SPIN

Święto Wojska Polskiego i 95. rocznica „Cudu nad Wisłą”

Beata Głozak sobota, 15 sierpnia 2015, 19:07 Siedlce

 – Chcemy być godni swoich poprzedników. Dołożymy wszelkich starań, aby wojsko było nadal obecne w życiu miasta i tej siedleckiej ziemi, wzbudzając zaufanie i poczucie bezpieczeństwa wśród jej mieszkańców – powiedział dowódca siedleckiego garnizonu Krzysztof Krawczyk.

Obchody Święta Wojska Polskiego i 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczęto od złożenia wieńców i zapalenia zniczy na cmentarzu wojennym. Po mszy w kościele garnizonowym i złożeniu kwiatów pod pomnikiem poświęconym Józefowi Piłsudskiemu uczestnicy przemaszerowali na Plac Gen. Wł. Sikorskiego, gdzie dobyły się uroczystości centralne.

wojsko13

– Bitwa z 15 sierpnia 1920 roku zaważyła nie tylko na losach niepodległej Polski, ale także na przyszłości całej Europy – powiedział ppłk Krzysztof Krawczyk na wstępie swojego przemówienia. Dowódca siedleckiego garnizonu wspomniał nie tylko poległych w walkach o niepodległość naszego kraju, ale również tych, którzy w ciągu ostatnich lat wyjechali na misje wojskowe. Dodał, że przykład Ukrainy pokazał jak ważne jest rozwijanie sił zbrojnych. – Zmiany te można zauważyć i w naszym garnizonie. W ramach „wzmocnienia ściany wschodniej” rozpoczęliśmy modernizację naszego sprzętu wojskowego i obiektów koszarowych. Dodatkowi żołnierze w najbliższych miesiącach zasilą szeregi naszej jednostki – podkreślił.

O zbiorowym obowiązku wobec kraju, czyli jego obronie mówił prezydent Siedlec Wojciech Kudelski zaznaczając jednocześnie, że w ostatnim czasie poczuliśmy się zbyt pewnie.

wojsko5

– Dzisiaj upłynęło sporo czasu od zakończenia drugiej wojny światowej, upłynęło już 25 lat od odzyskania przez nas pełnej niepodległości. Patrząc na atmosferę tych ostatnich 25 lat nasz naród i nasze władze były nieco uśpione – mówił. – My dzisiaj stojąc na progu następnej kampanii wyborczej głośno mówimy na uroczystości Święta Wojska Polskiego do naszych posłów. Pokażcie nam w jaki sposób każdy z nas ma uczestniczyć w obronie naszej ojczyzny, naszych rodzin. Dbajcie o to żeby z podatków, które płacimy, były odpowiednie pieniądze na sprzęt wojskowy, na uzbrojenie, na przeszkolenie każdego z nas. Pokażcie co mamy robić w chwili zagrożenia, jak mamy bronić swoją rodzinę, najbliższych – dodał.

wojsko9

Po przemówieniach odczytano rozkazy z okazji Święta Wojska Polskiego i wręczono puchary zawodów strzeleckich. Brązowy medal „Za zasługi dla obronności kraju” odebrali Bartosz Golec i Tomasz Protasiuk. Zgodnie z ceremoniałem odbył się też apel poległych zakończony salwą honorową. Żołnierze z siedleckiego garnizonu zaprezentowali pokaz walki wręcz i musztry paradnej. Mieszkańcy mieli okazję zobaczyć transportery opancerzone, armaty przeciwlotnicze oraz broń strzelecką – wyposażenie siedleckiego garnizonu.

11 komentarzy

 1. Katolik dodano 6 lat temu

  ROZLICZCIE POSŁÓW ZIEMI SIEDLECKIEJ CZY O … PANA TCHÓRZEWSKIEGO ,SAWICKIEGO ,BORKOWSKIEGO ,KOZACZYŃSKIEGO I INNYCH ZA STAN TEJ JEDNOSTKI . JA WAM PODPOWIEM SKREŚLIĆ TYCH PSEŁDO PANÓW NA LISTACH .amen

 2. Do Katolika dodano 6 lat temu

  KATOLIKU WRÓĆ DO SZKOŁY, PRZYDA CI SIĘ KILKA LEKCJI ORTOGRAFII, SKREŚLAJ SOBIE KOGO CHCESZ ALE KOZACZYŃSKIEGO ZOSTAW, TO NA JEGO ZAPROSZENIE DO SIEDLECKIEJ JEDNOSTKI PRZYJECHALI PREZYDENT RP I MINISTER MON.

  • wow dodano 6 lat temu

   No, przyjechali… Jak kampania była…

   • do wow dodano 6 lat temu

    I co z tego? ważny jest efekt czyli modernizacja i rozszerzenie jednostki. Głosuję na PO.

    • wow dodano 6 lat temu

     Efekt medialny 🙂 Bo odnowienie siedleckiego garnizonu było już w planach rok wcześniej. Zaproszenie Kozaczyńskiego to nie efekt dla miasta, ale chęć wsparcia dla kandydata na prezydenta oraz dla samego siebie. Wszystko w temacie.

     • do wow dodano 6 lat temu

      Efektem jest rozszerzenie i modernizacja jednostki.Jeżeli tego nie rozumiesz jakie są to korzyści dla miasta to trudno.niech Cie boli dalej. Głosuję na PO i wszystko w temacie!

     • wow dodano 6 lat temu

      Ponieważ nie mogę odpowiedzieć pod wypowiedzią mojego adwersarza, więc czynie to tutaj. To, że głosujesz na PO, to widocznie wynika z całkowitego odstąpienia od zasad logiki. Ja Ci tylko wykazuję, że pomiędzy wizytą Komorowskiego i Siemoniaka, a rozszerzeniem jednostki NIE MA żadnego związku. Jednostka byłaby modernizowana i bez tej wizyty. Korzyści więc dla miasta nie płyną z działania Kozaczyńskiego, ale z pragmatyki związanej z sytuacją na Wschodzie. Jak chcesz, to głosuj na PO, czyli ludzi, którzy bez strachu w du…ie nic nie zrobią. Mnie nic nie boli, bo zdrowy jestem, a chyba Ciebie też głowa nie boli, bo pustka jest bezbolesna. Pa, misiaczku…

 3. Katolik dodano 6 lat temu

  Zgoda przyjechali i odjechali ten twój poseł to się nadaje każdy wie do czego……wstyd komentować .

 4. DO KATOLIKA dodano 6 lat temu

  Przeczytaj uważnie na Spinie i pomyśl jakie bzdury piszesz. Garnizon już jest zwiększany i modernizowany!

 5. Katolik dodano 6 lat temu

  Rozprzedać zniszczyć a następnie odbudowywać dziękujemy PiS, PSL i PO do wymiany.

 6. selektor dodano 6 lat temu

  Cy ten w niebieskim "rozstrzelał" WP?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?