SPIN

Repatrianci tak – uchodźcy nie

Aneta Borkowska środa, 21 października 2015, 23:00 Siedlce

Siedlce nie są zainteresowane przyjęciem uchodźców – taką odpowiedź od władz samorządowych uzyskał wojewoda mazowiecki. W połowie września Jacek Kozłowski wystosował do naszego miasta, podobnie jak do innych gmin na Mazowszu pismo z prośbą o przesłanie informacji czy samorząd jest gotowy do przyjęcia uchodźców.

– 6 października odpowiedzieliśmy, że miasto nie jest zainteresowane przyjęciem syryjskich uchodźców, gdyż nie dysponujemy odpowiednimi zasobami komunalnymi, ale jesteśmy jako miasto otwarci na przyjmowanie repatriantów – mówi Paweł Mazurkiewicz, rzecznik siedleckiego urzędu miasta.

Mazurkiewicz pytany przez nas dlaczego władze samorządowe inaczej podchodzą do problemu repatriantów, a inaczej uchodźców odpowiada, że „są to dwie zupełnie inne rzeczywistości prawne i społeczne”.

– W przypadku repatriantów funkcjonuje program rządowy, który pozwala miastu na przyjecie ich i finansowo zabezpiecza. Miasto ma narzędzia do przygotowania mieszkań i wsparcia socjalnego. Aspekt społeczny jest taki, że są to nasi rodacy, to są osoby, które musiały uciekać z Polski – podkreśla rzecznik i dodaje, że siedlczanie nie muszą się martwić, że będą utrzymywać repatriantów z własnych podatków.

Inaczej jest, jego zdaniem z uchodźcami.

– Nie ma programu rządowego i miasto nie może skorzystać chociażby z pomocy finansowej. Nie bez znaczenia jest też aspekt asymilacji ze społeczeństwem. Na tym etapie pomoc uchodźcom jest zadaniem rządowym. My musimy mieć jasność proceduralną i finansową.

Czy stanowisko miasta byłoby inne, gdyby miało gwarancje wsparcia finansowego? Nie wiadomo, bo ratusz na ten temat milczy.

11 komentarzy

 1. Panie gadający dodano 6 lat temu

  "– 6 października odpowiedzieliśmy, że miasto nie jest zainteresowane przyjęciem syryjskich uchodźców, gdyż nie dysponujemy odpowiednimi zasobami komunalnymi, ale jesteśmy jako miasto otwarci na przyjmowanie repatriantów – mówi Paweł Mazurkiewicz, rzecznik siedleckiego urzędu miasta."

  Chyba odpowiedź powinna być wypracowana przez Radę Miasta.

  Co to znaczy, a brzmi strasznie głupio gdy rzecznik mówi: " 6 października odpowiedzieliśmy, że…." .
  Ale się Pan strasznie rozkręcił na tym stanowisku!

 2. nie nazywajcie... dodano 6 lat temu

  Nie nazywajcie Mazurkiewicza rzecznikiem….on jest tylko inspektorem. Ciekawe dlaczego o tym nie mówi.

  • 80% dodano 6 lat temu

   80 procent urzędników w um to inspektorzy.
   Inspektor powiedział: " 6 października odpowiedzieliśmy, że…." ., jak to brzmi?
   A tak wiadomo bez rozwijania całej szumnej nazwy stanowiska z papierów, o kogo chodzi.

 3. Anonim dodano 6 lat temu

  Brawo! Repatrianci TAK! Imigranci ekonomiczni NIE!

  Dlaczego media milczą?

  http://niezalezna.pl/72107-lekarze-badajacy-imigrantow-alarmuja-chaos-w-klinikach-nowe-choroby-brak-personelu-i-sprzetu

  Niemcy sobie nie radzą a co będzie u nas, z naszą służba zdrowia?

  Pomoc finansowa i humanitarna dla uchodźców – TAK, pomoc imigrantom ekonomicznym – NIE!

 4. Adam Redondon dodano 6 lat temu

  Brawo ! Jedna z nielicznych sytuacji kiedy przeważył zdrowy rozsądek !

 5. gosc dodano 6 lat temu

  Haha Wczoraj Sąd Apelacyjny w Lublinie zmienił wyrok Sadu Siedleckiego i uznał winnym Pawła Wyżykowskiego. Brawo, nie dali rady siedleckie tuzy, a poradził sobie w Sadzie z panem Wyżykowskim młody prawnik z prowincji, z dalekiego miejsca na liście. Tak powinno być, że Sąd stoi na starzy negatywnej kampanii wyborczej.
  Ciekawym jest to, ze Pan Wyżykowski po wyroku sądu I instancji – nieprawomocnym – chwalił się wygraną w Sądzie. Pociągnęło to falę kolejnych negatywnych komentarzy pod adresem Minaczuka, czy to aby nie kwalifikuje się na kolejny proces???
  Proponuję szybko wybrać dobrego komornika i zlecić mu sprawę.

  Przy okazji wyszła kompromitacja Zycia siedleckiego.

 6. Europoseł PiS, zastępca przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, za imigrantami dodano 6 lat temu

  Wpisujemy w google: europoseł PiS: uchodźców trzeba przyjąć
  Lokalnie dla teatru się nie zgodzili, ale "góra" już im narzuci i znowu będzie "to nie my, nas zmusili".

 7. :( dodano 6 lat temu

  Wstyd!

 8. Anonim dodano 6 lat temu

  Następne doniesienia:

  http://telewizjarepublika.pl/wysokie-ryzyko-wybuchu-epidemii-szturmowe-oddzialy-policji-ewakuowaly-700-uchodzcow,25188.html

  Ma ktoś jeszcze jakieś wątpliwości co może być u nas w Polsce?

  Niech wszystkie NOWOCZESNE POsie, ZLEWy ze zRAZEM przyjmą przynajmniej po jednej "rodzinie" ( czterech młodych braci – to też rodzina) do siebie do domu, to obejrzymy te piekne frazesy, którymi próbują karmić innych. Ludzie obudźcie się, bo po wyborach może byc już za późno! tu chodzi o nasze rodziny i nasze dzieci!

 9. Darek dodano 6 lat temu

  W czasie drugiej wojny światowej polskich uchodźców przyjmowały takie państwa jak Iran,Indie a nawet Meksyk.Dzisiaj my moglibyśmy odpłacić się światu ofiarowując swoją pomoc.Ale przecież w mieście hipokrytów Napier… co niedzielę do kościoła to się nie opłaca . A nóż nas zarażą dobrocią współczuciem .Czyżby to nie po katolicki?

  • ja. dodano 6 lat temu

   Nie wypisuj głupot. To Anglicy decydowali, że Iran czy Syria ma przyjąć Polaków, miejscowi nie mieli nic do gadania. W dodatku Polska musiała jeszcze płacić za to Anglikom.
   Nikt nam nigdy nie pomagał za darmo, nikt nie dawał socjalu, trzeba było ciężko pracować.
   A co do zarażenia nas dobrocią przez zalewających Europę przybyszów, to nie chce mi się nawet tego komentować.
   Musisz być albo (…) albo wiadomo kim.
   I nie obrażaj Siedlczan.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?