SPIN

Jutro zawyją syreny alarmowe

Aneta Borkowska poniedziałek, 6 czerwca 2016, 09:48 Aktualnie

We wtorek (7 czerwca) między godziną 11.30 a 13.00 na terenie całego województwa mazowieckiego uruchomione zostaną syreny alarmowe. Będzie to trening systemu wczesnego ostrzegania towarzyszący ćwiczeniu RENEGADE – SAREX 16/I organizowanemu przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Podczas ćwiczenia w ramach treningu uruchomiony zostanie trzyminutowy modulowany dźwięk syren sygnalizujący ogłoszenie alarmu. Odwołanie alarmu nastąpi poprzez trzyminutowy ciągły dźwięk syren. Włączenie syren alarmowych jest elementem ćwiczenia na wypadek naruszenia przestrzeni powietrznej kraju.

Zadanie ostrzegania i alarmowania ludności jest wykonywane przez każdego szefa obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie. Na szczeblu wojewódzkim jest nim wojewoda, w powiecie starosta, w mieście prezydent lub burmistrz, natomiast w gminie wójt. Syreny alarmowe są częścią systemu ostrzegania i alarmowania, powinny być włączane w sytuacjach rzeczywistego zagrożenia. Ostatni trening systemu został przeprowadzony 1 sierpnia 2015 r.

źródło: rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego

7 komentarzy

 1. asdasd dodano 6 lat temu

  Ok ok. To są ćwiczenia. Ale gdyby na prawdę zawył ten alarm to co mają robić mieszkańcy Siedlec? 🙂 Gdzie się ukryć? Czy będą jakieś instrukcje dla mieszkańców co robić?

 2. asdasd dodano 6 lat temu

  gdyby nie były to ćwiczenia, a rzeczywistość, co zrobić gdy zabrzmi sygnał o naruszeniu przestrzeni?

  • ... dodano 6 lat temu

   Schrony, są schrony, albo schodzić do piwnic, maski przeciwgazowe (opcjonalne) i unikać otwartej przestrzeni.

 3. Roman dodano 6 lat temu

  Raaatuuuj się kto może…

  • asdasd dodano 6 lat temu

   piwnicę wiem gdzie mam ale gdzie można znaleźć w Siedlcach schron? Muszę kupić maski na wszelki wypadek.

 4. psb dodano 6 lat temu

  o lol

 5. Rob dodano 5 lat temu

  Jest 9:40 i wyją.
  Czyli to nie ćwiczenia…

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?