SPIN

Tunel w przedłużeniu ul. Kilińskiego dostanie nazwę

Beata Głozak niedziela, 3 stycznia 2016, 20:50 Siedlce

tunel_rysunek

Tunel łączący ulicę Kilińskiego ze Składową ma nosić nazwę Rotmistrza Witolda Pileckiego. Podczas ostatniej sesji miejskiej radni jednogłośnie przegłosowali odpowiednią uchwałę.

Nadanie nazwy to inicjatywa dwóch radnych Tomasza Araszkiewicza i Roberta Chojeckiego.

– Będzie to taka „edukacja zaklęta w nazwie”. Mam nadzieję, że dla siedlczan, którzy nie znają historii Witolda Pileckiego będzie to powód do jej poznania – tłumaczył Chojecki .

Cała rada jednogłośnie opowiedziała się za projektem uchwały mimo że pojawiły się wątpliwości natury prawnej. Zdaniem miejskich prawników jest obawa, że wojewoda mazowiecki może stwierdzić o nieważności uchwały, bo samorząd może nadawać nazwy ulicom, placom oraz drogom wewnętrznym, ale nie tunelom, które są obiektami inżynieryjnymi.

– Nie wiem jak w tym konkretnym przypadku zachowa się wojewoda mazowiecki. W roku 2009 nie stwierdził nieważności uchwały podjętej w Warszawie i nadającej nazwę tunelowi, a trzy lata później, przy tych samych założeniach w przypadku Warki to zrobił – wyjaśniał Marek Raczko.

Ostatecznie radni zagłosowali za przyjęciem uchwały licząc się z tym, że wojewoda może stwierdzić jej nieważność. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego, z mocą obowiązującą od dnia oddania tunelu do użytku.

PILECKI Witold (1901-1948): pseudonimy: „Witold”, „Tomek”, „Romek”, nazwiska konspiracyjne: „Tomasz Serafiński”, „Roman Jezierski, „Leon Bryjak”, „Jan Uznański”, „Witold Smoliński”, kryptonim „T-IV”; oficer rezerwy Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, dobrowolny więzień KL Auschwitz, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej i „NIE”, więzień polityczny okresu stalinowskiego, ofiara mordu sądowego. (IPN)

14 komentarzy

 1. Magda dodano 5 lat temu

  Świetnie! Popieram!

 2. M. dodano 5 lat temu

  To właśnie Polska. Może najpierw wybudujmy, a następnie pomyślmy o nazwie. Zamiast bić pianę na komisji i sesji, pomyślmy jak naprawić to, co do tej pory stworzył Prezydent w imię ubogacania. A TAK NAWIASEM, CZY KTOŚ WIDZIAŁ BUTELKĘ SZAMPANA WISZĄCĄ W PUSTYM DOKU, W KTÓRYM W PRZYSZŁOŚCI MOŻE POWSTANIE STATEK. Ja nie widziałem. Podziwiam elokwencję twórczą niektórych radnych. Chociaż z dwojga złego lepsze to niż spanie na komisjach. Ale czy to warte jest apanaży płaconych z naszych ciężko zarobionych podatków? Podaję pod rozwagę.

 3. Siedlczanin dodano 5 lat temu

  Zacna inicjatywa. Popieram całym duchem!

 4. Do M dodano 5 lat temu

  Facet mieszasz i mylisz pojęcia,nadania nazwy na całym świecie funkcjonują w ten sposób i to żaden precedens, jeśli jesteś obiektywny to przykład ze statkiem powinien brzmieć " Czy ktoś widział butelkę szampana wiszącą w doku , w którym budowany jest statek? " a co do statków to kompletnie nie trafiłeś ponieważ bardzo często buduje się statek , który ma nazwę. Więcej obiektywnego spojrzenia życzę bo akurat znam pracę radnego , który był inicjatorem tej inicjatywy i On nie śpi na komisjach! Może ta nazwa Twoich apanaży nie jest warta ale moje podatki chętnie oddam na Pileckiego.

