SPIN

Jest człowiekiem honoru. Pieniędzy nie chce

redakcja środa, 27 lipca 2016, 22:39 Siedlce

miasto cba

Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski nie wystąpi do firmy, która niemal dwa lata temu kupiła, a po kilku miesiącach odsprzedała miastu „błonia siedleckie”, o zwrot ponad siedmiu milionów złotych. Mówi, że nie pozwala mu na to mu jego honor.

Podstawy do ubiegania się o te pieniądze wskazało w swoim protokole Centralne Biuro Antykorupcyjne, które w końcówce ubiegłego roku sprawdziło działanie siedleckiego urzędu.

Sprawa dotyczy transakcji jaką pod koniec roku 2014 zmuszone było przeprowadzić miasto ze spółką mającą swoją siedzibę w Łodzi. Opierała się ona na sprzedaży ponad 80 ha nieruchomości (ok. 50 to tzw. błonia siedleckie). Transakcja była połączona z jednoczesnym zawarciem umowy dzierżawy tych terenów i ich odkupem po zakończeniu umowy dzierżawy.

CBA daje furtkę

Działania urzędu znalazły się pod lupą CBA. W swoim protokole funkcjonariusze Biura wielokrotnie wskazywali, że cały zabieg był obejściem istniejących przepisów prawa. Według funkcjonariuszy władze miasta mogą ubiegać się też o odzyskanie od firmy poniesionych kosztów, bo jak twierdzą umowa między stronami była umową o nieważności bezwzględnej, a świadczenie jakie na jej mocy powstało jest świadczeniem nienależnym.

W sumie chodzi o ponad 3,5 mln złotych czynszu dzierżawnego, 4 mln złotych opłat rekompensacyjnych i kary jakie zapłacił samorząd na rzecz firmy z Łodzi. Prezydent Siedlec walczyć o pieniądze nie chce.

– Miasto Siedlce w pewnym okresie podpisało umowę i dostało konkretne pieniądze – 74 miliony złotych. I ja jestem realistą, pieniądze, pożyczka pieniędzy musi kosztować. Ja jestem człowiekiem honoru i jak podpisałem jakąś umowę nie będę mówił, że tego nie było. Tyle mogę powiedzieć na ten temat – skomentował w rozmowie z nami.

W rzeczywistości, co podkreśliło CBA, cały zabieg ze sprzedażą i odkupem działek był wysokooprocentowanym kredytem, a umowy podpisywane przez urząd były niekorzystne dla samorządu.

„To już chyba szczyt ironii”

W czerwcu o ubieganie się o zwrot kilku milionów złotych prezydenta Wojciecha Kudelskiego pytał radny Andrzej Sitnik.

– Ale cóż… Usłyszeliśmy od prezydenta no cóż to jest 8 milionów? Bulwersujące jest to, że prezydent mówił tak, jakby zastał taką sytuację, że ktoś doprowadził niemal do bankructwa miasta, a on musi to wszystko ratować. Firma zarobiła w ciągu 6 miesięcy 8 milionów, czy ktoś zna taki drugi biznes? Kontrolna wykazała, że to jest zysk nienależny, a kiedy prezydent o to nie wnioskuje to już jest chyba szczyt ironii. Czy jesteśmy tak bogaci, że możemy sobie oddać komuś 8 milionów?

Od początku jasne było, że cała transakcja z 2014 to ostatnia deska ratunku dla miasta. Siedlce nie były w stanie spłacić krótkoterminowych kredytów, które ostatecznie zamieniły się w długoterminowe zobowiązania. Znaczne przekroczenie dopuszczalnego 60-procentowego zadłużenia względem dochodów mogło skutkować nawet zarządzaniem komisarycznym.

***

Z drugiej strony, Wojciech Kudelski, po niemal trzech kadencjach sprawowania władzy na pewno wie, że o pieniądzach którymi zarządza nie wypada mu mówić jak o swoich własnych. Jakie znaczenie dla budżetu ma jego honorowe podejście?

