecze siedleckiej Pogoni. Brak oświetlenia stadionu to wstyd dla miasta . Trochę wiary w naszych graczy a nie tylko ujadanie.

 10. Anonim dodano 6 lat temu

  Moze Kudelski z biskupem uzgodni i wyznaczy termin oswietlenia

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?