SPIN

Nakarmią dziecko jak będzie chciało jeść i zawiążą chustę

redakcja niedziela, 29 maja 2016, 22:00 Aktualnie, Siedlce

karmiace caly

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Promocji Karmienia Piersią siedlczanki i ich partnerzy dowiedzą się dlaczego warto karmić piersią, ale także jak odpowiednio motać maluchy w chusty. Zaproszeni powinni czuć się nie tylko rodzice, ale także ci, którzy planują nimi zostać.

– Z zawodowego doświadczenia wiem, że nasza wiedza na temat zalet karmienia piersią jest naprawdę niewielka – przyznaje Marta Siwińska, promotorka karmienia piersią. – Kobiety słyszały, że to jest dobre, ale nie znają szczegółów i z niewielu źródeł mogą się o nich dowiedzieć. A przecież o te szczegóły właśnie nam chodzi – dodaje.

W Siedlcach ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią odbędzie się po raz pierwszy i potrwa od środy 1. czerwca aż do poniedziałku 6. czerwca.

– Substancje odżywcze, które są w mleku mamy są najlepiej przyswajalne i mimo że w mieszankach przeczytamy, że jest w nich ileś żelaza to wchłania się gorzej niż to z mleka matki. I tak jest ze wszystkimi substancjami odżywczymi – tłumaczy Aneta Pisarek, promotorka karmienia piersią – Najlepiej rozwija się mózg, najlepiej pracują jelita. – Po jednym podaniu mleka modyfikowanego flora jelitowa dziecka, wraca do stanu sprzed podania mleka po trzech tygodniach. I to są wyniki badań. Nie mówi się też o tym, że mleko matki zawiera około 300 składników, a mieszanka około 40.

W ramach siedleckiej Mlekoteki 2016 zaplanowano kilka wydarzeń. Pierwszego czerwca na schodach na placu przy siedleckiej galerii zaplanowano spotkanie mam, które będą mogły wspólnie karmić swoje dzieci piersią. W kolejnych dniach panie dowiedzą się m.in. jak mleko matki wpływa na przewód pokarmowy, będzie projekcja filmu „Pierś jest najlepsza”, konsultacje z promotorem karmienia piersią i nauka motania dzieci w chustach.

– Włączając się do ogólnopolskiej akcji chcemy zwrócić uwagę na temat karmienia piersią w szerokim kontekście nie tylko od strony medycznej-zdrowotnej, ale także społecznej. Chciałybyśmy, aby widok kobiety karmiącej w miejscu publicznym nie wywoływał negatywnych emocji i aby matki, które chcą karmić swoje dzieci nie musiały obawiać się reakcji innych – tłumaczą organizatorki siedleckiego Tygodnia Promocji Karmienia Piersią.

1. czerwca; godz. 17.00 – Karmiące Cyce Na Ulice 2016 (schody na Placu Bankowym)
2. czerwca; godz. 15.30 – Dlaczego mleko mamy, dlaczego tyle trudności na starcie, jak sobie poradzić? Jak mleko matki wpływa na rozwój przewodu pokarmowego?
3. czerwca; godz. 10.00 – Breast is Best – emisja filmu oraz dyskusja
4. czerwca – konsultacje z promotorem karmienia piersią, dietetykiem (rozszerzanie diety niemowlęcia); godz. 12.00 – pokaz motania dzieci w chustach
6. czerwca; godz. 17.00 – dlaczego karmienie piersią ma wpływ na rozwój mowy u dzieci – warsztaty z logopedą
6. czerwca; godz. 18.00 – konsultacje z brafitterką dla mam w ciąży i karmiących

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?