33 komentarze

 1. Leszek Myśliński dodano 8 lat temu

  Dlaczego nie chce wystąpić? Czy to jest związane z tym co mówią na mieście, że " cos poszło poszło pod stołem"? Panie Prezydencie Kudelski, proszę zdementować te plotki i wziąć to co się należy miastu, czyli nam mieszkańcom.

 2. Michał R. dodano 8 lat temu

  Skoro miłościwie nam panujący Prezydent Kudelski uważa się za człowieka honoru to niech weźmie kredyt, dorzuci swoje oszczędności i wpłaci do kasy miasta, kwotę, którą należałoby wyegzekwować od parabanku.

  Będzie miał wówczas poczucie honorowego człowieka, zaś miasto pozyska w ten sposób środki na tzw. wkład własny, kiedy RIT zostanie w końcu sfinalizowany. Albo przynajmniej odrestauruje się kilka ulic w centrum miasta, których stan techniczny woła o pomstę do nieba.

 3. problem w tym dodano 8 lat temu

  że Kudelski i całą reszta urzedników od początku doskonale wiedzieli co robią zawierając umowę z Magellanem.
  I podpisując ją wiedzieli, jaki będzie koszt jej obsługi i koszt zerwania umowy.
  Ale –
  były wybory i te 8 milionów naszych pieniędzy – to koszt tego, że Kudelski ze swoją ekipą pozostał na stołkach.
  Nie wiem, czy w tej sytuacji można mówić o nieważności umowy, skoro prezydent doskonale wiedział co podpisuje.
  Co zaś tyczy honoru:
  Trudno uznać człowiekiem honoru kogoś, kto stracił pieniądze powierzone mu w zarząd, pieniądze, które podatnicy składają na cele bytowe mieszkańców, a które posłużyły do osobistych korzyści – bo tak niestety desperackie próby utrzymania stołka trzeba nazwać – i ten ktoś nadal tego stołka się trzyma.

 4. Anonim dodano 8 lat temu

  Czy to nie jest działanie na szkodę miasta? Honor chyba nie każdy zna znaczenie tego słowa. Za utrzymanie stołków nieudolnej władzy, mamy zapłacić my mieszkańcy.Panie prezydencie to nie Pana pieniądze więc jakim prawem nie ubiega się Pan o ich zwrot. Za osiem milionów można byłoby wybudować prawie cztery ulice Janowskie, a Park, Żółkiewski, budynek policji, ulice w naszym mieście to ruiny, które również wymagają nakładów. Chore jest takie działanie, że z miasta zrobił Pan bankruta, a lekką ręką je oddaje miliony. Panie Sitnik proszę ratować to miasto przed takimi ludźmi i może Panu uda się odzyskać nasze pieniądze. Nam mieszkańcom obecna władza zafundowała podwyżkę podatków, bo honor nie pozwala jej odebrać bezprawnie wydanych ośmiu milionów złotych. Panie prezydencie, ciekawe gdzie byłby Pana honor gdyby to były Pana osobiste oszczędności? Ludzie obudżcie się.

  • prezydent "honorowo" dodano 8 lat temu

   zgodził się na takie warunki.
   Taką umowę zawarł świadomie – nikt go do tego nie zmuszał, nie oszukał jak staruszków na pokazie garnków.
   On WIEDZIAŁ co robi – nie miał ograniczonej świadomości, a prawników ma pod ręką.
   Moim zdaniem – nie ma o co upominać się od Magellana. Zawinili po równo robiąc ten myk i Kudelski i Magellan.
   Umowa dotknięta nieważnością, ale wina za ten stan obciąża obydwie strony.
   Sprawa ewidentnie dla prokuratury – ale pamiętajmy, że Kudelski jest z PIS.

   • Co powinien zrobić człowiek honoru? dodano 8 lat temu

    Ale trzeba mieć honor by to zrobić.

