SPIN

„Chcemy tu wrócić, chcemy remontu”

Aneta Borkowska piątek, 18 września 2015, 10:20 Siedlce

– Jak  pisklę, gdy wyrośnie wraca do swojego gniazda tak i my dzisiaj wracamy tutaj, aby głośno mówić o tym, że chcemy remontu, chcemy rozbudowy – powiedział Jacek Jagiełło.

Ponad 100 przyszłych uczniów IV LO im. hetmana St. Żółkiewskiego złożyło dzisiaj ślubowanie. Uroczystość odbyła się przed budynkiem przy ul. Konarskiego, tym samym z którego 5 lat temu społeczność szkoły musiała przenieść się do sal Collegium Mazovia.

– Tym ślubowaniem przejmujecie pałeczkę od wcześniejszych absolwentów. Za kilka lat wy przekażecie pałeczkę swoim kolegom, którzy przyjdą do tej szkoły, aby poznać jej historię, zgłębiać wiedzę, umiejętności i świadczyć o jej wielkości – powiedział w swoim wystąpieniu do pierwszoklasistów Jacek Jagiełło, dyrektor liceum. – Ten budynek i ta szkoła to historia tego miasta i narodu polskiego. Z tej szkoły wyszli wielcy Polacy począwszy od Bolesława Prusa przez Leona Wyczółkowskiego po Antoniego Ponikowskiego, który był premierem polskiego rządu. Ta szkoła to kuźnia talentów. To wspaniali profesorowie, wspaniali dyrektorzy – podkreślił dodając, że dzisiejsza wizyta w starych murach szkoły jest jedynie namiastką jej historii.

Jagiełło wyraził zdecydowane stanowisko i oczekiwania całej społeczności liceum w sprawie remontu obiektu.

– Spotykamy się przed tym budynkiem w trosce o nasze gniazdo. Jak pisklę, gdy wyrośnie wraca do swojego gniazda tak i my dzisiaj wracamy tutaj. Robimy to po to, aby głośno mówić o tym, że jesteśmy, że mamy swoje pragnienia, marzenia i oczekiwania. Chcemy remontu, chcemy rozbudowy, chcemy powrócić do centrum miasta skąd wyszliśmy.

Podczas dzisiejszego ślubowania obecni byli maturzyści „Żółkiewskiego” z 1952 r. Częścią wydarzenia było zapalenie zniczy pod tablicą upamiętniającą poległych podczas II wojny światowej uczniów i nauczycieli szkoły.

Od lat władze Siedlec zwodziły „Żółkiewszczaków” kolejnym obietnicami remontu i rozbudowy obiektu. W trakcie ubiegłorocznej kampanii samorządowej walczący o fotel prezydenta miasta Wojciech Kudelski zapewniał, że są pieniądze na inwestycję przy ul. Konarskiego.

zolkiewski1tekst zmieniony

33 komentarze

 1. Zakon dodano 8 lat temu

  Podziękujcie pisowskiemu prezydentowi który tylko obiecuje i zadłuża miasto .KPINA

 2. adobi dodano 8 lat temu

  A dlaczego nie 17-ego?

 3. spokojnie.... dodano 8 lat temu

  Tylko przed wyborami obiecywali remont. Ani teraz ani za lata na mój gust nikt nad tym się nie pochyli. Kasa pusta. A proszę spojrzeć na budynek magistratu – brudna i popękana elewacja – wstyd. Taki mamy dobrobyt.

 4. ja....... dodano 8 lat temu

  Panie prezydencie rado miasta czas na czyny nie obietnice.

 5. xyz dodano 8 lat temu

  Ciekawe jak zareaguje prezydent, na manifestację nieposłuszeństwa ze strony dyrektora z pisu

  • urzędniku dodano 8 lat temu

   Urzędniku nie podpuszczaj sam też jesteś z PIS

 6. on dodano 8 lat temu

  Poczekajcie do następnych wyborów samorządowych, to może znowu obieca że remont będzie. To już tylko 3 lata

 7. :( dodano 8 lat temu

  …fanem pisu nie jestem, ale tu akurat nie ma to nic do rzeczy, ot głupot ktoś naobiecywał i milczy, bo co ma zrobić?…, może z czasem zapomną… 🙂

