SPIN

Nauczą jak wydostać się z płonącego pomieszczenia

Aneta Borkowska wtorek, 29 marca 2016, 21:18 Siedlce

Jak się zachować w trakcie pożaru? Jak gorący tłuszcz reaguje na polanie go wodą? Dlaczego warto mieć w domu gaśnicę? Między innymi tego będą uczyć się dzieci i młodzież z siedleckich szkół w specjalnie przygotowywanych pomieszczeniach w straży pożarnej.

– Bierzemy udział w projekcie „Bezpieczna +” i przygotowujemy dwie sale – mówi Paweł Kulicki, rzecznik siedleckiej straży. – Jedna będzie salą konferencyjną, a obok, za szybą będzie pomieszczenie imitujące mieszkanie. W nim uczestnicy zajęć będą mogli zobaczyć jak zachowuje się pożar i dym w poszczególnych fazach – dodaje.

Sale nie są jeszcze gotowe, ale strażacy liczą, że wszystko ruszy jeszcze w tym roku. Program skierowany będzie do wszystkich chętnych szkół i to nie tylko z naszego powiatu.

– Często angażujemy się w akcje promujące bezpieczeństwo. I to przynosi efekty jak chociażby z montowaniem czujek – tłumaczy Kulicki. – Wielu zdarzeniom można zapobiec i chcemy edukować, a zacząć najłatwiej i najefektywniej od najmłodszych. O prawidłowe reakcje w sytuacji prawdziwego zagrożenie nie jest łatwo, ale liczymy, że dzieci, które bardzo często są zafascynowane zawodem strażaka będą słuchać i wyniosą coś z tych szkoleń – dodaje.

„Bezpieczna +” to program rządowy. Działania realizowane w jego ramach będą obejmowały następujące obszary:
● bezpieczne korzystanie z cyberprzestrzeni,
● kształtowanie otwartości i budowanie pozytywnego klimatu szkoły,
● poprawę bezpieczeństwa fizycznego w szkołach,
● tworzenie warunków do prowadzenia przez powiatowe i miejskie jednostki Państwowej Straży Pożarnej praktycznych zajęć dla dzieci z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

zdjęcie: archiwum redakcji

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?