SPIN

Podatki. Podnosić czy nie podnosić? Radni dyskutują

Beata Głozak piątek, 27 listopada 2015, 13:24 Aktualnie, Siedlce

Siedleccy radni dyskutują na temat podnoszenia stawek podatków od nieruchomości. Projekt odpowiedniej uchwały zakłada zwiększenie kwot m.in. w przypadku obiektów przeznaczonych pod działalność gospodarczą. Łącznie w ciągu roku do budżetu z tego tytułu ma wpłynąć dodatkowe 4 mln zł. 

Radny Mariusz Dobijański – chciałbym się odnieść do uchwały, którą dzisiaj przyjęliśmy, do „Strategii rozwoju miasta Siedlce” bo tam były opisane dwa cele, które w sposób istotny dotyczyły przedsiębiorców – wspieranie przedsiębiorczości,  wspieranie inwestorów. Mam obawę, że podnoszenie podatków w sposób istotny będzie elementem hamującym ich rozwój, o którym w „Strategii” mogliśmy przeczytać. Pewnie zgodziłbym się z faktem, że po 10 latach moglibyśmy podnieść podatki gdybyśmy sami weryfikowali koszty funkcjonowania miasta. Moim zdaniem jest to uchwała idąca w kierunku łatwizny. Aż prosi się wspomnieć o nagrodach dla prezesów spółek, ale chodzi mi o sam fakt o koszty miasta. Mam wrażenie, że my dzisiaj chcemy załatać dziurę w budżecie kosztem tych, którzy rozwijają to miasto i przynoszą mu korzyść.

Proponowane zmiany dotyczą następujących przedmiotów opodatkowania:

• grunty pozostałe z 0,12 zł/m kw. (25,53% dopuszczalnej maksymalnie stawki na rok 2016) do 0,20 zł/m kw. (42,55% stawki maksymalnej),
• budynki mieszkalne z 0,54 zł/m kw. (72% stawki maksymalnej) do 0,60 zł/m kw. (80% stawki maksymalnej),
• grunty zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej z 0,66 zł/m kw. (74,15% stawki maksymalnej) do 0,80 zł/m kw. (89,88% stawki maksymalnej),
• budynki zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej z 17,98 zł/m kw. (78% stawki maksymalnej) do 20,00 zł/m kw. (87,48% stawki maksymalnej).

Analiza skutków finansowych proponowanych podwyżek wykazuje, że dla:

• mieszkania o pow. 50 m kw. i z udziałem w gruncie 25 m kw. podatek wzrośnie o 5 zł rocznie,
• dla domu o pow. 120 m kw. i działki o pow. 600 m kw. podatek wzrośnie o 56 zł rocznie.

Magdalena Daniel
Wypowiadam się we własnym imieniu. W „Strategii” o której wspomniano, jest wyraźnie napisane, że jednym z czynników rozwoju miasta i zainteresowania miastem są niskie podatki. Raczej nie możemy podnosić podatków. Firma, która przygotowywała „Strategię”, poinformowała, że podatki od nieruchomości stanowią niewielki procent dochodów, ale dodała, że dzieje się to dlatego, że stosujemy system ulg i zwolnień.

Andrzej Sitnik
To nie jest kampania wyborcza – jeśli chodzi o podwyższenie podatków moi poprzednicy mówili o tym, co wiąże się ze „Strategią” rozwoju. Andrzej Sitnik zastanawiał się czy nie wzrośnie liczba przedsiębiorców, którzy po dwóch lat będą zamykać swoją działalność w związku ze zwiększonymi obciążeniami finansowymi podmiotów. Chwali się, że ponad 8 tysięcy podmiotów istnieje w miecie tylko nie wylewajmy dziecka z kąpielą podnosząc stawki podatków, czym doprowadzimy do tego, że część tych podmiotów niewielkich zdecyduje się zakończyć działalność.

Bogdan Kozioł
Będę głosował za uchwałą. Radny Dobijański powiedział, że podnosimy podatki samemu niewiele robiąc, ale powiem, że to co robiliśmy w ostatnim czasie – inwestycje, drogi to też kosztowało nasz samorząd i teraz mówiąc bezpośrednio „przedsiębiorcy muszą się z nami podzielić tymi działaniami”. Radny dodał, że stawki podatków nawet po podwyżce będą niższe niż w wielu innych sąsiednich samorządach.

Jerzy Myszkowski
Ciesze się radny Mariusz Dobijański mówi o oszczędności. Ja myślę że miasto cały czas oszczędza i oszczędzało, bo niedobór środków finansowych było. Te kilkadziesiąt milionów które miasto dokładało do oświaty były naszymi waście oszczędnościami. Firmy które planują inwestycję nie sprawdzają jakie są wysokości podatków. Zgodnie z badaniami dopiero na 6 miejscu są kwestie związane z podatkami. Wcześniej przedsiębiorcy zwracają uwagę na plan zagospodarowania, połączenie z drogami, połączenie mediami.

Mariusz Dobijański
Jestem zmęczony ciągłymi insynuacjami dotyczącymi środków przeznaczanych na oświatę. Jednocześnie odrzuciliście pismo do pani premier z prośbą o zwiększenie subwencji. Ja podkreślałem, że w działaniach naszego miasta jest mało takich, które sprawiłyby, że sami wygenerowalibyśmy te 4 miliony. Mówiłem wcześniej i skarbnik wie, że możliwe jest, aby pewnymi decyzjami pozyskać te pieniądze, ale byłyby to działania niepopularne.

Adam Tomczuk
Powiedział, żeby szukać oszczędności tam gdzie można i jako przykład podał zawodniczkę MKK, która jak stwierdził „dostawała pieniądze za przyjazd na trening”

Mariusz Orzełowski
Zwrócił się do skarbnika miasta Kazimierza Paryły o „kompendium wiedzy na temat podatków”.

Robert Chojecki
Zdaję sobie sprawę z tego, że samorząd ma wiele obowiązków, a funkcjonowanie miasta kosztuje. Ale jeśli mówimy o ewentualnych oszczędnościach w sporcie zawodowym o których mówił radny Tomczuk to przypomnę, że kilka miesięcy temu takie działania próbowaliśmy podjąć.

Wojciech Kudelski
Myślę, że odpowiednie ustawienie podatku w skali kraju i samorządu to jest najtrudniejsze zadanie. Zbyt wysokie podatki powodują odpływ przedsiębiorców, a podatki zbyt niskie sprawiają, że brakuje pieniędzy na poprawne funkcjonowanie miasta. Jesteśmy konkurencyjni dla gminy Siedlce czy Sokołowa Podlaskiego, Jeśli mówimy o oszczędnościach to zwróćcie uwagi że tylko w STBS-ie jest dwóch członków zarządu.

Radni przegłosowali uchwałę stosunkiem głosów 14 za, 4 przeciw, 4 wstrzymujących się.

2 komentarze

  1. to... dodano 5 lat temu

    Dwuosobowy Zarząd w TBS – świadczy o tym, że nadzór właścicielski Miasta tkwi w epoce kamienia łupanego.

  2. MIKA dodano 5 lat temu

    JACY RADNI, PRAWIE WSZYSCY TO NIE RADNI TYLKO KARIEROWICZE DBAJĄCY O SWÓJ INTERES A NIE O DOBRO MIESZKAŃCÓW.amen

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?