 8. z Siedlec dodano 8 lat temu

  Jestem absolwentem "Żółtka", nie mieszkam już w Siedlcach, lecz staram się być na bieżąco – czytam, oglądam. Kilka dni temu odwiedziłem rodzinne miasto, spacerowałem i poszedłem zobaczyć Szkołę, którą wspominam z ogromnym sentymentem, głównie dzięki wspaniałym nauczycielom i budynkowi "z klimatem". Zobaczyłem pobite szyby i sypiący się budynek, który za chwilę będzie nie do uratowania. Dlaczego tyle osób nabrało się na kłamstwa kUDELSKIEGO (zapis celowy)?! W kampanii znowu naoszukiwał, a "Żóltek" nietknięty. Dobrze że jeszcze nie oddał budynku kURII! Tylko pomnik nieudacznika kACZYŃSKIEGO umiał zbudować i to nie za swoje pieniądze. Czas żeby "prezydent" wywiązał się z obietnicy, zanim jedynym rozwiązaniem będzie wyburzenie, ale on prawdopodobnie na to czeka! Jeśli czyta to któryś z Nauczycieli IV LO, gorąco pozdrawiam i kłaniam się nisko!

 9. wow dodano 8 lat temu

  Absolwencie "Żółtka", poczytaj życiorys patrona Twojej szkoły. Bardzo ciekawy jest ten moment, gdy do swoich wrogów odnosił się z szacunkiem. Może jesteś absolwentem "Żółtka", ale nie hetmana Żółkiewskiego.

  • z Siedlec dodano 8 lat temu

   Jestem Polakiem, nie mam ukraińskich korzeni. Pewnie nie wiedziałeś, że Żółkiewski był Ukraińcem. Po drugie nikt nie powiedział o nienawiści, lecz o ocenie faktów. Pisanie o kimś małą literą jest oznaką nieszanowania tej osoby, do czego mam prawo. Jedyną osobą (?!) siejącą zamęt prowokującą konflikt, negatywną hejterowską dyskusję jesteś ty. Szkoda, że na takim malutkim lokalnym forum są tacy zaczepni, zapewne zakompleksieni, hejterzy.

   • wow dodano 8 lat temu

    Być może jestem "hejterem", tylko z czyich postów wypisałem następujące określenia przeciwników:nieudacznik, siejący zamęt, prowokujący konflikt, zaczepny, zapewne zakompleksiony… Odpowiedz sam sobie. Ja nie używam żadnych epitetów na Twój temat.A na marginesie: nie widzę problemu w tym, że Żółkiewski miałby być Ukraińcem (choć historycznie to dość ryzykowna teza, bo za jego czasów Ukraińców jeszcze nie było jako narodu, byli Rusini i Kozacy). Ale widzę, że Tobie sprawia to trudność, skoro krytykujesz mnie za niewiedzę i przez ten fakt nie uznajesz zachowań swojego patrona.

    • KaRa dodano 8 lat temu

     Nie mogę zrozumieć: o co ci chodzi? Najważniejsze to zasiać ziarno, a nienawiść już sama wykiełkuje? Jeśli nie masz nic rozsądnego do powiedzenia, to nie komentuj. Daj się innym wypowiedzieć. Moja córka uczy się w Żółkiewskim, i potrafię zrozumieć przesłanie " z Siedlec".

     • z Siedlec dodano 8 lat temu

      Widzę, że KaRa rozumie sedno wpisu, bo TYLKO o to chodziło – podkreślenie fatalnego stanu budynku IV LO i przypomnienie, że m.in. w kampanii padały obietnice o remoncie i powrocie społeczności szkolnej do swojej szkoły. Ale osoba o jakże błyskotliwym nicku "wow" musiała skomentować, kierując rozmowę i uwagę na inny temat. Pomijam zdanie "nie jesteś absolwentem hetmana Żółkiewskiego" – jak można być absolwentem osoby? Skup się, proszę, na stylistyce i gramatyce, podpowiem, że można być spadkobiercą pewnych idei, ale nie absolwentem osoby. Prawdopodobnie ujrzymy za kilka godzin, po długim namyśle, kolejny pseudointeligencki wpis, ale apeluję i proszę, odpuść sobie "wow", skoro jedynym twoim celem jest prowokować niezdrową dyskusję. Są tu ludzie, którym bliskie i ważne są losy "Żółtka", nie chcemy tracić czasu i energii na polemikę z kimś, kto się wymądrza (jakże nieudolnie) i odwraca uwagę od problemu.

