SPIN

Wojciech Kudelski: „Najważniejsze było zażegnanie kryzysu”

Beata Głozak środa, 9 grudnia 2015, 11:58 Aktualnie, Siedlce

W urzędzie miasta trwa konferencja dotycząca aktualnej sytuacji finansowej miasta i podsumowująca mijający rok. Za najważniejsze prezydent Siedlec Wojciech Kudelski uznał odkupienie kilkudziesięciu ha nieruchomości od firmy Magellan i emisję obligacji.

– Najważniejszym tematem w tym roku było zażegnanie kryzysu finansowego – stwierdził na początku spotkania z przedstawicielami mediów prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. – Żeby wykonać program naprawczy miejskiego budżetu w minionym roku zawarliśmy bardzo ryzykowną i trudną umowę z konsorcjum firmy Magellan. Ale na dzień dzisiejszy możemy powiedzieć, że i postępowanie naprawcze, i umowa z firmą Magellan zostały zakończone. To drugie zamknęliśmy w przeciągu 10 miesięcy choć umowa była przewidywana na 10 lat – dodał.

Wojciech Kudelski przyznał, że obsługa zobowiązania była droga, ale samorząd w tym roku „spłacił firmę” i odkupił Błonia Siedleckie, które w roku 2014 sprzedał podpisując jednocześnie umowę dzierżawy.

– Tereny są znowu własnością miasta – podkreślił i przyznał, że stało się to dzięki emisji obligacji na kwotę 106 mln zł z, jak dodał oprocentowaniem o połowę niższym niż  było to w przypadku umowy z firmą Magellan. – Dzięki temu zostały naprawione wskaźniki zadłużenia miasta. W tej chwili zadłużenia mamy ok. 50,4 procent. Myślę, że dzięki temu jesteśmy przygotowani na realizację dalszych inwestycji, jeśli będzie możliwość uzyskania dotacji w granicach 80 procent – dodał prezydent.

Wojciech Kudelski przypomniał, że mimo problemów finansowych miasto wykonało kilka inwestycji, wśród nich wymieniono remont ośrodka szkolno-wychowawczego czy remont ul. Janowskiej. W planach jest remont ul. Łukowskiej.

Foto: archiwum

20 komentarzy

 1. Wspaniałe teraz jest be. dodano 6 lat temu

  Jakiego kryzysu? Przecież Magellan to taka wspaniała sprawa jaka spotkała Siedlce.
  Są wypowiedzi Prezydenta i Skarbnika.

  Tyle razy na ten temat już Prezydent mówił, teraz ponownie, od czego odwraca uwagę?

 2. Anonim dodano 6 lat temu

  Chciałbym usłyszeć prawdę , a nie historie z sennika.

 3. Anonim dodano 6 lat temu

  Chciałbym usłyszeć prawdę, a nie bajki z sennika. Płonne jednak moje nadzieje.

  • ona dodano 6 lat temu

   Anonim, takie bajki to opowiadał przez sen syn piaskowej burzy:)

 4. Marek dodano 6 lat temu

  Zadłużenie około 270 mln zł, bez zadłużenia spółek miasta, a dochód na 2016 rok to 381mln zł. Panowie to jest 70% a nawet z haczykiem. Jak tak można bez żadnej odpowiedzialności zadłużać miasto i trąbić o wielkim sukcesie. Ludzie obudźcie się i podziękujcie tym artystom.

