SPIN

Ruszyła akcja „Cyberprzemoc – nie jesteś sam”

Aneta Borkowska środa, 7 października 2015, 22:49 Aktualnie

W Siedlcach rozpoczęła się druga edycja akcji „Cyberprzemoc – nie jesteś sam”. Po szkołach ponadgimnazjalnych nadszedł czas na gimnazja. To tam jej koordynatorki Monika Mikołajczyk i Małgorzata Mazurek skierują swoje kroki.

Wyśmiewanie i obrażanie na forach internetowych i portalach społecznościowych, tworzenie fałszywej osobowości, przesyłanie cudzych zdjęć to wszystko przykłady cyberprzemocy. Problem w tym, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że to co dzieje się w świecie wirtualnym może mieć skutki w świecie rzeczywistym.

– Uczniowie siedleckich szkół ponadgimnazjalnych, w których od kwietnia do czerwca prowadziłyśmy zajęcia i warsztaty mieli niewielką wiedzę na ten temat. Nie zdawali sobie sprawy z tego, że takie działanie jest łamaniem prawa – mówi Monika Mikołajczyk, nauczycielka i koordynatorka akcji „Cyberprzemoc – nie jesteś sam”. – Dla jednej-trzeciej spośród 700 ankietowanych przez nas uczniów obraźliwe i prześmiewcze komentarze zamieszczane w internecie to tylko żart – dodaje Małgorzata Mazurek, policjantka.

Mając świadomość nie tylko możliwości, ale i zagrożeń płynących z internetu, kobiety postanowiły przeprowadzić akcję przybliżającą problem cyberprzemocy także w gimnazjach.

– W trakcie warsztatów organizujemy różne ćwiczenia aktywizujące dla młodzieży, prowadzimy pogadanki. Uświadamiamy i przestrzegamy. Tłumaczymy uczniom, aby zakrywali kamerki w laptopach czy nie klikali w przesyłane linki – tłumaczy Mazurek.

Cyberprzemoc nie jest tylko problemem młodych. Obie edycje akcji – miniona i ta którą dzisiaj zainaugurowano są skierowane także do nauczycieli i pedagogów, którzy często nie wiedzą jak na elektroniczną agresję zareagować.

– Chcemy ich uwrażliwić, bo oni nie wiedzą co z tym zrobić i sami traktują cyberprzemoc jako żart. Czasami uczeń sygnalizuje, problem a nauczyciel po prostu go odprawia – przyznaje Mikołajczyk.

Między innymi dla takich osób w trakcie pierwszej edycji programu w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach dyżury pełnili policjanci, psycholodzy i pedagodzy, którzy znają problem cyberprzemocy.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?