SPIN

Trwa świętowanie wolności

Aneta Borkowska środa, 11 listopada 2015, 12:11 Aktualnie, Siedlce

W Siedlcach rozpoczęły się uroczystości związane z 97 rocznicą odzyskania niepodległości. Na Plac Wolności zmierzają siedlczanie i samorządowcy. W sumie w pochodzie idzie ponad tysiąc osób.

Poniżej przemówienie prezydenta Wojciecha Kudelskiego

Święto Niepodległości w naszym mieście to wielka radość, możemy czuć się wolni. Mogliśmy uczestniczyć we mszy i podziękować Bogu za to, że zwrócił nam wolność, że wysłuchał naszych próśb. Możemy złożyć hołd wszystkim Polakom, którzy na przestrzeni tysiącletniej naszej historii, dbali o to aby Polska była wolna, aby tutaj było godnie, po chrześcijańsku, sprawiedliwie.

Możemy modlić się za tych, którzy oddali życie za tą wolność. Ale możemy też robić takie piękne rzeczy jak ta kapliczka, którą po drodze poświęcił ksiądz biskup, bo moje pokolenie pamięta czasy kiedy takie kapliczki były brutalnie rozbierane. To element wolności, że możemy kultywować naszą tradycję i kulturę. A nasza kultura to kultura chrześcijańska.

Możemy w wolnej Polsce dokonywać wolnych wyborów demokratycznych, naród może dokonywać wyborów kto ma nimi rządzić. Święto Niepodległości to lekcja historii dla młodzieży, dziękuję wszystkim nauczycielom historii, że ją przekazują.

A nasza historia jest bardzo bogata. Nasi królowie o wartości chrześcijańskie walczyli w wielu miejscach. Potrafiliśmy odpowiednio być przedmurzem chrześcijaństwa na wschodzie. My mamy swój wkład w dzieje chrześcijańskiej Europy, trzeba o tym przypominać naszym sąsiadom. W tej chwili trzeba podkreślić ,że jesteśmy w zjednoczonej Europie i naszym obowiązkiem jest podkreślać, że nasze korzenia to korzenie chrześcijańskie. My musimy wszystkim przypominać, że ideologie takie jak gender są obce naszej kulturze. Myślę, że musimy przypominać o słowach głoszonych przez papieża Jana Pawła II, o tym, że te wspaniałe katedry są ozdobą wielu miast w Europie, ale nie powinny być puste. Nie powinno być tam więcej zwiedzających jak modlących. Niech Europa bierze przykład z naszych świątyń i z nas.

Ostatnie wybory spowodowały, że z nadzieją patrzymy na to co się będzie w Polsce działo, patrzymy z nadzieję, że ekipa która dostała władze z woli narodu będzie słuchała głosu tego narodu, że energia popłynie z Jasnej Góry, a stamtąd nasz naród zawsze czerpał energię. Że rozleje się na cały nasz naród, oświeci nas i umocni naszą ojczyznę, która ma tak duże zasługi w Europie.

Powinniśmy czuć się wspólnie odpowiedzialni za Europę, jeśli będzie tam szanowani to wtedy Polska będzie mocna. Cieszmy się tą wolnością.

niepodleglosci5

8 komentarzy

 1. rob dodano 5 lat temu

  super miejsce! o mniejszej powierzchni już nie było? zadeptać trawniki to podstawa!! ciężko na placu Sikorskiego zrobić było? a trasy przejazdy parady ciężko było umieścić w necie by było wiadomo gdzie ustawić się w najlepszym miejscu dla mieszkańców miasta…dla starszych ludzi…ale to za dużo roboty….

 2. Anonim dodano 5 lat temu

  Rob Ty masz w ogóle pojęcie co to za święto i dlaczego jego obchody są właśnie w tym miejscu?!! Jestem pewna że nie masz pojęcia:(

 3. Zorro dodano 5 lat temu

  Przemówienie Kudelskiego beznadziejne czułem się jak by do mnie przemawiał ksiądz a nie prezydent mego miasta ale dzięki klerowi dziadek wygrywa wybory to ich naśladuje.amen

 4. on dodano 5 lat temu

  Ja jednak uważam, że ważniejszym świętem od 11 listopada powinno być 15 sierpnia

 5. QQA dodano 5 lat temu

  Prezydent wygłosił homilię a nie przemówienie.

 6. Siedlczanin dodano 5 lat temu

  Narodowe Święto Niepodległości! Baczność! hejterzy!

  • Anonim dodano 5 lat temu

   Wiesz kto to hejter?

 7. ciekawe dodano 5 lat temu

  "A nasza historia jest bardzo bogata" – a nasza sakiewka też jest bardzo bogata? czy ktoś może potwierdzić czy to prawda, że przy takiej biedzie niektórzy pracownicy miasta – bo takim jest w pewnym sensie prezes miejskiej spółki otrzymują 50 tys zł premii, oprócz co miesięcznego wynagrodzenia? Bogato oj bogato i to podobno na podstawie umowy, iście dobrotliwa umowa, szkoda że nie dla mieszkańców!

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?