SPIN

Siedlczanie obserwują. „Widać małą plamkę”

redakcja poniedziałek, 9 maja 2016, 13:14 Siedlce

Na parkingu przy I LO im. Bolesława Prusa w Siedlcach zebrało się około 20 osób, które razem z Siedleckim Towarzystwem Miłośników Astronomii obserwują najważniejsze zjawisko astronomiczne tego roku – „tranzyt Merkurego”.

– Na godzinie piątej widać taką maleńką plamkę na Słońcu – mówi jedna z siedlczanek. – Nie przypuszczałam, że będzie to aż tak malutkie – dodaje.

merkury

Merkury to malutka kropeczka na dole tarczy słonecznej

Merkury to pierwsza planeta w oddaleniu od Słońca. My mieszkamy na trzeciej planecie od Słońca. To powoduje, że co jakiś czas planety Ziemia i Merkury mogą ustawić się w jednej linii ze Słońcem. W tym czasie na Ziemi obserwujemy zjawisko przejścia planety przed tarczą Słońca zwane tranzytem.

merkury3

Nie występuje ono corocznie, ponieważ płaszczyzna orbity Merkurego nie pokrywa się z płaszczyzną orbity Ziemi. Jeśli przegapicie tranzyt 9 maja to na następne takie zjawisko trzeba będzie czekać do 11 listopada 2019 r.

Obserwacje na parkingu przy szkole potrwają do godz. ok. 17.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?