    • xxx dodano 8 lat temu

     Gdyby miał choć odrobinę HONORU to sam już dawno powinien zrezygnować z pełnienia tej funkcji. Nie doszłoby do tak wielkiego zadłużenia miasta. Na chleb i coś do chleba powinna mu wystarczyć jego "skromna" emeryturka. Czas najwyższy aby przestał okradać nas, i zadłużąć na przyszłość nasze dzieci. W tym mieście już nie ma żadnych perspektyw na przyszłe życie.

     • Cyt dodano 8 lat temu

      Aleś się obudził. Zadłużenie przyspieszyło od 2008 roku, a swój maksymalny poziom osiągnęło w 2012 roku. Wtedy zadłużenie osiągnęło 66,91% dochodów budżetu. Wtedy większość chwaliła miasto za rozwój.

 5. to... dodano 8 lat temu

  Ta kasa to to nic innego jak koszt utrzymania stołków….wielu. Gdyby nie ona, byłby wtedy pewnie komisarz i przewietrzyłby niewątpliwie urząd, jednostki, spółki etc. …Znamienne jest, co wynika z protokołu, iż przeciwko ofercie Magellana głosował Szef miejskich prawników i szef miejskich nieruchomości. Za Magellanem głosował Skarbnik ze swoim zastępca i jego głos decydował. Zatem widać gołym okiem winnych. A czy ponieśli jakakolwiek odpowiedzialność??

  • ha...........ha.......... dodano 8 lat temu

   No i sprawa jest jasna:
   – prawnik już chyba został zwolniony bo się nie chciał podporządkować władzy,
   – najgłówniejsza władza broniła swoich stołków,
   – z-ca skarbnika musiał tak głosować bo mu kazali przełożeni choć nie był co do tego przekonany,

 6. artur dodano 8 lat temu

  mieszkam od 13 lat na ulicy na terenie Siedlec która jest piaszczysta.Tak ,wiedziałem budując się tam ze prędko nie będzie kostki/asfaltu ale k$%^&a po 13 latach mam prawo się denerwować tak?jest tu już kanalizacja,plany na ulice się przedawniły ,mieszkańcy wpłacili umówioną część inwestycji i…nic ,minęło kilka lat od rozpoczęcia tematu ulica Kalinowa,kilka tłumnych wizyt u szanownego P/rezydenta Kudelskiego niestety zawsze ta sama śpiewka:ulica będzie ale moze za rok,dwa ,nie ma pieniędzy….No jak k$%^&*a ma być jak takie wały się robi!!!!!

 7. Piotr dodano 8 lat temu

  Jeżeli Prezydent Kudelski ma życzenie unosić się honorem to niech zrezygnuje z owej posady, wstydu Waśc Pan Oszczędź! Te 8 milionów to kropla w morzy potrzeb, chociaż za te pieniążki można zwiekszyć ilośc mieszkań dla potrzebujacych. A tymi potrzebującymi przypominam nie są księża z kurii obok urzędu miasta, gdzie Prezydent Kudelski śmiga z kwiatami co tydzień. Ja się pytam dla kogo i za co ? Przeciez tam same chłopy podobno; P Caritas tez musi zarobić niby dla biednych a w rzeczywistości nabywa od miasta za grosze działki ktore przeznacza na 20. Kościołów a gdzie przedszkola ? Szkoły? Boiska ?! Szpital zadłużony a 8 milionów mogłoby wiele zmienić. No ale przeciez szanownego Prexydenta stać na wizytę w Warszawce w Wimlu, to moze od razu nie h sie tam przeprowadzi i zaprzestanie niszczyć miejski budżet! Resztą w Starostwie to samo, ja bym to nazwał po imieniu. Korupcja i nic dodać nic ująć. Wydaje się decyzje i głosuje się bez uświadomienia radnych o czym jest to głosowanie, czego dotyczy. Ojciec karze, dzieci robią. PiS and Yo bracia

 8. Wyrzykowski dodano 8 lat temu

  Honor godny samego Janusza Tracza.

  Przypominam, że niedawno słyszeliśmy, iż pieniędzy na Żółkiewskiego "nie ma". Honor nie powinien być wybiórczy – chyba, że chodziło o horror.

  • