SPIN

Siedlczanie oddali hołd Niezłomnym

Beata Głozak wtorek, 1 marca 2016, 18:14 Siedlce

Uroczystości poświęcone pamięci żołnierzy antykomunistycznego podziemia zostały zorganizowane po raz szósty w ramach ogólnopolskich obchodów. Pod pomnikiem V i VI Brygady Wileńskiej Armii Krajowej odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się w Siedlcach mszą św. w kościele garnizonowym, po której uczestnicy uroczystości przemaszerowali na Skwer Wileński. Tam, jak co roku, odbyły się centralne obchody święta, które rozpoczęło odegranie hymnu przez orkiestrę wojskową. O oprawę artystyczną uroczystości zadbali uczniowie siedleckiego gimnazjum nr 3 im. Tadeusza Kościuszki. Młodzież zaprezentowała program poświęcony, m.in. pamięci rtm. Witolda Pileckiego.

wykleci_7

Przemawiający w imieniu władz miasta wiceprezydent Jarosław Głowacki podkreślił, że żołnierzy podziemia niepodległościowego reżim komunistyczny ukarał podwójnie – raz odbierając im życie, a po wtóre skazując na zapomnienie.

Apel pamięci odczytał kpt. Artur Gołuński.

wykleci_3

W dzisiejszych uroczystościach udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele organizacji patriotycznych, stowarzyszeń i grup rekonstrukcyjnych, partii politycznych, organizacji harcerskich i związkowych. Pod pomnikiem ustawiło się blisko 30 pocztów sztandarowych siedleckich szkół i instytucji.

wykleci_5

źródło: własne/UM Siedlce

8 komentarzy

 1. MW dodano 5 lat temu

  Nie było p. Kudelskiego? Tak ważne święto prawicy !!. Czyżby jakaś niechlubna historia z przeszłości.?

 2. Mocher dodano 5 lat temu

  TRZEBA ZBADAĆ KAŻDE NAZWISKO BO ZŁODZIEI TEŻ BYŁO NIE MAŁO,JAK WSZĘDZIE .

 3. Michał dodano 5 lat temu

  te komentarze są irytujące… ludzie jesteście porąbani

 4. TO JA dodano 5 lat temu

  panie Głowacki skończ waść wstydu oszczędź

  • cytat dodano 5 lat temu

   wynika z tego, że po przeczytaniu pewnej książki utkwił ci w pamięci ten cytat. Jednak nic z niego nie zrozumiałeś.
   Jeśli miało by być jak niby chcesz wg. cytatu szabelką powinien ciąć JG.

 5. dziadek dodano 5 lat temu

  dlaczego nie uczczono ofiar tych przeklętych żołnirzyków, to wstyd dla kraju. Dlacze nie powiedziano, że podzielono europę w Berlinie i nas przydzielono do wschodniego sąsiada, który zwyciężył od wschodu okupantów. Dlaczego mordowano tych co otrzymali ziemię swoich dręczycieli. Gdyby nie to nadal by kłaniai byl się panom mieszkając w czworakach. Dlaczego mordowano niewinne dzieci, kobiety i całe rodziny. Zapewne nie przeszło by przez gardło nowej władzy mówienie prawdy o zbrodniach powojennych. W tamych czasach, każdy chciał już spokoju nie walki podsycanej przez ludzi z zachody, którzy uciekli jeszcze przed nawłnicą hitlerowską porzucając swój majątek czy o tym ktoś wspomiał?

 6. bankier dodano 5 lat temu

  Jak można oddawać cześć grupom których głównym zadaniem była bandyterka? Nie ma mowy o żadnych żołnierzach bo AK została rozwiązana na wiosnę 2015 r.

  • Cyt dodano 5 lat temu

   Poucz się historii. Przypominam że partyzanci wyklęci walczyli głównie z wojskami NKWD i ludźmi Stalina (takiego miłego człowieka). Walczyli z faktycznym okupantem, a jeśli nawet nie walczyli np Nil i Pilecki (a dotyczy to tysięcy) to też byli mordowani.
   PS
   Teraz wiesz dlaczego są wyklęci bo do dziś nazywasz ich bandytami. Tylko nie wiem czy rozumiesz dlaczego ci "bandyci" byli przez ludzi (tysiące) chronieni (mimo ogromnego ryzyka) całymi latami. Chronili bandytów, a może tych co zwalczali bandyterkę?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?