SPIN

Wspólne obserwacje Tranzytu Merkurego

Aneta Borkowska czwartek, 28 kwietnia 2016, 07:50 Społeczeństwo

Siedleckie Towarzystwo Miłośników Astronomii oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa zapraszają na obserwacje astronomiczne „Tranzyt Merkurego”.

Merkury to pierwsza planeta w oddaleniu od Słońca. My mieszkamy na trzeciej planecie od Słońca. To powoduje, że co jakiś czas planety Ziemia i Merkury mogą ustawić się w jednej linii ze Słońcem. W tym czasie na Ziemi obserwujemy zjawisko przejścia planety przed tarczą Słońca zwane tranzytem. Nie występuje ono corocznie, ponieważ płaszczyzna orbity Merkurego nie pokrywa się z płaszczyzną orbity Ziemi. Jeśli przegapicie tranzyt 9 maja to na następne takie zjawisko trzeba będzie czekać do 11 listopada 2019 r.

Zapraszamy wszystkich na wspólne obserwacje Tranzytu Merkurego na parking I LO 9 maja w godz. 13:12– 20:42 (obserwacje na terenie szkoły planujemy do ok. 17:00, potem udamy się gdzieś w plener, żeby podziwiać zachód Słońca). Obserwacje odbędą się w przypadku sprzyjającej pogody.

Przyjdźcie grupowo z klasami lub indywidualnie. Pamiętajmy, że nie wolno patrzeć bezpośrednio na Słońce. Tym bardziej nie wolno patrzeć na Słońce przez lornetkę, czy teleskop bez odpowiedniego filtru. Do dyspozycji będą teleskopy ze specjalnymi filtrami słonecznymi. Dodatkową atrakcją będzie możliwość obserwacji protuberancji słonecznych, tj. wyrzutów materii gwiezdnej w przestrzeń kosmiczną, a także możliwość obserwacji plam słonecznych.

źródło: Siedleckie Towarzystwo Miłośników Astronomii / fot. archiwum STMA

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?