SPIN

„Już dawno nosiliśmy się z zamiarem wysłania tego pisma”

Aneta Borkowska poniedziałek, 22 lutego 2016, 23:34 Siedlce

18. lutego Ogólnopolskie Stowarzyszenie Internowanych i Represjonowanych z siedzibą w Siedlcach wystosowało do Lecha Wałęsy pismo, aby ten dobrowolnie zwrócił jak twierdzą, „bezpodstawnie przyjętą Nagrodę Nobla”.

– Już dawno mieliśmy taki zamiar, ponieważ Wałęsa nigdy się nie zainteresował ludźmi z Solidarności, którzy siedzieli w więzieniu, byli bici i którzy obecnie żyją w bardzo trudnych warunkach – mówi Janusz Olewiński, przewodniczący stowarzyszenia. – Wałęsa jako prezydent był przy rozwiązywaniu SB, a te służby były uposażone we wręcz nieprzyzwoite przywileje jak emerytury, a także ogromne odprawy. Natomiast dla naszego środowiska nic nie zrobił i to są fakty – dodaje.

Jak przyznaje Olewiński materiały, które się ostatnio ukazały postawiły kropkę nad „i”. I już nie było sensu dłużej czekać.

– Wałęsa nie pomagał ludziom, którzy go wspierali. Wielokrotnie zwracano się do niego o pomoc kiedy był prezydentem. Nie chciał rozmawiać, nie chciał słuchać, twierdził wręcz, że nie ma takiego problemu – tłumaczy przewodniczący. – Chcemy, aby zwrócił pieniądze, które dostał jako laureat nagrody i które my przeznaczymy dla osób prześladowanych, którzy utracili mienie, zdrowie, którym zniszczono kariery. Którzy nie mają pomocy, a jest ich nawet około tysiąca – dodaje.

Przewodniczący nie liczy, że ten list coś zmieni, ale ma nadzieję, że cała sytuacja spowoduje, że rozliczanie z przeszłością będzie szło w dobrym kierunku.

– Myślę, że takich dokumentów jak te ujawnione w domu Czesława Kiszczaka jest dużo i to na pewno także w środowisku lokalnym. Dzięki nim można kogoś „trzymać” i nim kierować. Do tej pory nie usłyszeliśmy „przepraszam” nawet od tych, którym udowodniono współpracę z bezpieką. Czas to zmienić – tłumaczy.

10 komentarzy

 1. Al dodano 5 lat temu

  Pan Lech nie jest na razie problemem dla Polski. To tacy jak Ty robią problem i ferują wyroki. Problemem dla Polski jest ślepa Temida, dziurawe prawo, mierność w nauce, agonia służby zdrowia, kumoterstwo i nepotyzm w zajmowaniu posad i piastowaniu urzędów, wizjonerstwo i plany dobrobytu za 25 lat… mam wyliczać dalej? Jeżeli to Wałęsa jest dla Ciebie problemem a wszystko inne jest OK, to gratuluję "rozsądku"

 2. Janek dodano 5 lat temu

  Tak AL- zgadzam się z Tobą.

 3. ona dodano 5 lat temu

  Dla wielu Polaków i dla mnie również Wałęsa jest i będzie większym bohaterem niż ci którzy go dziś krytykują. – A gdzie miłosierdzie proszę pana?

 4. kimono62nie wlas dodano 5 lat temu

  Kim ty jesteś lobuzie żebyś żądał czegoś takiego slugusie pisowski (…) się od walesy szukaj szui u swojej kaczki i zapytaj sie go dlaczego żył jak książę za Wałęsy bo miał dobrego tatusia może ta byś poszukał agentów

  Go

 5. polityka czy głupota autorów listu? dodano 5 lat temu

  a może celowe działanie w stylu: ciemny lud kupi?
  Wałęsa pieniędzy nie zwróci – dlatego , że były prezydent po przyjęciu nagrody – w jego imieniu zrobiła to żona Danuta i syn Bogdan – od razu rozdysponował środki finansowe. Przeznaczył je na zakup sprzętu medycznego dla szpitala Stoczni Gdańskiej.

  Piszący ten "list" nie wiedzieli o tym? Czy chcą zabrać te pieniądze szpitalowi?

 6. jeszcze w temacie: dodano 5 lat temu

  TVP Info przeprowadziło rozmowę z grafologiem Rafałem Gasperańcem. Tematem były udostępnione przez IPN teczki TW "Bolka". Grafologa poproszono o wstępną próbę oceny autentyczności podpisu Wałęsy.
  – "Jeżeli chodzi o sam podpis, są tutaj szczególne części, które mogą świadczyć o próbie odwzorowania cudzego podpisu – stwierdził Gasperaniec. – Gdy piszemy zwykłą literę, jest to linia ciągła. Przy próbie odwzorowania, by ona wyglądała identycznie, ręka jest wolniejsza, również się zatrzymuje i w tym momencie powstają załamania, zgrubienia i właśnie w tym podpisie są one widoczne – ocenił, analizując podpis "Lech Wałęsa" pod dokumentem."

  Kilka godzin po publikacji wywiadu na stronach TVP Info nie było żadnej informacji o jego istnieniu.

 7. Zibi dodano 5 lat temu

  Prośba do SPINU- PRZEDSTAWCIE TYCH NIE NAZWĘ ICH P….ÓW Z IMIENIA I NAZWISKA REPRESJONOWANYCH TO PADNIECIE LUDZISKA Z ŚMIECHU .krzyżyk

 8. gość dodano 5 lat temu

  autor tego listu niech leczy się na nogi bo na głowę już zapóźno

  • ono dodano 5 lat temu

   Autor listu zapomniał o tym że "nie czyń drugiemu co tobie niemiłe" i że los bywa złośliwy

 9. Roman dodano 5 lat temu

  LECHU i JAROSŁAWIE! NIKT Z NAS NIE JEST BEZ GRZECHU ….. DAJCIE NAM SPOKOJNIE I NAIWNIE WIERZYĆ, ŻE POLSKA ZMARTWYCHWSTAŁA, DZIĘKI WAM I NAM A MOŻE PRZEDE WSZYSTKIM DZIĘKI DZIAŁANIU DUCHA O KTÓREGO DO NASZEJ KRÓLOWEJ WOŁALIŚMY RAZEM Z JPII I KARDYNAŁEM STEFANEM WYSZYŃSKIM…

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?