SPIN

Miasto chce podnieść stawki

Aneta Borkowska poniedziałek, 18 kwietnia 2016, 11:41 Siedlce

Najprawdopodobniej czeka nas podwyżka opłat za niesegregowanie śmieci. Radni na najbliższej sesji będą dyskutować na projektem uchwały, w którym proponowana jest podwyżka z 12 na 17 zł. Stawka za segregowanie śmieci nie ulegnie zmianie i pozostanie na poziomie 8,50 zł.

Podwyżka jest spowodowana rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 29 maja 2012 roku, które zakłada, iż w 2020 roku poziom śmieci segregowanych ma osiągnąć 50 procent. Tymczasem w roku 2015 odpady segregowane przez siedlczan stanowiły niewiele ponad 11 procent. Władze uznały, że przyczyną takiego stanu jest zbyt mała różnica w wysokości opłaty za segregowanie bądź niesegregowanie odpadów.

Jednocześnie władze zakładają, iż mimo wprowadzenia podwyżki w opłatach uzyskają prawie taki sam dochód jak roku ubiegłym, czyli na poziomie ok. 7 mln zł. Spowodowane to będzie tym, iż więcej osób zdecyduje się śmieci segregować, które kosztują mniej. Zmiana stawki nie będzie powodowała konieczności złożenia nowej deklaracji właściciela nieruchomości.

4 komentarze

 1. Zorro dodano 5 lat temu

  To nic nie da, tylko przerzucanie kosztów na mieszkańców.
  Codziennie jestem świadkiem jak do śmietników na Romanówce podjeżdżają auta mieszkańców bliżej nieokreślonych rejonów i wywalają bazarowe śmieci (najgorszy wtorek i piątek). Ląduje tam wszystko bez sortowania. Skąd mają klucze? A mają! znajomy, znajomemu. Grzebiący w śmieciach za materiałami wtórnymi robią gigantyczny bałagan choć im można wybaczyć, takie życie. Podnoszenie opłat nic nie da, tylko wku …wienie mieszkańców się potęguje. Mam zamiar wnioskować do spółdzielni o kamerę, bo to co się dzieje to jakiś skandal.

 2. Roman dodano 5 lat temu

  Przegonili Grunwalda i nie radzą sobie. To jest skutek słabego zarządzania przez partię kolesi a nie rozporządzenia ministra środowiska… Poza tym kredyty na inwestycje (nawet te nie trafione vide 20 krotnie przewymiarowane odgazowanie wysypiska) trzeba spłacać…

 3. Alina dodano 5 lat temu

  Mam czas i codziennie obserwuje – gospodarkę śmieciową- zadanie własne gminy Siedlce.Co widac ?.W piątki i soboty-góry surowców wtórnych wypadająca z pojemników.Widzi sąsiadka- pojemniki zapchane – nie wywożone na czas- zmusza sie Nas do kolaboracji śmieciowej- wrzucania surowców do niezapełnionych pojemników- czyli tych niesegrowanych.Po drugie- codziennie dziesiątki " szperaczy " – wybiera surowce i odstawia je do punktów skupu – czyli okrada tych – porządnych obywateli Siedlec ,którzy segregują.Zadzwoniłam do Kierownika Wydz. Komunalnego – aby coś robił i ukrucił ten proceder.Ów orzekł ze nic sie nie da zrobić.To chociaż zmuscie firmy skupowe surowców aby informowały Was o ilości skupionego surowca , a to po to aby je włączyc do ogólnej puli wysegregowanych odpadów.Nic nie da sie zrobić- odrzekła- tym razem kobieta.Może na skupie , to surowce pozyskane np z Poznania czy Warszawy – kpiła.Wreszcie wypaliła- kobieto czy nie widzisz , ze chodzi o kase a reszta to …..polityka.

 4. jan dodano 5 lat temu

  To było do przewidzenia gdyż miasto poza podwyżkami nic innego wymyślić nie mogło aby wywiązać się z postawionymi przez ustawę wymogami nakładanymi na gminę (miasto) w zakresie gospodarki odpadami. Zmiana prezesów spółki poza generowaniem kosztów na pomysły nowych szefów nic nie pomoże, a już, jak słyszałem, wprowadzenie odpowiedzialności zbiorowej za to co będzie się znajdowało w pojemniku na odpady pachnie, a może raczej śmierdzi praktykami zaczerpniętymi z za wschodniej granicy. Niech nowy prezes nie robi kpin i nie przenosi obowiązków zapisanych w ustawie dla gminy na mieszkańców, którzy mają płacić za indolencję naszych "kochanych" władz.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?