SPIN

Rolnicy z powiatu siedleckiego objęci prawem łaski?

Aneta Borkowska wtorek, 29 grudnia 2015, 00:14 Siedlce

Rolnicy ukarani za lutowe protesty na drogach mogą zostać ułaskawieni przez prezydenta Polski. Wniosek o zastosowanie wobec nich zbiorowego prawa łaski ma być jednym z efektów spotkania ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego z obecnym ministrem rolnictwa.

17 grudnia około 25 rolników z naszego regionu spotkało się z ministrem rolnictwa Krzysztofem Jurgielem. Rozmowy dotyczyły głównie grzywien, którymi zostali ukarani protestujący, między innymi w Zdanach rolnicy.

– Dostaliśmy kary na przykład za pozostawienie ciągnika na linii ciągłej lub pozostawienie go bez opieki na krajowej „dwójce” – mówi Wojciech Pasiak jeden z ukaranych rolników.

– Kwoty są różne, mam łącznie ponad tysiąc złotych do zapłaty. Chciałbym zaznaczyć, że zgromadzenie było legalne. Policja w tych dniach kierowała ruchem, a wtedy nie obowiązują znaki, a to za niezastosowanie się do nich zostaliśmy ukarani – dodaje Dariusz Radzikowski, producent bydła.

Dyskusja w ministerstwie trwała ponad 2 godziny i jak twierdzą rolnicy, są dobrej myśli. Zezwolenie na ukaranie ich byłoby według Krzysztofa Tchórzewskiego niebezpieczną praktyką.

– Teren do tego protestu został wyznaczony, więc na przykład podczas każdego protestu w mieście, który też jest zgłoszony każdy mógłby dostać mandat za to, że idzie ulicą. Uważam, że to było nie w porządku wobec rolników. Chcemy tym dać głośno znak, że te protesty były legalne i rolnicy mieli do nich prawo – tłumaczy Tchórzewski. Minister dodał, że taka forma wyrażania swojego zdania przez rolników jest przyjęta i funkcjonuje od wielu lat.

W tej chwili zbierane są wnioski, a całość sprawy jest kompletowana w ministerstwie rolnictwa. Potem sprawę przejąć ma ministerstwo sprawiedliwości i niewykluczone, że złoży ono do prezydenta Polski Andrzeja Dudy wniosek do prezydenta o zastosowanie wobec ukaranych rolników prawa łaski.

7 komentarzy

 1. :) dodano 5 lat temu

  "Policja w tych dniach kierowała ruchem, a wtedy nie obowiązują znaki, a to za niezastosowanie się do nich zostaliśmy ukarani – dodaje Dariusz Radzikowski"

  Januszu kodeksu drogowego, jak policja kieruje ruchem na skrzyżowaniu to możesz się tam zatrzymać bo znaki nie obowiązują??
  Jak policja kieruje ruchem to masz przede wszystkim zastosować do wskazań kierującego ruchem, a w drugiej kolejności do znaków. Czy kierujący ruchem nakazał Ci zatrzymać się na zakazie?

 2. :) dodano 5 lat temu

  Prawem łaski mogą być objęci TYLKO winni.
  Więc niech nie mówią, że są niewinni. Trochę KONSEKWENCJI Panowie rolnicy.

  • Rozjemca dodano 5 lat temu

   Nie powtarzaj po innych, że "Prawem łaski mogą być objęci TYLKO winni". Wina jest kategorią, której żaden sąd ziemski nie jest w stanie dobrze ocenić. Może tylko osądzić w granicach zebranych dowodów i uznać, bądź nie, że ktoś jest winny lub nie. Ilu niewinnych ludzi skazały sądy? A ilu winnych uznały niewinnymi. Postaraj się odpowiedzieć na te pytania. Prawo łaski jest prerogatywą Prezydenta RP, które stosuje w odniesieniu do osób osądzonych przez sąd. A o tym czy sąd, czy też Prezydent, ma rację to najlepiej wie podsądny i oczywiście Pan Bóg – jako sędzia ostateczny!

   • :) dodano 5 lat temu

    Będę powtarzał do znudzenia.
    Niewinny, nie prosi o ułaskawienie.
    A jeśli już się odwołujesz do Pana Boga,
    to On ma moc pomóc udowodnić niewinność
    fałszywie oskarżonego.
    A jeśli ktoś złamał przepisy jest winny.
    Nie myl pojęć.

   • Cyt dodano 5 lat temu

    STUDIA IURIDICA XLV/2006 Ryszard Piotrowski
    WPiA UW

    „Wskazano także, iż kodeks postępowania karnego normuje jedynie procedurę ułaskawieniową przed sądami i Prokuratorem Generalnym, a przepisy w ogóle nie dotyczą postępowania przed organem upoważnionym do stosowania prawa łaski. Dlatego „Prezydent może skorzystać z prawa łaski bez wykorzystania tej procedury” , ponadto „Nie budzi zresztą wątpliwości, że Prezydent może zastosować łaskę w ogóle z pominięciem trybu przewidzianego w k.p.k.” , przy czym „…żaden przepis ustawy zasadniczej nie wyklucza ułaskawienia przed prawomocnym skazaniem” , a zatem bez akt i opinii.”
    Artykuł cytuje komentarz do KPK pióra T. Grzegorczyka z 2005 roku.

 3. Karol dodano 5 lat temu

  A moim zdaniem działania pana Tchórzeskiego to niebezpieczna praktyka. Jakiekolwiek odstąpieinie od ukarania winnych blokowania dróg mogą się przyczynić do coraz większej arogancji wobec prawa i praw innych użytkowników dróg przez niezadowolonych….

 4. obrońca dodano 5 lat temu

  poziom polskiego prawa jest bardzo niski a dodając sąd i policję siedlecką do tej kupy mamy tego wynik.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?