 5. Były pisowiec dodano 6 lat temu

  Największym sukcesem inwestycyjnym Kundelskiego w minionym roku jest zainstalowanie kranu z wodą święconą na parterze w budynku urzędu

 6. Siedlczanin dodano 6 lat temu

  Na całym świecie inwestuje się z kredytów. Kredyt poniżej rocznych dochodów to w istocie mały kredyt. Kupując mieszkanie bierzesz kredyt. Jaka jest jego wysokość? Ile razy przekracza roczne dochody? Proponuję więcej umiaru w takich sprawach. Cieszmy się naszymi inwestycjami bo realnie rzecz ujmując dzięki temu miasto jest na ścieżce rozwoju. Przybywa mieszkańców. Rozwijają się różne dziedziny życia. Rozwija się infrastruktura społeczna i techniczna. Niektóre efekty są na miarę międzynarodową. A będzie jeszcze lepiej gdy rząd zrozumie, że rozwój państwa musi być zrównoważony. Więcej pieniędzy dla jednostek samorządowych jest największą szansą. Poprzedni rząd działał wbrew tej logice. Sam niebotycznie zadłużył państwo, a ratunku szukał ograniczając wskaźniki zadłużenia (czytaj inwestycyjne) w gminach, powiatach i województwach samorządowych. Ale idą lepsze czasy i ja w to głęboko wierzę. Płytka krytyka w istocie do niczego nie prowadzi. Bijmy się na pomysły a dobre realizujmy. Zgoda buduje! Nie dajmy się manipulować niektórym lokalnym politykierom! Tym razem o ich personaliach nie będę pisał. Jeszcze poczekam.

  • Marek dodano 6 lat temu

   Szanowny Siedlczaninie.
   A może miałbyś ochotę spotkać się i porozmawiać używając argumentów i faktów. Zakładam, że sam prowadząc swoje gospodarstwo domowe nie wcielasz zasady po mnie tylko potop, bo masz chociaż odrobinę odpowiedzialności. Władzom właśnie na takich jak Ty zależy najbardziej. Ale to Twoje, nasze dzieci będą spłacały nieudolność poczynań.Jeszcze raz zapraszam do rozmowy.

  • on dodano 6 lat temu

   "Idą lepsze czasy" napisał siedlczanin. Może dla Ciebie, bo jesteś urzędnikiem lub pracownikiem firmy podległej prezydentowi (czytaj PiSowi), ale poczekaj trochę, a zrozumiesz, że się mylisz, bo lepiej już było i żeby poprawić to co dziś rządzący popsują trzeba będzie lat wielu. Na kłamstwie jeszcze nikt raju nie zbudował.

  • MASsebb dodano 6 lat temu

   Panie Siedlczanin, może zadłużenie poniżej rocznego dochodu. Naprawdę? przejrzyj zarys budżetu, przychodów i rozchodów, ok 170 milionów z 365 to wypłaty dla pracowników budżetówki: przedszkola, szkoły, urzędy, kolejna znaczna część to dotacje celowe państwa, więc też są nie do ruszenia, dochody z podatku od nieruchomości to 26 milionów – 9 milionów na kredyty. zostaje 17 milionów na inwestycje? aa zapomniałem kultura 9 milionów i sport ok 6 🙂 zostaje naprawdę niewiele. TO czym może UM dysponować według uznań czyli do spłat kredytów itp to naprawdę znikomy procent

 7. WDR dodano 6 lat temu

  Najlepsza inwestycja, to pomnik, który generuje koszty 24h/dobę. Czy Kudelski powiedział, w jaki sposób spłacono Magellana? Emisja obligacji, które trzeba wykupić. Czy Kudelski powiedział, ile kosztów poniosło miasto spłacając wcześniej Magellana? To kwota rzędu kilku milionów złotych. Czy Kudelski powiedział, jakie jest zadłużenie miasta łącznie z zadłużeniem spółek miasta? Mieszkańcy Siedlec… pobudka!!!!!

 8. nie tam, nie tu dodano 6 lat temu

  to nie tam była konferencja. Mieszkańców nalży traktować poważnie.

 9. Najważniejsze.... dodano 6 lat temu

  Najważniejszym było odkupienie Błoni od Magellana????? Prawda moim zdaniem jest taka -ta lichwiarska transakcja z Magellanem pozwoliła wyłącznie tym ze zdjęcia i innym dalej piastować funkcje. Inaczej rządziłby komisarz…a ci którzy doprowadzili do krachu finansów miejskich byliby na aucie. Uratowali zatem swoje cztery litery. Smutne.

