SPIN

Siedlce wydały na kulturę więcej niż Lublin i Toruń

redakcja niedziela, 17 kwietnia 2016, 20:48 Siedlce

Ponad 1000 złotych rocznie w przeliczeniu na jednego mieszkańca wydały Siedlce na kulturę w latach 2010-2014 – wynika z ostatniego raportu miesięcznika samorządowego „Wspólnota”.

Siedlce znalazły się na 9. miejscu wśród wszystkich 48 miast na prawach powiatu. Dane zebrano i opracowano na podstawie sprawozdań budżetowych jakie jednostki samorządu terytorialnego wysyłały do ministerstwa finansów. Zgodnie z nimi od 2010 do 2014 roku siedlecki samorząd na kulturę wydał 79,9 mln zł co względem 1,8 mld zł całości wydatków stanowi 4,27 proc.

wspolnota

Nasze miasto pod względem wydatków na kulturę daleko w tyle zostawiło takie miejscowości jak Toruń (973,36 zł), Lublin (858,24 zł), Białystok (506,80 zł) czy Ostrołękę (527,86 zł).

Ranking opublikowany przez „Wspólnotę” uwzględnia nie tylko pieniądze wydane na finansowanie imprez kulturalnych, ale także na inwestycje infrastrukturalne. To właśnie te ostatnie w dużej części zdecydowały o wysokiej pozycji Siedlec w rankingu. W ciągu pięciu lat siedlecki samorząd wykonał kosztowne remonty ośrodków kultury. Inwestycje zostały w części wsparte pieniędzmi unijnymi.

info: Wspólnota/opr. bg

 

9 komentarzy

 1. Sukces, napewno? dodano 5 lat temu

  Coś ktoś poknocił albo nas karmiono innymi danymi. Kultura miała kosztować w tamtych latach 70 mln. zł dofinansowań unijnych i 90 mln środków własnych. Sukces za sukcesem.

 2. I Pogratulować Siedlcom dodano 5 lat temu

  Chyba o rankingu sportowym ktos przemilczał ? Ale to też prawda że Niczym innym TYLKO KULTURĄ wyróżnia się to miasto na mapie Polski , W szczególności POLSKI B I C. .Tylko kultura jest w Siedlcach na poziomie światowym i kultura potrzebowała światowego poziomu obiektów. Ani przemysł, ani sport,ani nauka nie jest "nieprzeciętna" W Siedlcach poza rugby i kulturą nic nie jest zbudowane na siedlczanach .Do wszystkiego l ,do innych dziedzin ludzie z zewnątrz są sprowadzeni. A W RUGBY i w Kulturze są tylko i tylko korzystają sami siedlczanie i okoliczni mieszkańcy. POGRATULOWAĆ

 3. x dodano 5 lat temu

  I zostaliśmy w tyle za takimi grajdołami jak Zamość Suwałki Krosno itp.

 4. wydaliśmy dodano 5 lat temu

  Wydaliśmy dużo. Przecież musimy utrzymać dużo stołków. Dwa "Ośrodki" kultury, dwie dyrekcje, dwie administracje. Ale to łup. A porównajcie ofertę kulturalną np. Lublina i Siedlec. Ni sztuka wydawać. Ma być jakość. My wydajemy.

 5. Zorro dodano 5 lat temu

  Co to za wydatek dla takich artystów, taka kasa to się nie liczy to publiczna kasa znaczy niczyja, tak myśli pewna rodzina nienajedzona w naszym miasteczku , w kampanie trochę się popracuje w kościele pośpiewa i cztery lata wyżerka i tak od kampanii do kampanii i ciemny lud to kupi- tak mówił polityk pisowski Kurski.amen

 6. WALCZĄCY dodano 5 lat temu

  Szanowni mieszkańcy , źle jest w naszym mieście , które jest przyjazne dla obcych ,a nie dla nas , naszych dzieci i młodziezy . Radni powinni głosować za przekazaniem środków finansowych w postaci grantów ,stowarzyszeniom , które składają oferty nauki i doskonalenia śpiewu, tańca, teatr , sport, fotografia itp. Jesteśmy dumni ze zwycięstwa Zosi i Michała w programie Mali Giganci , Maćka Staręgi w narciarstwie, Judyty Niepogody i wielu innym , którym w ich życiu zaproponowano taka formę spedzania wolnego czasu. Radni naszego miasta decydują , aby i to już trwa kilka lat przekazywać na koszykówke milion zł, siatkówkę 700000 zł itd. W szkołach nie ma pracowni plastychnych, gdzie dzieci mogłyby namalowane prace i zostawić do wyschnięcia, lekcie w-fu na korytarzu , które mogłaby poprowadzić p. woźna . Ciekawy jestem czy miasto Barcelona utrzymije klub piłkarski.

 7. miasto i pieniądze dodano 5 lat temu

  Miasto otrzymuje 7,5 mln zł i 50 % przekazuje ARM za korzystanie dzieci szkolnych z pływalni.
  Tu ciekawostka (od radnego) niektóre szkoły płacą za swoich uczniów (składki rodziców).

  ARM, dlaczego to się nie nazywa: "Agencja Osłabiania Kondycji Finansowej Miasta" czy "Agencja Kroków Wstecznych" ?

  • fryc dodano 5 lat temu

   Marianek Paździoch

   • @ donosiciele (często używane przez członków) dodano 5 lat temu

    Mały ptaszek leciał na południe uciekając przed zimą. Niestety było już tak zimno, że ptaszek przemarzł i spadł na pole. Polem przechodziła krowa i (…) na ptaszka. Ponieważ (…) było ciepłe funkcje życiowe ptaszka zaczęły wracać do normy. Leżał więc sobie szczęśliwy i ogrzany w (…) i wkrótce zaczął śpiewać. Obok przechodził kot, który usłyszał śpiew ptaszka, wyciągnął go z (..) i zjadł.
    Wnioski:
    1. Nie każdy, kto na Ciebie (…) jest Twoim wrogiem!
    2. Nie każdy, kto Cię z (…) oczyści jest Twoim przyjacielem!
    3. Jak siedzisz w (…), to się nie odzywaj!

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?