     • wow dodano 8 lat temu

      Nigdzie w postach nie napisałem, czy jestem za odbudową czy też przeciw. Chciałem tylko, żeby nie obrażać innych dlatego, że myślą inaczej niż Wy – absolwenci i uczniowie Żółkiewskiego. Za to zostałem nazwany hejterem, siejącym ziarno nienawiści i zakompleksionym. Rzeczywiście, nie ma po co się odzywać. Tylko nieśmiało zapytam: czy w ogóle można mieć inne zdanie niż Wy?

     • z Siedlec dodano 8 lat temu

      Mój emocjonalny wpis zawierał uwagi dotyczące osoby, która przyczynia się do niszczenia szkoły z powodu braku remontu. Nie dyskutowaliśmy o innym zdaniu – czy remontować czy nie, czy takie a nie inne rozwiązanie jest dobre. Oczywiście że każdy może mieć inne zdanie, ale to zaczepka "nie jesteś absolwentem hetmana" rozpoczęła tę zbędną dyskusję. Pomyślnej analizy i miłego dnia życzę.

 10. Majka dodano 8 lat temu

  Do xyz … To nie manifestacja nieposłuszeństwa tylko pokazanie młodym korzeni. Nie podżegaj do nienawiści. A jak będą siedzieć cicho to nic nie zyskają. Kropla draży skałę. Gratuluję pomysłu i kibicuję dążeniu do upragnionego celu. Pozdrawiam całą szkolną społeczność.

 11. Leszek Myśliński dodano 8 lat temu

  Kudelski musi odejść (Paryła i Marchel też)

 12. Myśliński ,,towarzyszu" dodano 8 lat temu

  sam sobie odejdź (…):)

  • Anonim dodano 8 lat temu

   Oj, kogoś zabolało, hehe 🙂

 13. młody dodano 8 lat temu

  paryła i marchel tak -do odstawienia natychmiast i jego żona

 14. bankier dodano 8 lat temu

  Nic nie remontować, czekać aż się zawali, wtedy działeczkę w centrum opylić po dobrej cenie… A "żółtek" do Kolejówki – budynek wielki – zmieścicie się.

  • Siedlczanin dodano 8 lat temu

   A wyremontujesz Kolejówkę? Przekonasz społeczności obu szkół do pracy na zmiany do godzin wieczornych? Powodzenia! A określenie "żółtek" jest zupełnie nie na miejscu. Wydumał je pewnie jakiś jajogłowy. Jak widać na oświacie i medycynie znają się prawie wszyscy 🙂

   • z Siedlec dodano 8 lat temu

    Może wyjaśnij, co wg ciebie znaczy "jajogłowy", skoro już musisz obrażać. Dla twojej wiadomości określenie "Żółtek" funkcjonuje od wielu lat zarówno wśród uczniów, byłych, teraźniejszych i przyszłych, jak i nauczycieli. Dlaczego się wypowiadasz i obrażasz, skoro nie masz o czymś pojęcia? I co ma znajomość oświaty, do stosowania takiej nazwy? P.S. Jestem pedagogiem, więc chyba trochę "na oświacie się znam"…

   • bankier dodano 8 lat temu

    "Żółtek" – przecież to cytat z "absolwenta" powyżej. Wg mnie deprecjonujące, ale sam tak nazywa swoją szkołę, więc niech będzie.. Remont Kolejówki będzie ze 3 razy tańszy ze względu na brak konieczności "konsultacji" z konserwatorem i kupowania pięć razy droższych materiałów "bo to zabytek". Przeżyłem taki remont więc wiem o czym piszę. W ZS nr 6 jest 12 klas, w LO 4 jest 14 klas. Na stronie ZS 6 jest plan lekcji – wynika z niego że jest tam 21 sal lekcyjnych… O jakich 2 zmianach i nauce wieczorami piszesz? Może warto najpierw sprawdzić a potem pisać?

    • Obserwator dodano 8 lat temu

     Nie wszystko da się przeliczyć na mamonę! Nie wolno przecenić tradycji, historii i pracy ludzi.

     • bankier dodano 8 lat temu

      Szczególnie jeśli płacić ma ktoś inny, to łatwo się rzuca takie hasła typu "nie wszystko się da przeliczyć na mamonę" – do wydawania swoich własnych pieniędzy też jesteś taki chętny jeśli miałbyś przepłacić za coś 3 czy 4 razy? Budynek jest w stadium śmierci technicznej. Wyłożenie w niego kilku czy raczej kilkunastu milionów złotych w dobie niżu, gdy wszyscy uczniowie zmieszczą się w innych szkołach uważam za niegospodarność.

