SPIN

Obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Aneta Borkowska wtorek, 3 maja 2016, 12:01 Siedlce

maj3

– 3 maja przypomina wydarzenia, które mówią, że w narodzie polskim jest wielka siła. Ostatnie działania rządu pokazały, że w sytuacji beznadziejnej, kiedy wszyscy mówili, że na Śląsku górnictwo padnie, to właśnie Polacy, syn naszej ziemi, potrafili doprowadzić do zgody – mówił prezydent Siedlec podczas uroczystości trzeciomajowych.

Centralne uroczystości uczczenia 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się o godz. 10 mszą w intencji Ojczyzny odprawionej w siedleckiej katedrze. Po niej na Skwer im. gen. Tadeusza Kościuszki dotarły poczty sztandarowe szkół, przedstawiciele zakładów pracy, władz centralnych i władze samorządowe.

Tam uroczystość zaczęto od zawieszenia flagi i odśpiewania hymnu narodowego, po czym przemówienie wygłosił prezydent Siedlec. Wojciech Kudelski odniósł się w nim do historii, aktualnych wydarzeń w kraju – rządów PiS oraz sytuacji w Europie.

– Atmosferę prac nad uchwaleniem konstytucji w swoim dziele „Powrót posła” uwiecznił Julian Ursyn Niemcewicz. A więc było tam stronnictwo zachowawcze, które chciało, aby zostało wszystko tak jak było. Obok tego było Stronnictwo Patriotyczne, które chciało wzmocnienia władzy w Polsce, wprowadzenia reform oświaty, dać prawa mieszczanom, uwolnić chłopów i myślę, że to było głównym podłożem prac nad Konstytucją 3 Maja. Była też trzecia płaszczyzna i jego w „Powrocie posła” reprezentuje fircyk szarmancki, człowiek który dbał o to, żeby on miał pieniądze zdobyte w taki czy inny sposób na hulanki i wyjazdy. Państwo dla niego to było kamieni kupa – wyjaśniał prezydent.

maj8

W tamtych kartach historii Polski Wojciech Kudelski widzi odbicie dzisiejszych wydarzeń tak w kraju jak i za granicą. Według prezydenta Siedlec w zamian za ekonomiczny spokój rządy Francji, Niemiec i Holandii godzą się na nieszanowanie podstawowych wartości.

– Jeśli słyszę, że parlament francuski, że Niemcy, Holendrzy upominają się o zniesienie sankcji dla Rosjan to znaczy, że oddają jednoznacznie Ukrainę Rosjanom. W imię czego? A no Holendrzy chcą sprzedać sałatę Rosjanom, szczypior, tulipany i jakby jest mniejszą wartością wyjaśnienie dlaczego Rosjanie zestrzelili ich samolot. Ważniejsza jest sałata i szczypior – dowodził podczas przemówienia Wojciech Kudelski.

maj7

Ostatnią część swojego wystąpienia prezydent poświęcił rządowi premier Beaty Szydło. Znalazła się informacja o działaniach ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego na Śląsku, a także o programie „Rodzina 500 plus”.

–  Ostatnie działania rządu, jest tu z nami minister Tchórzewski, pokazały że w sytuacji beznadziejnej, to właśnie Polacy, syn naszej ziemi, potrafili doprowadzić do zgody. Górnictwo zostało uratowane kosztem wyrzeczeń górników. Oni musieli zrezygnować z przywilejów, które mieli po to, żeby ratować swoje miejsca pracy, ale też żeby ratować sytuację w Polsce, bo od nich zależy energetyka w Polsce – mówił.

Po wystąpieniu prezydenta Wojciecha Kudelskiego odczytano apel poległych, a kompania reprezentacyjna oddał salwę honorową, po czym nastąpiło złożenie wieńców pod pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki.

maj13

Tradycyjnie z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w centrum Siedlec odbyły się biegi uliczne zorganizowane przez Siedlecki Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki. Udział w nich wzięło kilkaset osób.

Całe przemówienie prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego

Rok 2016 to wielkie rocznice, 1050 lecie chrztu Polski, a także 225 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Myślę, że to są ważne wydarzenia w życiu naszego narodu, bo wiążą się one ściśle z Europą, z wartościami, które ówczesna Europa 1050 lat temu wniosła do tego regionu świata.

Rok 1790 to rok obrad Sejmu Wielkiego, kiedy trwały prace nad uchwaleniem konstytucji. I te czasy, tą atmosferę w swoim dziele „Powrót posła” uwiecznił nasz rodak wychowany w dolinie Bugu – Julian Ursyn Niemcewicz. To on na przykładzie tej klasycznej komedii pokazał jakie były nastroje w społeczeństwie polskim. A więc było tam stronnictwo zachowawcze, które chciało, aby zostało wszystko tak jak było, aby była wolna elekcja, liberum veto, nie było dodatkowych podatków i złota szlachecka wolność.

Obok tego było Stronnictwo Patriotyczne, które widziało rosnące potęgi militarne wokół Polski. Stronnictwo to chciało wzmocnienia władzy w Polsce, wprowadzenia reform oświaty, a jednocześnie chciało uaktywnić cały narów, dać prawa mieszczanom, uwolnić chłopów i myślę, że to było głównym podłożem prac nad Konstytucją. Była też trzecia płaszczyzna i jego w „Powrocie posła” reprezentuje fircyk szarmancki, człowiek który dbał o to żeby on miał pieniądze zdobyte w taki czy inny sposób na hulanki i wyjazdy. Państwo dla niego to było kamieni kupa.

