SPIN

Siedlce mogą mieć Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

Aneta Borkowska środa, 5 sierpnia 2015, 11:56 Siedlce

lotnicze pogotowie smiglowiec

Jest szansa na to by w Siedlcach powstała baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wyposażona w śmigłowiec. Ministerstwo Zdrowia kupuje właśnie dla LPR cztery nowe śmigłowce, które mają trafić do województw: opolskiego, mazowieckiego, lubuskiego i wielkopolskiego.

– To za wcześnie, aby jeszcze coś konkretnego powiedzieć, bo oprócz Siedlec brany jest pod uwagę Radom – mówi Jacek Kozłowski, wojewoda. – Zanim zdecydujemy gdzie będzie baza to muszą być śmigłowce – dodaje.

Urząd marszałkowski do końca wakacji ma wytypować potencjalne lokalizacje. Baza to lądowisko, hangar oraz pomieszczenia dla ratowników i pilotów. Koszt inwestycji to kilka milionów.

– Województwo mazowieckie to jedyne w Polsce, które ma dwa lądowiska w Warszawie i Płocku. W pozostałych jest po jednym. Dlatego lokalizacja to bardzo ważna decyzja, więc analizujemy wszystko za i przeciw – tłumaczy Kozłowski. – Jednocześnie priorytetową teraz dla mnie sprawą jest sprawić by śmigłowiec w Płocku mógł rozpocząć loty nocne – dodaje.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma do dyspozycji 23 śmigłowce EC-135, które zostały zakupione w 2008 roku za blisko 500 mln zł.

fot: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (archiwum)

9 komentarzy

 1. WD dodano 6 lat temu

  Pozostaje modlitwa, żeby stacjonował gdzieś dalej na wschód.

 2. reksio dodano 6 lat temu

  Radom ma CPR. Pod Radom podlega też nasza komenda policji. Przenieśmy wszystko do Radomia. W Siedlcach zostawmy ciucholandy, kebaby, apteki i bloki p. Str. Pozdrawiam.

 3. Xaveri dodano 6 lat temu

  Byle tylko ta baza nie powstała przy szpitalu Wojewódzkim tylko gdzieś dalej – ostatnie częste loty śmigłowca dają popalić mieszkańcom Nowych Siedlec. Zwłaszcza, że okna pootwierane przez te cholerne upały.

  • mocnowkurzony dodano 6 lat temu

   Xsaveri, a czy nie przeszkadzają Ci nocne rajdy bezmózgowców w BMW po "Okrąglaku" ?
   LPR lata ratując życie i można to znieść, ale rajdy po Nowych Siedlcach są dla Ciebie i Policji niesłyszalne ?

   • Xaveri dodano 6 lat temu

    Przeszkadzają – owszem, ale do Okrąglaka mam kilkaset metrów i budynki oraz drzewa na około, a śmigłowiec lata kilkanaście metrów akurat nad domem sąsiada.

 4. ja....... dodano 6 lat temu

  Nie sądze jestesmy Polską B 😉

 5. raczej nie dodano 6 lat temu

  Skoro jest śmigłowiec w Warszawie, to raczej kolejny będzie w Radomiu. Dalej od stolicy, a nie w Siedlcach. U nas mógłby dodatkowo obsłużyć tereny w stronę Białorusi. Zgaduję, że w Lublinie też jest LPR, a do Lublina mamy raptem 120 km. Wszystko wskazuje więc na Radom.

  • Kilińszczak dodano 6 lat temu

   LPR powinno być właśnie w Siedlcach ponieważ mógłby obsługiwać wschodnią część kraju. Z Lublina do Radomia jest 113 km, a z Warszawy 102 ,więc nie widzę powody dlaczego mamy nie mieć LPR-u. Pozdrawiam.

 6. Ja dodano 6 lat temu

  Mieszkam blisko szpitala MSW. Ostatnio dość często śmigłowce się kręcą nad moim dachem ale mi to praktycznie nie przeszkadza. Więcej hałasu powodują karetki pogotowia. Ale cóż poradzić, taka lokalizacja. Jeśli miałoby powstać LPR to nie miałbym nic przeciwko.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?