 10. bieda dodano 6 lat temu

  bieda w mieście aż piszczy, najzdolniejsi wyjeżdżają jeśli nie na stałe to każdego dnia do stolicy, a jeśli to prawda że 10 miesięczna obsługa długu u Magellana i jego rozwiązanie w tym momencie kosztowało siedlczan 8 milionów, to każdy z siedlczan stracił po kilkaset złotych. Tylko że biednych ludzi nie stać na takie straty, może zrzutę zrobiliby nagradzani prezesi? na których nagrody złożyli się…siedlczanie! bo wszystkie! zyski spółek powstały na garbach siedlczan, tzn gdyby nie te premie to mogłoby potanieć lub przynajmniej nie drożeć życie w tym mieście!

 11. Politolog dodano 6 lat temu

  Jakie zażegnanie – Wojciechu nie drwij z ludzi ten dług przy twojej pisowskiej polityce tylko może się zwiększać.amen ZORRO.

 12. Dany dodano 6 lat temu

  Witam ja wyjecha£em i nie za£uje, mimo ze mia£em sta£a prace jeszcze w Mostoslal Siedlce S.A. teraz juz Polimex. Wszyscy moji znajomi ze studíow tez wyjechali z Siedlec, o czym to swiadczy.
  Pozdrawiam ówczesne w£adze.
  Weso£ych Swiat !

 13. ile straciliśmy na błoniach? dodano 6 lat temu

  zerwanie umowy z Magellanem wiązało się z rekompensatą dla tego parabanku.
  Paragraf 13 pkt. 7 umowy:
  W przypadku skorzystania przez miasto z wcześniejszego odkupu w pierwszym roku trwania umowy "opłata" wynosi 500 000,00 zł (pięćset tys. zł) w drugim 300 tys, w trzecim 100 tys.
  Dalej:paragraf 16 pkt 6
  W razie przedterminowego rozwiązania umowy Miasto zapłaci opłatę rekompensacyjną zgodnie z załącznikiem nr 2. Uprawnienie do tej opłaty nie wyłącza i nie narusza uprawnienia z paragrafu 13 pkt 6. (zatem te dwie kary sumują się)
  Z załącznika nr 2 do umowy "opłaty rekompensacyjne": wynika, że opłaty wynoszą:
  01.07 2015 – 30.09.2015 kwota 3 321 000,00 zł!
  01.10.2015 – 31.12.2015 kwota 4 182 000, 00 zł!
  01.01.2016 – 31.03.2016 kwota 4 920 000, 00 zł
  Może mieszkańcy powinni wiedzieć ile – w konkretnych liczbach – kosztował na przekręt z Magellanem?

 14. Politolog dodano 6 lat temu

  W polityce o tej drugiej pani mówi się przystawka deser .-dla mnie to ……..SZKODA KOMENTARZA DLA SIEDLECKIEGO TOWARZYSTWA SAMYCH dla siebie.amen

 15. optyk dodano 6 lat temu

  Dla ratowania stołków wstawili -Kudelski i jego klika- dobra rodowe do lombardu. Kosztowało to podatników około 10 mln zł. Tak trzymać. Oby żyło się dobrze wszystkim.

 16. Roman dodano 6 lat temu

  Parabank Magellan to pomysł skarbnika… Przed podpisaniem umowy z netu szły wiadomości o tym jak ten mafijny podróżnik "artystycznie" odkrywa nowe możliwości szybkiej i dużej kasy w szpitalnictwie… Znalazł i w Siedlcach… Cóż w państwie kolesi nie należało spodziewać się działań innych niż na miarę Karnowskiego z Sopotu… A jak się ma syn ulokowany staraniem ojca na posadzie w ZUO?..

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?