SPIN

„Naród ma swoją godność. Naród żąda wyjaśnienia”

Aneta Borkowska niedziela, 10 kwietnia 2016, 09:37 Siedlce

W sobotę 10. kwietnia o godz. 8.41 na lotnisku pod Smoleńskiem rozbił się rządowy Tu – 154. Razem z prezydentem Polski Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią zginęły 94 osoby – delegacja polska na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej i załoga.

Aby uczcić pamięć o tych tragicznych wydarzeniach, władze miasta i siedlczanie kolejny rok z rzędu spotkali się pod repliką tablicy smoleńskiej umieszczonej na murach kościoła pw. św. Stanisława. Uroczystości rozpoczął hymn Polski.

– Wiernie pracowaliście dla Polski i zginęliście wypełniając patriotyczny obowiązek. Pamięć o waszej służbie dla ojczyzny i tragicznej śmierci pozostanie na zawsze w sercach rodaków – rozpoczął dzisiejsze przemówienia rzecznik urzędu miasta Dariusz Dybciak po czym odczytał nazwiska wszystkich pasażerów.

W swoim dzisiejszym wystąpieniu prezydent Siedlec Wojciech Kudelski podkreślił, że smutek po tragicznych wydarzeniach sprzed 6 lat jest nieco mniejszy, ale dopóki nie zostanie wyjaśniona przyczyna katastrofy, znaczna część kraju nie będzie mogła zaznać spokoju. Dodał, że to między innymi upominanie się o prawdę o tym wydarzeniu było powodem zmiany władz w Polsce.

Mija szósta rocznica tragedii smoleńskiej. Gromadzimy się po to, żeby przypomnieć sobie nazwiska naszych braci, którzy zginęli w tej katastrofie. Gromadzimy się po to, by oddać im cześć. Gromadzimy się po to, by modlić się za ich dusze.
W ostatnim tygodniu w jednej z audycji Jana Pospieszalskiego wdowa po panu Pawle Wypychu zapytana została czy czas leczy rany, czy te sześć lat, które już minęło wpłynęło jakoś na jej przeżywanie tamtej tragedii? I ona powiedziała, że tak, że dzisiaj już nie tak się odbiera tamtych tragicznych wydarzeń jak wtedy, bezpośrednio po katastrofie. I myślę, że każdy z nas podobnie. Ktoś tam w tej audycji zadał pytanie, że większość Polaków nie potrafiłaby już teraz wymienić trzech nazwisk z tamtej listy. I myślę, że to też jest prawda, bo czas zaciera pamięć. Dlatego tak ważne są nasze spotkania tutaj, pod tą tablicą upamiętniającą tamtą tragedię. Tak ważna jest obecność nas, ludzi o wrażliwych sercach na mszy świętej czy też w określonych miejscach.
Musimy dać wyraz, przypominać o tym, że nasze społeczeństwo nigdy nie uspokoiło się, bo nie wyjaśniona jest do końca ta katastrofa smoleńska. Cały czas jakby lekceważony jest naród polski, bo przecież ten wrak samolotu cały czas tam leży jeszcze. Dlaczego nie chcą oddać naszej własności? Coś mają do ukrycia. Łatwiej byłoby nam się pogodzić z tą tragedią, gdyby wszystkie sprawy były wyjaśnione w prosty sposób.
Ponieważ tak nie jest to nasz naród wyraził swoją wolę. W jaki sposób? A no wybierając ludzi, którzy od początku żądali wyjaśnienia do końca tej katastrofy. Wspomnijmy tutaj wybory prezydenckie. Dlatego między innymi został wybrany pan Duda prezydentem, dlatego wybrany pan poseł Macierewicz, posłem i ministrem. Ja myślę, że to było wskazanie narodu, to było wsparcie tego, że naród ma swoją godności, naród żąda wyjaśnienia. I tak jak naród nie zapomniał o tragedii, o zbrodni katyńskiej, tak samo będzie żądał i oczekiwał wyjaśnienia do końca tragedii smoleńskiej.
I niech to spotkanie, nasze tutaj w Siedlcach pod kościołem św. Stanisława będzie też wskazaniem i wsparciem działań wszystkich tych, którzy pracują nad tym, aby wyjaśnić przyczyny katastrofy smoleńskiej. Wyjaśnić okoliczności tej sprawy. Bez względu na to jakie by one były. Myślę, że ci ludzie nie chcą grać politycznie, ale chcą w ten sposób zachować godność Polski, bo zginęli tam najlepsi synowie naszego narodu.

smolensk1

Po przemówieniu prezydenta władze samorządowe, przedstawiciele władz centralnych, a także delegacje szkół i instytucji złożyli kwiaty i zapalili znicze   pod repliką tablicy smoleńskiej. Po raz pierwszy od tragicznych wydarzeń, równo o godz. 8.41, pamięć zmarłych 96 osób uczczono włączeniem syren alarmowych. W dalszej części obchodów zaplanowano mszę św. w kościele pw. św. Stanisława oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego.

