SPIN

Zaatakują miasto – czyli ćwiczenia „Ratusz 2015”

Aneta Borkowska poniedziałek, 5 października 2015, 10:57 Siedlce

W urzędzie miasta trwa właśnie konferencja w sprawie działań „Ratusz 2015”. W sali konferencyjnej spotkali się naczelnicy wydziałów ratusza, przedstawiciele straży pożarnej, miejskiej, a także policji i służby zdrowia.

Symulacje ataków grup dywersyjnych na wybrane obiekty Siedlec i obrona tych obiektów będzie ćwiczona od 16 do 18 października. W działaniach wezmą udział przedstawiciele zakładów pracy, urzędu miasta, siedleccy żołnierze oraz pracownicy i funkcjonariusze miejskich i powiatowych służb, straży i inspekcji. Ćwiczenie jest organizowane przy współudziale stowarzyszenia „ObronaNarodowa.pl” oraz organizacji „Strzelec”.

W trakcie ćwiczenia będą przeprowadzane symulacje ataków grup dywersyjnych na wybrane obiekty infrastruktury miasta, jak również będzie ćwiczona obrona tych obiektów. Działania będą prowadzone z wykorzystaniem środków pozoracji pola walki, takich jak amunicja ćwiczebna, petardy i świece dymne. Mieszkańcy miasta będą mogli również zobaczyć działanie służb w sytuacji zaistnienia wypadku drogowego z dużą ilością ofiar.

W ćwiczenia mocno włączy się miejski szpital, którego zadaniem będzie udzielanie pomocy rannym. Placówka w „Rolniku” stworzy zastępcze miejsce szpitalne.

– Będziemy bazować na kadrze którą posiadamy, ale jeśli zadzie potrzeba to jesteśmy w stanie pościągać wszystkich z urlopów czy dni wolnych – mówi Tadeusz Buzuk, specjalista do spraw obrony i zarządzania kryzysowego z szpitalu miejskim. – Kiedyś ćwiczenia odbywały się z całym personelem, ale to była fikcja, trzeba ćwiczyć na takim sprzęcie i z taką ilością personelu, która jest na co dzień. Oczywiście przy jednoczesnym obciążeniu zwykłymi pacjentami. To wtedy odda rzeczywistość i sprawdzi w jakim stopniu jesteśmy przygotowani – dodaje.

A czy miejski szpital jest w ogóle przygotowany na tego typu zagrożenia z tak zwanego „marszu”?

– Ta odpowiedź może być i tak i nie. W zasadzie jesteśmy przygotowani personalnie, jeśli jednak chodzi o sprzęt to tutaj już troszkę gorzej. Chodzi o łózka, opatrunkiczy leki. Nasz szpital nie ma samochodów, więc po tego typu rzeczy musielibyśmy wynająć auta i kierowców, a to wymaga czasu i opóźnia proces leczenia – dodaje Buzuk.

Dodatkowo 18 października w godz. 9-12. na terenie Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, przy ulicy ks. Popiełuszki odbędzie się pokaz sprzętu wojskowego.

zdjęcie archiwalne z ćwiczeń na terenie miasta

 

Komentarze (1)

  1. Sprzęt dodano 6 lat temu

    Czy to będzie taki sprzęt jaki pokazano na Święcie Wojska Polskiego na PL. Sikorskiego?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?