SPIN

Technik informatyk – profil najbardziej pożądany

Aneta Borkowska środa, 29 czerwca 2016, 07:21 Siedlce

Najwięcej podań o przyjęcie ogółem trafiło do „Królówki”, która została też szkołą „pierwszej preferencji”. Klasą, do której ogółem było najwięcej chętnych była klasa 1e (mat-geogr-ang) w II LO im. Św. Królowej Jadwigi, ale najbardziej upragniona była 1i w „Elektryku”.

Znamy wstępne statystyki z rekrutacji do siedleckich szkół ponadgimnazjalnych. Dzięki wykorzystywanej od lat platformie elektronicznego naboru można śledzić aktualne dane.

Z przedstawionych informacji wynika, że szkołą pierwszej preferencji (szkoła na której zależało kandydatom najbardziej) było II LO im. Św. Królowej Jadwigi. Najwięcej podań ogółem, bo 682 wpłynęło także do „Królówki” (jedna osoba mogła złożyć podania do kilku klas tej samej placówki). W tej szkole jest też klasa, do której ogółem chciało dostać się najwięcej absolwentów gimnazjum, to 1e (mat-geogr-ang). Podania o przyjęcie złożyło w sumie 360 osób na 30 miejsc, co daje 12 osób na jedno miejsce.

Mimo takich statystyk to nie w „Królówce” znalazła się klasa, na której młodym ludziom zależało najbardziej. Taką była klasa o kierunku technik informatyk w siedleckim „Elektryku”. Oddział ten jako oddział pierwszego wyboru wskazało aż 97 osób co przy zaplanowanych 30 miejscach daje ponad 3,2 osoby walczące o jedno miejsce.

Liczby wskazują na to, że całkiem nieźle z rekrutacją na nadchodzący rok szkolny poradził sobie „Ekonomik”. Technikum przygotowało 120 miejsc a chętnych ogółem (439) i z pierwszej preferencji (164) było znacznie więcej. Powody do dumy może mieć „Samochodówka”, która była szkołą pierwszej preferencji dla 168 osób przy 110 miejscach.

Do każdej siedleckiej szkoły podania złożyło ogółem więcej osób niż przygotowano dla nich miejsc. Jeśli weźmiemy pod uwagę podania z pierwszej preferencji zobaczymy, że na szkołach zawodowych i niektórych technikach zależało absolwentom gimnazjów najmniej.

W Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 4 przy ul. Bema na 60 miejsc tyko 13 osób było chętnych z pierwszej preferencji, a nikt w oddziale o kierunku ogrodnik. ZSZ nr 1 przy ul. Konarskiego zaledwie 30 osób wskazało jako placówkę pierwszego wyboru. Szkoła przygotowała 60 miejsc.

Technikum w tzw. Budowlance miało 30 miejsc, ale z pierwszej preferencji zgłosiło się tam zaledwie 6 osób.

Każdy absolwent gimnazjum miał prawo kandydować najwyżej do trzech szkół, ale może w nich wybrać dowolną liczbę oddziałów w określonej przez siebie kolejności. Oddział wybrany jako pierwszy to oddział, na którym najbardziej mu zależy.

9 komentarzy

 1. Xyz dodano 5 lat temu

  A Kolejówka czyli ZSP nr6 to się przepraszam nie liczy? W tym roku ma bardzo dobry nabór, a jakos nikt nie wspomina! 😡

 2. Po..nista dodano 5 lat temu

  Technik informatyk należy w Polsce do zawodów nadwyżkowych. W 2014 roku ponad 11 tysięcy techników informatyków pozostawało bez pracy. Bez problemu znajdą natomiast dobrze płatną pracę w kraju i za granicą bardzo dobrze wykształceni informatycy po studiach wyższych politechnicznych oraz uniwersyteckich. To jest wiadomo już od kilkunastu lat. Najbardziej właściwa ścieżka kształcenia to liceum ogólnokształcące klasy matematyczno – fizyczne i informatyczne. Matura. Dobre studia i przede wszystkim politechniczne. I to dopiero otwiera drogę do kariery zawodowej. Technikom informatykom chcącym więcej osiągnąć w życiu pozostaje również taka możliwość po zdaniu matury i dostaniu się na dobre studia. W przeciwnym wypadku trzeba będzie szukać innej alternatywy na rynku pracy.

 3. Eska dodano 5 lat temu

  Technik informatyk to zawód (tytuł) a nie profil.

 4. ada dodano 5 lat temu

  Szkoda tylko ,że nie napisaliście ,że kandydaci z najwyższa punktacją aplikowali do Prusa. ( absolutny rekord pod względem wysokości punktów)

  • Lucek dodano 5 lat temu

   A skąd to wiadomo?

 5. Zorro dodano 5 lat temu

  TAKA CIEKAWA ROZSZERZONA ZAWODÓWKA KTÓRĄ POWINNA KIEROWAĆ PANI PREZYDENT SOCHACKA , BO OPTYMALNIE POLITYCZNIE DO TEGO SIĘ NADAJĘ.amen

 6. prusak dodano 5 lat temu

  HHMMM to ciekawe dlaczego nie mozna utworzyć dwóch klas o jednym profilu w elektryku skoro jest tylu chętnych, zresztą nie tylko na informatykę.
  Dla przykładu w prusie jest TRZY klasy o profilu biol-chem w jednym roczniku !!!
  Podobno potrzeba jest ludzi z wykształceniem technicznym.
  Samochodówka (szkoła integracyjna)ponoć starała się o utworzenie dwóch klas otym samym profilu lecz nie dostała zgody !!!???
  Dzieci włodarzy muszą się zmieścić do prusa taki wniosek się nasuwa.
  Do mat-geo -ang w królówce 360 osób było ogółem chętnych a nie z pierwszej preferencji, w elektryku na informatykę podano w artykule chętnych z pierwszej preferencji.

 7. Abc dodano 5 lat temu

  A nikt nie wspomniał o kolejówce? Do klasy o profilu technik transportu kolejowego zgłosiło się o wiele więcej osób na 30 wolnych miejsc . Dyrekcja i nauczyciele zrobili świetna robotę na promocji szkoły. A antyreklama medialna zaczeta w kwietniu nie przyniosła jednak oczekiwanych rezultatów, szkoła kwitnie. Buuuuuuuuuuuuu. Jaki peszek.

 8. siedlczanka dodano 5 lat temu

  Pani redaktor, jeśli się pisze o szkołach ponadgimnazjalnych to uwzględnia się wszystkie a nie wybrane. To nie w porządku z Pani strony. Moje dziecko skończyło ZSP Nr 6 i ma dobry zawód i pracuje. A Pani zapomina o tej szkole. Wstyd. !!!! Bo teraz jest za dobrze???

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?