SPIN

Za handel na chodniku trzeba będzie słono płacić

Beata Głozak czwartek, 31 grudnia 2015, 23:47 Siedlce

Aż 20 złotych za metr kwadratowy będą musiały w przyszłym roku płacić osoby handlujące na chodnikach. Siedleccy radni przegłosowali projekt odpowiedniej uchwały podczas ostatniej sesji miejskiej.

– Od dawna prosimy osoby prowadzące działalność handlową, aby robiły to w miejscach do tego wyznaczonych, ale od pewnego czasu coraz więcej przypadkowych osób rozstawia swoje małe stragany na chodnikach i pasach zieleni – mówi Joanna Skolimowska-Szpura z wydziału gospodarki komunalnej siedleckiego ratusza. – W efekcie osoby te utrudniają przejście chodnikiem i nierzadko zaśmiecają też miejsce handlu. Mamy coraz więcej skarg mieszkańców i więcej pracy służb porządkowych, a efekt do niedawna nie zadowalał – dodaje.

Urzędnicy chcą doprowadzić do tego, aby ludziom nie opłacała się sprzedaż w miejscach, które nie są do tego wyznaczone. Od przyszłego roku handel na chodniku będzie ich kosztował 20 zł/m kw., czyli 7 razy drożej niż na targowiskach miejskich. To nie jedyne zmiany.

– Utworzyliśmy też dodatkową podstrefę. Będą to miejsca na terenach prywatnych, które nie są targowiskami, ale poza chodnikami i zieleńcami. Opłatę na nie ustalono w wysokości 3 złotych – tłumaczy Skolimowska-Szpura.

Czy zaostrzenie przepisów pomoże w oczyszczeniu miasta? Przekonamy się już w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Strefy ustalone przez radnych:

1) strefa I – targowiska położone w obszarze ograniczonym ulicami Floriańska, 3 Maja, Wojska Polskiego, Józefa Piłsudskiego, 10 Lutego, Cmentarna, bp Ignacego Świrskiego, Tadeusza Kościuszki, z zastrzeżeniem pkt 2 i 2a,

2) strefa Ia – handel prowadzony poza miejscami wyznaczonymi na gruntach stanowiących własność Miasta Siedlce w obszarze ograniczonym ulicami Floriańska, 3 Maja, Wojska Polskiego, Józefa Piłsudskiego, 10 Lutego, Cmentarna, bp Ignacego Świrskiego, Tadeusza Kościuszki,

3) strefa Ib – handel prowadzony przez osoby trzecie poza miejscami wyznaczonymi na gruntach stanowiących własność podmiotów innych niż Miasto Siedlce w obszarze ograniczonym ulicami Floriańska, 3 Maja, Wojska Polskiego, Józefa Piłsudskiego, 10 Lutego, Cmentarna, bp Ignacego Świrskiego, Tadeusza Kościuszki,

4) strefa II – targowiska położone na pozostałym obszarze Miasta Siedlce, z zastrzeżeniem pkt 4 i 4a,

5) strefa IIa – handel prowadzony poza miejscami wyznaczonymi na pozostałych gruntach stanowiących własność Miasta Siedlce,

6) strefa IIb – handel prowadzony przez osoby trzecie poza miejscami wyznaczonymi na pozostałych gruntach stanowiących własność podmiotów innych niż Miasto Siedlce.

4 komentarze

 1. Janko Muzykant dodano 6 lat temu

  "Inteligencja" aż kipi z tej uchwały. Naprawdę dochody miasta wzrosną drastycznie, przez co miasto na pewno wyjdzie z długów, no i będą z tych opłat pieniądze na inwestycje w naszym mieście. "Czyszczenie miasta"…..takiego prymitywu, aż nie chce mi się komentować.

 2. Anonim dodano 6 lat temu

  "Aż 20 złotych za metr kwadratowy będą musiały w przyszłym roku płacić osoby handlujące na chodnikach."
  Więc jest to zezwolenie na handel na chodnikach, zapłacisz i już można.
  UM powinien zlikwidować tablice zakazujące handlu na chodnikach bo takimi decyzjami sam się ośmiesza.

 3. Konserwatywny Liberał dodano 6 lat temu

  Czy ja dobrze rozumiem? Władze miasta będą pobierać opłatę targową od stoiska, które stoi na czyimś prywatnym terenie? Kiedyś byli tacy jedni, co pobierali kasę od handlujących zarówno na bazarkach, chodnikach, i prywatnych posesjach. Dwóch braci, Trybiki ich zwali. Pamięta ktoś?

 4. Karol dodano 6 lat temu

  Też jestem w szoku. "Będą to miejsca na terenach prywatnych, które nie są targowiskami, ale poza chodnikami i zieleńcami." Może to właścieciel tego terenu ustali opłatę i jeśli ma ochotę i czas to będzie ją kasował. A co do Trybików, to chyba nie wystawiali faktur…

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?