SPIN

Chór Miasta Siedlce koncertował na Słowacji

Aneta Borkowska czwartek, 23 czerwca 2016, 08:16 Kultura

Od 14 do 18 czerwca Chór Miasta Siedlce odbył tournée artystyczne po Słowacji. Na zaproszenie władz miasta Sabinov artyści wzięli udział w dorocznych obchodach święta miasta jakim są Dni Sabinova.

Pierwszym koncertem, chórzyści pod dyrekcją Justyny Kowyni-Rymanowskiej, uświetnili uroczystą galę wręczenia nagród Primatora Mesta Sabinov, Petera Molcana. Były to nagrody przyznane przedstawicielom miast partnerskich Sabinova, za wieloletnią, owocną współpracę, które otrzymali partnerzy z: Cubuk (Turcja), Sobeslav (Czechy), Kenderes (Węgry) oraz z miasta Siedlce. Nagrodę z rąk Petera Molcana odebrał prezydent Wojciech Kudelski.

Owacjami na stojąco i trzykrotnymi bisami zakończyła się Galavecer, podczas której na finał, połączone chóry z Polski (Siedlce), Sobieslava (Czechy) i Słowacji (Sabinov) z towarzyszeniem sabinovskiej orkiestry wykonali utwór „Hava Nagila”, którym zadyrygował Mariusz Orzełowski. Chór Miasta Siedlce pod dyrekcją Justyny Kowyni – Rymanowskiej, podczas wspomnianej gali miał również swój recital, który został owacyjnie przyjęty przez wypełnioną po brzegi salę widowiskową Miejskiego Domu Kultury w Sabinovie.

chor1

Kolejnego dnia siedlecki chór koncertował w Presovie, drugim co do wielkości mieście we wschodniej Słowacji i trzecim – całego kraju. Na scenie usytuowanej w malowniczym krajobrazie presovskiej starówki, artyści wykonali ponad godzinny koncert dla tamtejszej publiczności. Następnym punktem na trasie artystycznej Chóru Miasta Siedlce była plenerowa scena Jarmarku Sabinovskiego gdzie po raz kolejny zaprezentowali się w partnerskim mieście Siedlec. Na zakończenie artystycznego tournée chórzyści z repertuarem sakralnym i świeckim wystąpili w zabytkowych murach klasycystycznego kościoła ewangelickiego w Spišské Podhradie.

Wszystkie koncerty Chóru Miasta Siedlce na Słowacji zostały bardzo ciepło przyjęte przez publiczność oraz nagrodzone gromkimi brawami i owacjami na stojąco. Warto wspomnieć, że miasto Siedlce współpracuje z miastem Sabinov już ponad 25 lat (formalnie podpisano umowę dopiero w 2001 roku). Współpracę tę zapoczątkowała śp. Alicja Siwkiewicz wraz z ZPiT ZS Chodowiacy. Następnie pięknie kontynuowali i rozwijali tę współpracę śp. Andrzej Meżerycki i Mariusz Orzełowski. Obecnie spadkobiercą tej jakże ciepłej i twórczej przyjaźni jest Waldemar Koperkiewicz.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.