SPIN

Siedlce przygotowują się do programu Rodzina 500 plus

Beata Głozak sobota, 20 lutego 2016, 22:58 Siedlce

Około 6 – 7 tysięcy osób może być uprawnionych do świadczenia wychowawczego w ramach programu Rodzina 500 plus w Siedlcach. Wypłatą pieniędzy zajmie się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Rządowy program rusza w kwietniu. Do tego czasu siedlecki samorząd tak jak pozostałe,  musi mieć gotowy lokal i pracowników, którzy zajmą się realizacją Rodziny 500 plus. W Siedlcach wypłata świadczeń będzie należała do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

– Do tego celu przesuniemy część pracowników, którzy mają wiedzę oraz doświadczenie w zakresie postępowania administracyjnego i uzupełnimy o osoby wyłonione w naborze – tłumaczy Sławomir Marchel. Sekretarz miasta pytany o to ile osób zostanie zatrudnionych mówi, że 4 –5. – To będzie naprawdę ogrom pracy. Gdybyśmy zatrudnili tylko nowych, z miejsca byśmy przepadli – twierdzi i dodaje, że najgorzej będzie w pierwszych dniach kwietnia, kiedy zaczną napływać wnioski. – Będziemy musieli organizacyjnie sprężyć się na tyle, żeby przyjmować je od ręki.

Wydaje się, że władze Siedlec rozwiązały też jedną z największych przeszkód w realizacji programu jaką było zapewnienie odpowiednich warunków lokalowych pracownikom i petentom.

– Pojawił się pomysł, żeby wykorzystać pomieszczenia w Domu Pomocy Społecznej i wydaje się to najlepszym z możliwych rozwiązań – informuje sekretarz.

Program Rodzina 500 plus zakłada, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł będzie wypłacane na każde drugie i kolejne dziecko niezależnie od dochodów. Świadczenie na pierwsze dziecko mogą otrzymać tylko rodziny, w których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w rodzinach z niepełnosprawnymi dziećmi. Program jest zadaniem zleconym, to znaczy, że każdy samorząd ma dostać na jego realizację środki z budżetu państwa.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?