SPIN

Spektakl Teatru Es pt. „Za co giniemy?”

Aneta Borkowska poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 06:41 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

W czwartek (28 kwietnia) o godz. 19., na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce wystawiony zostanie spektakl Teatru Es pt. „Za co giniemy?” na podstawie twórczości Tomasza Gluzińskiego.

Cała twórczość mało znanego, a genialnego pisarza Tomasza Gluzińskiego dotyczy bezradności przeciętnego człowieka wobec agresji mediów, polityki i terroryzmu. Czasami jednak w człowieku rodzi się bunt wobec tej agresji i tak dzieje się to w twórczości Tomasza Gluzińskiego. Ten bunt okazał się bardzo bliski młodym aktorom Teatru ES. Młodzież nie cierpi tzw. „ściemy” i błyskawicznie wychwytuje fałsz, obłudę, sztuczność, która codziennie wylewa się z ekranów naszych telewizorów i innych mediów. Wszystko to w twórczości poety byłoby dość oczywiste gdyby nie fakt, że nie jest artystą żyjącym wśród nas, lecz proroczo przewidział te zjawiska już w latach 60-tych,70-tych. Zmarł w 1986 roku. Jego twórczość jest ponadczasowa.

Media i polityka będą zawsze, dopóki istnieć będzie cywilizacja. I zawsze młodzież będzie się buntować przeciw zastanemu porządkowi. Czy skutkiem tego buntu będzie lepszy świat? Trzeba mieć taką nadzieję. Oby nie musieć za to ginąć. Zarówno fizycznie jak i moralnie. W spektaklu „Za co giniemy?” aktorzy próbują rozliczać polityków z niespełnianych obietnic, a media – z tego, że tak naprawdę wcale nie są niezależne. Liczy się pieniądz. Tekstem autora Teatr ES mówi też o pospolitej głupocie i braku odpowiedzialności. Jedną z form obrony jest – zdaniem autora – obcowanie ze sztuką, bo ona zawsze nas uwrażliwia i uszlachetnia. Dodatkowym atutem przedstawienia jest muzyka i piosenki podane w formie musicalowej.

Scenariusz i reżyseria: Robert Protasewicz
Muzyka: Waldemar Koperkiewicz
Wykonanie: Aktorzy Teatru Es

W spektaklu wykorzystano fragmenty tekstów autorstwa Andrzeja Meżeryckiego z przedstawienia „Bezstronny spis okoliczności”.

Rezerwacje i bilety dostępne są w Punkcie Informacji Kulturalnej CKiS, tel. 25 794 31 89.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.