Katastrofa smoleńska to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie.

17 komentarzy

 1. Zorro dodano 5 lat temu

  Kudelski kiedy pan ostatni raz spojrzał w lustro ,bo ja jestem pewien że kilkadziesiąt lat temu ,pan jako zeteselowski aparatczyk nigdy nie będzie wiarygodnym prezydentem i te brednie co pan wciska to śmiech, ale Kurski stwierdził że ciemny lud to kupi ale ja wam powiem że się rozczarujecie że lud się obudzi i tego fałszu pisowskiego nie kupi.amen

 2. Bob Budowniczy dodano 5 lat temu

  Żenua

 3. Siedlczanin dodano 5 lat temu

  Ludzie, opamiętajcie się ! Z rocznicy tragicznej katastrofy spowodowanej bałaganem państwowym robicie uroczystą akademię jak na święto narodowe. Miejcie odrobinę umiaru i nie bójcie się samodzielnie myśleć.

 4. p dodano 5 lat temu

  typowy pisowski bełkot dla ciemnoty

 5. Zenek dodano 5 lat temu

  Kłamać przy kościele? Przecież Maciarewicz miał nie być ministrem. Naród wybierając wiedział, że nie będzie, bo tak zapewniał Pis. A potem wyborcy doznali zawodu. Jak można tak kłamać?

 6. bankier dodano 5 lat temu

  Z nimi się nie da rozmawiać – religia smoleńska w zasadzie niewiele się różni od fanatyzmu islamskiego – może poza tym, ze ci pierwsi zabili by cię za "ateizm" (co do swoich bożków) bez bomby.

 7. Pedagog dodano 5 lat temu

  Najgorsza prawda jest lepsza od kłamstwa! Jako obywatel żądam od władz naszego państwa wyjaśnienia na tyle, na ile to będzie możliwe, przyczyn katastrofy TU-154M z Prezydentem Rzeczypospolitej Polski na pokładzie. Poprzednia władza nie rozwiała wielu naszych wątpliwości. Tylko prawda nas wyzwoli.

  • bankier dodano 5 lat temu

   Rozumiem, że "wątpliwości zostaną rozwiane" dopiero jak Antek ogłosi, że TU został zestrzelony bombą magnetyczną z bombowca, za sterami którego siedział Putin a nawigatorem był Tusk?

   • Pedagog dodano 5 lat temu

    Kpisz czy o drogę pytasz? Dlaczego znieważasz osoby publiczne? Skąd taka metoda? Ja się domyślam. I tyle w tym temacie.

    • bankier dodano 5 lat temu

     (…) nie da się już bardziej znieważyć…

 8. mniam dodano 5 lat temu

  A KIEDY ODDADZĄ HOŁD LUDZIOM TRAGICZNIE ZMARŁYM,GOŁĘBIARZOM,GÓRNIKOM,POWODZIANOM……?PRZECIEŻ TO TEŻ LUDZIE. DO DZIŚ NIEWYJAŚNIONE SĄ OKOLICZNOŚCI TRAGEDII, NIEWYPŁACONE ODSZKODOWANIA.I KTO TU MÓWI O MIŁOSIERDZIU I PRZEBACZANIU?

 9. ciemnoludek dodano 5 lat temu

  Cóż, obecna władza nie ma sukcesów, które mogłaby świętować. Dlatego świętuje katastrofę będącą wynikiem polskiego i rosyjskiego bałaganu oraz niekompetencji. Żałosne.

 10. :) dodano 5 lat temu

  Ktoś tu odjechał…

 11. ekonomista dodano 5 lat temu

  Jeśli wierzą w brednie Macierewicza to im już nie pomogą fakty, ale jedynie lekarz…

  • Cyt dodano 5 lat temu

   Lekarz owszem jest potrzebny, ale lekarz patolog, bo trzeba zwyczajnie jeszcze raz sprawdzić tożsamość ofiar, co zaniechano (ciekawe dlaczego i kto za to odpowiada). Chcę ci zwrócić uwagę, że p. Macierewicz cytuje zgodną opinię ponad 100 naukowców z Konferencji Smoleńskiej. Przed pisaniem proponuję, abyś jednak poszukał w internecie wypowiedzi (nie skrócone tylko całe) tych ludzi i dopiero potem komentował. Jak można wierzyć badającym i prokuraturze, która nie potrafi zidentyfikować ofiar? I badania przeprowadza kilka lat po tragedii.
   PS
   Na dziś dokładnie nie wiadomo co się stało i dlatego zwyczajnie trzeba to ustalić. W końcu zginęło w tej katastrofie bardzo dużo wspaniałych, ważnych dla państwa ludzi.

 12. anonim dodano 5 lat temu

  a uczniowie ze szkół ze sztandarami to dobrowolnie tak jak za komuny na 1- maja za komuny wszyscy na pochód?

 13. hańba dla wszystkich piszących powyżej dodano 5 lat temu

  wpisy niegodne Polaków

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?