SPIN

Bawią, uczą, pomagają. Dzisiaj były w centrum uwagi

Aneta Borkowska niedziela, 12 czerwca 2016, 22:02 Siedlce

Kochają bez względu na wszystko, doskonale wyczuwają nasze emocje, uwielbiają się bawić i prawie nigdy nie odmawiają głaskania. Psy. Najlepsi przyjaciele człowieka. Dzisiaj mieliśmy okazję zobaczyć je w akcji. Po raz pierwszy w Siedlcach odbył się piknik rodzinny „Pokaz psich umiejętności”.

W pokazie wzięło udział około 20 czworonogów, w tym psy prywatne oraz pracujące w służbach mundurowych. W programie odbył się między innymi: pokaz ras, pokaz psiej tresury i posłuszeństwa, scenki ataku i obrony. Przed publicznością zadebiutował dzisiaj Cziko (pudel miniaturowy).

psy11

– Cziko to taki pies cyrkowy i cwaniaczek – śmieje się Ola, jego właścicielka. – Co pokażemy? Slalom między nogami, pakowanie się do walizki, sprzątanie swoich rzeczy, wskakiwanie. Ja jestem amatorką, uczyłam go wszystkiego sama. Oglądam filmiki i kombinuję znaną metodą prób i błędów. Cziko uwielbia sztuczki – dodaje.

Uczestnicy pikniku zobaczyli także jak odczytywać zachowanie psów i jak prawidłowo reagować na agresywnego czworonoga. Na szczęście na pokazie były same „przytulaki” i to niezależnie od wzrostu.

– Lubi być w centrum uwagi, uwielbia dzieci. Jest spokojny, opanowany, można podejść i go pogłaskać, a właściwie to sam się pcha by go pogłaskać i może siedzieć tak godzinę – mówi Sławek Kozłowski, właściciel doga niemieckiego. – Tak dużego psa naprawdę trzeba uczyć posłuszeństwa, bo mój potrafi nabrać prędkości, a ze swoją posturą może sobie zrobić krzywdę, bo na przykład nie wyhamuje przed czymś. Ale jeśli chodzi o agresję to on jej nie posiada – dodaje.

psy16

Psy są doskonałe do pomocy przy rehabilitacji i różnego rodzaju terapiach. Jak mówi Monika Kozłowska, która zajmuje się dogoterapią psy nie oceniają, nie wymuszają, a tylko motywują.

– To jest zabawa i nauka jednocześnie, człowiek sam z siebie coś daje i dostaje od psa nagrodę i podziękowanie. Łatwo się z nimi zaprzyjaźnić, a zwłaszcza dzieci je uwielbiają. Ważne tylko by od najmłodszych lat uczyć dzieci aby umiały rozpoznawać ich mowę – dodaje.

Imprezę zorganizowała Agencja Rozwoju Miasta Siedlce.

Zdjęcia z imprezy TUTAJ (Kliknij)

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?