     • Stefan dodano 8 lat temu

      W "Kolejówce" w tym roku powstało 4 oddziały technikum klasy pierwszej. Bez problemu zapełnione do 30 uczniów zostały 3 oddziały. Gorzej było tylko, jeśli chodzi o klasę łączącą naukę w zawodach technika dróg i mostów oraz technika drogownictwa. A przecież to są zawody bardzo oczekiwane na rynku pracy. Przy 4-letnim cyklu kształcenia możemy śmiało myśleć o 16 oddziałach docelowo. Nie martwimy się o przyszłość szkoły. Obyśmy pracowali tylko w godnych warunkach, a nie takich jakie nam niektórzy tu proponują.

    • Stefan dodano 8 lat temu

     Manipulujesz Kolego! Chcąc organizować szkołę powinieneś mieć tyle klasopracowni ile oddziałów. W "Kolejówce" jest tylko 16 pełnowartościowych klasopracowni, w tym 4 do przedmiotów zawodowych. Mniejsze służą nauczaniu grup, które wynikają z podziału oddziałów zgodnie z przepisami. Z planu lekcji wynika, że pierwsze pojedyncze pracownie są wolne od godziny 13.00 – 13.45. Nauka w szkole trwa codziennie do 15.00-6.00. Wtedy dopiero zwalniają się wszystkie pracownie. Wtedy dopiero można mówić o nauczaniu dodatkowych klas w systemie 2 zmiany. Mam nadzieję, że dość prosto i obrazowo to wyjaśniłem. Nauka na 2 zmianie w zależności od godzin dla konkretnej klasy może trwać nawet do 20.00. Czy widzisz to? Czy poślesz swoje dziecko do szkoły, która pracuje w takich warunkach? Wątpię. To jest XXI wiek. To jest Polska! To są nasze Siedlce! Warunki jakie mają siedleckie szkoły nie są złe ale jednocześnie nie są tak dobre, jak się komuś wydaje!

     • bankier dodano 8 lat temu

      Zarówno Kolejówka jak i Żółkiewski to szkoły na wymarciu. Demografii nie oszukasz.Żadna z tych szkół nie jest i nie będzie szkołą pierwszego wyboru. W SP nr 4 lekcje trwają do 17.05 – nie uważasz że poprawa warunków dla mniejszych dzieci powinna być ważniejsza niż to że jakaś szkoła ma ochotę przebywać w jednym czy w drugim miejscu? Poza tym czemu nie można wynajmować? Utrzymanie własnego budynku wcale nie jest tańsze.

 15. z nadzieją dodano 8 lat temu

  myślę, że to dobry pomysł przyprowadzić pod drzwi szkoły uczniów rozpoczynających naukę. Czy to dotrze do głów zamkniętych na potrzeby społeczności? nie wiadomo, ale niech decydenci wiedzą, że szkoła pamięta i że uczniowie pamiętać będą. Pytanie co dalej? Powoli ucicha sprawa i na to liczą urzędnicy miejscy (myślę o górce), ale mieszkańcy pamiętają i "jeśli by zapomnieli, sami ni byliby warci pamieć!". Oj, smutno ze jest takie rozwarstwienie. Mieszkańcy marzą o dobru uczniów i miasta a władze? Właśnie ciekawe o czym marzą? Czy nie o tym aby zapomniały Siedlce o Żółkiewskim? Zobaczymy co zrobią dobrego w tej materii, to będzie prawdziwa miara nie obietnice!

 16. exit dodano 8 lat temu

  NIE przesądzajcie w tych komentarzach i NIE proponujcie uzasadniać przeniesienia LO im. hetmana St..Żólkiewskiego do " Kolejówki" !! To nie chodzi o miejsce przeniesienia szkoły , tutaj chodzi o POWRÓT szkoły do budynku , który miał być wyremontowany w obietnicach wyborczych władzy ! Nie rzuca się słów na wiatr, po to tylko żeby dostać się po raz kolejny do władzy rządzącej w mieście, bo to jest nieetyczne i obrzydliwe !!!

 17. Ciacho dodano 8 lat temu

  cudowna szkoła, cudowne wspomnienia – dużo picia i sexu, pozdrawiam wszystkie koleżanki 😉

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?