Zabarykadować po cichu drzwi klasy i schronić się w najdalszej części sali z dala od okien – tak powinni zachować się uczniowie, gdy szkolnym korytarzem będzie chodził napastnik z bronią w ręku.
W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy nauczyciele siedleckich szkół podczas spotkań ze specjalistami mają dowiedzieć się co powinni zrobić, gdy do budynku wtargnie uzbrojony napastnik lub gdy w placówce dojdzie do innych ekstremalnych sytuacji.
– Jeszcze do niedawna w polskim społeczeństwie panowało, moim zdaniem błędne przekonanie, że takie zdarzenia nam nie grożą – mówi Andrzej Grzywacz z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w siedleckim urzędzie miasta. – Teraz rodzic z zaburzeniami psychicznymi, zdesperowany petent czy zazdrosny kolega przestają być dla nas abstrakcją i problemem Ameryki. Zmieniają się zagrożenia, więc zmieniają się potrzeby – dodaje.
Naczelnik wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego planuje, że wiedzę dotyczącą zachowania w ekstremalnej sytuacji za pośrednictwem nauczycieli z czasem posiądą wszyscy uczniowie.
– W tej chwili nauka pierwszej pomocy przedmedycznej jest dla nas czymś naturalnym. Każdy z nas wie jak zachować się, gdy będzie świadkiem wypadku i czas najwyższy żeby uczono nas też co zrobić, gdy nasze życie będzie zagrożone w inny sposób – mówią uczennice I LO im. B. Prusa.
Przypomnijmy, że w październiku podczas ćwiczeń „Ratusz 2015” jednym z epizodów ćwiczonych przez członków Związku Strzeleckiego „Strzelec” było „odbicie” zakładników z Publicznego Gimnazjum nr 2.
Czy oni na tym zdjęciu barykadują drzwi otwierane na zewnątrz o.0?