Pomimo że konstytucja była rok później uchwalona, to nie było możliwości żeby ją obronić. Powstała Targowica, Targowica która w tych wyborach przegrała. Targowica, której interesy były zagrożone. Oni zwrócili się do carycy Katarzyny o pomoc. Wojna polsko-rosyjska pod dowództwem Kościuszki nie dała rady obronić wolności polskiej Konstytucji. Ursyn Niemcewicz był adiutantem Kościuszki, w bitwie pod Maciejowicami został ranny i razem ze swoim dowódcą dostał się do rosyjskiej niewoli. Dwa lata był więziony, a potem pozwolono mu wyjechać do Ameryki. On pewnie ubolewał nad tym, że rzeczy w Rzeczypospolitej przyjęły taki obrót. Jaki był dalszy los wszyscy wiemy. 123 lata niewoli.

I teraz wróćmy do współczesności.

Czyż nie ma pewnej analogii do tamtych wydarzeń w naszej rzeczywistości obecnej? Czy pomimo demokratycznie wybranych parlamentarzystów w Polsce mamy zgodę? Czy pomimo tego, że jesteśmy w wolnej zjednoczonej Europie nasz głos jest tam odpowiednio słyszalny? Pewnie nie. Pewnie wartości, które my wnosimy do Europy nie zawsze są tam cenione.

Bo jeśli słyszę, że parlament francuski, że Niemcy, Holendrzy upominają się o zniesienie sankcji dla Rosjan to znaczy, że oddają jednoznacznie Ukrainę Rosjanom, że zgadzają się na aneksję Krymu. W imię czego? A no Holendrzy chcą sprzedać sałatę Rosjanom, szczypior, tulipany i jakby jest mniejszą wartością wyjaśnienie dlaczego Rosjanie zestrzelili ich samolot. Ważniejsza jest sałata i szczypior. Dlaczego upominają się o to Francuzi? A no, bo stoją wyprodukowane dla Rosjan okręty wojenne, które trzeba sprzedać. To jest ważniejsze jak wolność narodów, poszanowanie wartości. Myślę, że przykład byłego kanclerza Niemiec Schroedera, który poszedł na służbę do Putina też mówi jak są traktowane wartości w Europie. Jak szanuje się wolność narodów.

3 maja to dla Polaków bardzo ważna data, data która przypomina wydarzenia, które mówią, że w narodzie polskim jest wielka siła, jest wielki duch.

Ostatnie działania rządu, jest tu z nami minister Tchórzewski, pokazały że w sytuacji beznadziejnej, kiedy wszyscy mówili, że na Śląsku górnictwo padnie, że Śląsk do zaorania, to właśnie Polacy, syn naszej ziemi, potrafili doprowadzić do zgody. Górnictwo zostało uratowane kosztem wyrzeczeń górników. Powiedzmy sobie szczerze, oni musieli zrezygnować z pewnych pieniędzy, przywilejów, które mieli po to, żeby ratować swoje miejsca pracy, ale też żeby ratować sytuację w Polsce, bo od nich zależy energetyka w Polsce.

Ja podaję przykład, bo cała Polska oddaje szacunek naszemu ministrowi i ja też chciałbym mu szacunek oddać (brawa). Szanowni Państwo, cieszą się rodzice rodzin wielodzietnych z tego, że jest 500 plus, to jest może mały krok, ale jakże istotny w odbudowywaniu, poprawianiu demografii naszego kraju.

Myślę, że to jest tylko początek. Ja z tego miejsca, z centrum naszego miasta apeluję do wszystkich sił politycznych, wspierajmy się. Nam niepotrzebne jest wsparcie polityczne innych ugrupowań. My mamy w sobie dosyć siły, żeby budować Polskę silną gospodarczo, politycznie i militarnie, żeby stworzyć warunki, żeby naród na to wszystko wypracował a jednocześnie bądźmy wierni wartościom, które 1050 lat temu przyszły na nasze ziemie.

Pamiętajmy, że w trudnych chwilach zawsze potrafiła nas wesprzeć Matka Najświętsza Królowa Polski. Tymi wszystkimi elementami jesteśmy bardzo silni. Miłość, o której mówił ksiądz biskup w swojej homilii, miłość do ojczyzny, do brata, który stoi tutaj obok, ale może jest z innego ugrupowania niech spowoduje to, że nie tracąc swoich poglądów będziemy potrafili pracować wspólnie dla dobra naszej ojczyzny.

4 komentarze

 1. Katolik dodano 6 lat temu

  A dlaczego pisowcy są obłudni i beznadziejni.

 2. Siedlczanin dodano 6 lat temu

  Panie prezydencie
  A czy pod tablica która została zrobiona 25 lat temu z okazji 2-wu setnej rocznicy uchwalenia konstytucji a która znajdowała się 300 metrów od Pana zostały złożone jakiekolwiek Kwiaty?
  Nie.
  Tyle pięknych słów na pięknym placu a kawałek dalej zapomniana płyta upamiętniająca to wydarzenie.
  To miejsce to kaplica Aleksandry Ogińskiej.

 3. Katolik dodano 6 lat temu

  Ten rząd pisowski rządzi krajem podobnie jak pan Siedlcami dalszy komentarz zbyteczny bo nie chce się z panem spotykać,ta zgoda i na siłę utrzymywanie nierentownych kopalń to cały piś i pan i pana rządy i pana kolega .

 4. Zorro dodano 6 lat temu

  Przemówienie Kudelskiego w jego stylu taka krzyżówka ZSLowca i pisowca ale wychwalanie swego kolegi przerosło chyba wszystko.żenada amen

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?