SPIN

Oddali hołd ofiarom zbrodni katyńskiej

Aneta Borkowska środa, 13 kwietnia 2016, 11:49 Siedlce

– Wolność naszej ojczyzny, w której dzisiaj żyjemy jest faktem, ale my musimy dzisiaj tej wolności cały czas bronić – powiedział prezydent Siedlec Wojciech Kudelski podczas uroczystości upamiętniających rocznicę zbrodni katyńskiej.

76 lat temu niemal 22 tysiące obywateli Polski zginęło z rąk NKWD, czyli radzieckiej policji politycznej. Masowych egzekucji dokonywano na osobach, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” i zabijano strzałami w tył głowy z broni krótkiej. Dzisiaj jak co roku pod Tablicą Katyńską na placu kościoła św. Stanisława siedlczanie zgromadzili się, by uczcić pamięć pomordowanych.

O godz. 9. w intencji ofiar zbrodni i ich rodzin odprawiono mszę św., a po godz. 10 złożono kwiaty i zapalono znicze. Odczytano także nazwiska osób związanych z naszym miastem i zamordowanych. W Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscowościach zamordowano ponad 21 tysięcy polskich obywateli.

Długa lista siedleckich ofiar Katynia budzi w nas głęboką refleksję, zmusza nas do zadumy, ale każe także sięgnąć do historii, bo wszyscy, którzy trochę historię znają, to wiedzą, że Katyń to nic innego jak zemsta Stalina za jego klęskę w 1920 roku. Trzeba być tego świadomym. On w sposób zdecydowany wydał wyrok na kwiat inteligencji polskiej, na kadrę oficerską, która w roku 1920 doprowadziła do zwycięstwa Polaków. Wcześniejsza zmowa Rosjan i Niemców, jakby na oczach Europy, podzieliła już Polskę. Miała ona zginąć z mapy Europy.

I tak też się stało.

We wrześniu 1939 roku poza deklaracjami o wypowiedzeniu wojny nikt nas nie wsparł. Zostaliśmy sami, broniliśmy się i tak najdłużej ze wszystkich innych państw Europy i o tym trzeba pamiętać dzisiaj wspominając rocznicę mordu katyńskiego – mówił podczas dzisiejszego przemówienia prezydent Siedlec.

katyn1

Wojciech Kudelski podkreślił też jak ważne jest uczenie historii w szkołach. Nawiązał również do obecnej sytuacji w kraju.

– Musimy pamiętać, że historia jakby kołem się toczy, bo jesteśmy w tej chwili w zjednoczonej Europie, ale co obserwujemy? Że Niemcy kolejny raz próbują ponad naszymi głowami domawiać się gospodarczo z Rosjanami, ignorując embargo, które władze Europy uchwaliły, budując ropociąg przez Bałtyk, który zagraża naszemu dostępowi do morza. To są takie niepokojące przykłady.

Co więcej, Europa nas próbuje uczyć demokracji, dzisiaj będą odprawiali sąd nad nami, czy jesteśmy demokratyczni? Czy wybory ubiegłoroczne były demokratyczne, czy nie? Nikt tego na razie nie kwestionował, ale teraz kwestionuje się demokrację w Polsce. Wolność naszej ojczyzny, w której dzisiaj żyjemy jest faktem, ale my musimy dzisiaj tej wolności cały czas bronić, musimy nasze dzieci w szkołach uczyć historii, po to żeby duch Polski, która wiele razy była wystawiana na różne przetargi w Europie był podtrzymany.

Dla mnie ta dzisiejsza uroczystość upamiętniająca bohaterów, którzy stanęli do walki o wolną Polskę i zostali zamordowani ma taki wymiar. Dlatego dziękuję wszystkim którzy pamiętają o tym, którzy zorganizowali to spotkanie, którzy tutaj przyszli. Niech Pan Bóg przygarnie do siebie wszystkich pomordowanych w Katyniu, niech wieczna pamięć o tych bohaterach przetrwa w naszym społeczeństwie –  zakończył.

katyn2

Kwiaty złożono także pod Pomnikiem Sybiraków oraz tablicą upamiętniającą 16 żołnierzy podziemia niepodległościowego zamordowanych w nocy z 12/13 kwietnia 1945 r. przez funkcjonariusz PUBP w Siedlcach i na Cmentarzu Centralnym. Wcześniej złożono kwiaty pod trzema dębami pamięci.

4 komentarze

 1. maria dodano 5 lat temu

  żal słuchać pana Kudelskiego. Jeszcze 3-4 lata temu nie było w nim tyle złych emocji. Niestety robi to co jego prezes: dzieli. Jestem zniesmaczona takimi słowami. Za mało o Katyniu za dużo Unii Europejskiej panie prezydencie

 2. on dodano 5 lat temu

  Panie prezydencie, trzeba więcej czytać i słuchać ze zrozumieniem, bo nigdzie nie słyszałem, że ktoś kwestionuje ubiegłoroczne wybory. Natomiast słyszałem i czytałem o tym jak ta demokratycznie wybrana w ubiegłym roku władza drwi sobie z prawa i dzieli Polaków.

 3. czy każdą okazję dodano 5 lat temu

  można wykorzystać dla polityki

 4. nowoczesni przy klawiaturach? dodano 5 lat temu

  jak widać każda uroczystość już przeszkadza

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?