 5. MASsebb dodano 5 lat temu

  TAK jak pisze M.Może najpierw wybudujmy go. W tamtym roku budowa została przełożona, wiadomo kiedy ruszy?? Pewnie w 18 ( roku wyborczym, na kolejny kredyt przypuszczam) Co roku mniejsza kwota na inwestycje,a większa związana z obsługą długu. W budżecie miasta już nie ma pieniędzy, radni PiS STS i po części PO (3,5 lat rządów "zgody") padły ofiarą "sukcesu" jakim niewątpliwe jest "inwestowanie" na kredyt. Teraz dzięki obligacjom od 2025 roku Siedlce będą albo się bardziej zadłużać, cięcie wydatków i podnoszenie podatków. Nikt poza wąską grupą nie dostanie pieniędzy z miasta. Dla ciekawych zapraszam do zapoznania się z budżetem jaki jest na stronie UM w BIPie. przynajmniej 170 milionów idzie na opłacanie budżetówek, co ciekawe to przecież PRYWATNE przedszkola dostają średnio po 200 tysięcy na działalność, szkoły dla dorosłych ich jest ok 10 też ładną sumkę. Analizując budżet doszedłem do wniosku że odsetek prywatnych firm nie związanych z pieniędzmi publicznymi jest naprawdę niewiele, a Ci co nic nie biorą to w tym roku dostaną podwyżkę podatków za nieruchomości, brawo PiS 🙂

 6. :) dodano 5 lat temu

  … coś kurna trzeba robić, nie ma inwestycji to przynajmniej nazwę się wybierze, kto wie gdzie jest ulica rytla w siedlcach ?, odpowiadam-ulicy fizycznie nie ma ale tabliczka z nazwą się pojawiła i dumnie stoi…. 🙂

 7. Kilińszczak dodano 5 lat temu

  Brawo za projekt tunelu.Powinien mieć jeszcze więcej pasów drogowych w oba kierunki jazdy, a samochody z okolicznych bloków co tam stoją będą parkowały unosząc się w powietrzu, o tych Siedlczaninach to już nikt nie pomyślał bo po co jeszcze dodatkowy kredyt dla nich na nowe parkingi.
  Nazwa Rotmistrza Witolda Pileckiego (RWP) jest ok. Cześć i Chwała Bohaterowi.
  Ps… ale może sam pseudonim, byłoby krócej dla nas i przyjezdnych.

 8. zwierz dodano 5 lat temu

  Proponuję ogłosić konkurs na nazwę pierwszego w Siedlcach teleportera. Powstanie pewno za 200 lat ale panowie radni już dziś mogą zacząć zabawę w nadawanie nazw nieistniejącym rzeczom 🙂

 9. Anonim dodano 5 lat temu

  A ktoś wie kiedy ten tunel wreszcie ruszy?? z tego co kojarzę to miało być na koniec 2015. Patrząc na zaangażowanie prac to długo jeszcze do otwarcia. Ulice Kilińskiego, Składowa i inne obok tez nie są dostosowane do zwiększonego ruchu w związku z otwarciem tunelu. Czy władze nie powinny w 1 kolejności zająć się tym tematem?!

 10. Radek dodano 5 lat temu

  @zwierz zainteresuj się dokładnie tematem jeśli chcesz coś logicznie powiedzieć. Moc obowiązywania nazwy tunelu wchodzi w życie z chwilą oddania do użytku.mam nadzieję,że zrozumiesz! Cześć i Chwała Bohaterom! Tyle w temacie!

 11. kierowca szczecin dodano 5 lat temu

  może by dostał koparkę, coś by ruszyło.

 12. zenek dodano 5 lat temu

  kukurydza

 13. Kibic dodano 5 lat temu

  Dzięki dla Radnego! Pilecki !!! Cześć i Chwała!

 14. k dodano 5 lat temu

  A już myślałam, że Lecha Kaczyńskiego, ufff – ulga

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?