SPIN

Zegar czy czujnik? Co powinno decydować o włączeniu latarni?

Beata Głozak wtorek, 5 stycznia 2016, 23:56 Aktualnie

Na razie wymiana żarówek na mocniejsze, ale nikt nie wyklucza instalacji czujników zmierzchowych – władze Siedlec obiecują, że przyjrzą się oświetleniu okolic przejść dla pieszych.

O problemie w oświetleniu siedleckich ulic w okresie zimowym mówiła Elwira Banach. Radna podczas ostatniej sesji miejskiej dowodziła, że kiedy dzień jest pochmurny, latarnie są włączane za późno.

– Stwarza to zagrożenie, szczególnie w rejonie przejść dla pieszych – tłumaczyła proponując wcześniejsze włączanie oświetlenia w całym mieście.

W Siedlcach latarnie sterowane są zegarem astronomicznym. Włączają się 20 minut po zachodzie słońca, a gasną 20 minut przed jego wschodem. Zdaniem Wojciecha Cylwika z wydziału dróg siedleckiego urzędu, obecny system nie wpływa negatywnie na bezpieczeństwo siedlczan, dlatego do zmian władze miasta podchodzą sceptycznie. Zwrócono natomiast uwagę na rejony przejść dla pieszych.

– Cyklicznie zmieniamy tam żarówki na mocniejsze i liczę, że wkrótce wymienimy wszystkie – wyjaśniał Cylwik. Za namową radnej wydział dróg obliczy też koszt instalacji czujników zmierzchowych przy latarniach znajdujących się w rejonie pasów dla pieszych. – Ich montaż w całym mieście byłby rozwiązaniem drogim i niekoniecznie uzasadnionym, bo w przypadku pochmurnego dnia po prostu by się włączały – dodał naczelnik.

7 komentarzy

 1. Karol dodano 5 lat temu

  Pan Cylwik chyba nie ma bladego pojęcia jak działa sterowanie oświetleniem. Może wystarczy zmienić ustawienia zegara astronomicznego i będzie ok. Tylko trzeba w wydziale pana Cylwika zatrudnić jedną osobę co ma o tym pojęcie (albo zlecić komuś zmianę ustawień) a nie zatrudniać znajomych. A zamiast montażu wielu czujników zmierzchowy przy przejściach wystarczy zamontować (albo przestawić istniejący czujnik) przy tym zegarze astronomicznym. Proste …. 10 min roboty.

  • ................. dodano 5 lat temu

   Też tak zauważyłem.

  • ParkingPłatny dodano 5 lat temu

   Przecież tu nie o to chodzi. Można ustawić co się chce i zajmie to moment. Gorzej z płaceniem rachunków. Zapytaj ile te 40 minut dłużej dziennie, codziennie będzie kosztować i wtedy będzie wszystko jasne 🙂

   • Karol dodano 5 lat temu

    Czytaj Pan ze zrozumieniem. Zapewniam, że nie boli…..

    "Na razie wymiana żarówek na mocniejsze, ale nikt nie wyklucza instalacji czujników zmierzchowych – władze Siedlec obiecują, że przyjrzą się oświetleniu okolic przejść dla pieszych."

    "– Cyklicznie zmieniamy tam żarówki na mocniejsze i liczę, że wkrótce wymienimy wszystkie – wyjaśniał Cylwik. Za namową radnej WYDZIAŁ DRÓG OBLICZY TEŻ KOSZT INSTALACJI CZUJNIKÓW ZMIERZCHOWYCH PRZY LATARNIACH ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W REJONIE PASÓW DLA PIESZYCH. – Ich montaż w całym mieście byłby rozwiązaniem drogim i niekoniecznie uzasadnionym, bo w przypadku pochmurnego dnia po prostu by się włączały – dodał naczelnik.

 2. ................. dodano 5 lat temu

  Ej no! Jak pochmurny dzień to latarnia też rozjaśni przejście dla pieszych. Jak zwykle asekuracja.

 3. Xaveri dodano 5 lat temu

  "system nie wpływa negatywnie na bezpieczeństwo siedlczan"

  Bo jeszcze jakimś cudem nie zdarzył się wypadek w którym by został poszkodowany jakiś urzędnik… aaa zapomniałem oni chodzą do pracy jak już słońce wysoko na niebie.

  Światła mijania niewiele dają w okresie wschodu i zachodu słońca i właśnie o wschodzie jadę sobie do pracy a na ulicach ciemno jak w du…. u mu…..

 4. bankier dodano 5 lat temu

  Panie Cylwik – proponuję przejechać się po Siedlcach ciut przed świtem i zobaczy Pan jaka jest różnica z i bez latarni. Te 20 czy 30 min dłużej ich działania robi ogromną różnicą w bezpieczeństwie – szczególnie pieszych. A co do doświetlania przejść to proponuję wycieczką do Rembertowa na ul Cyrulików – najbliżej – to Pan zobaczy jak powinno być oświetlone przejście dla pieszych i porówna z tym np obok Brofaktury w stronę więzienia…

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?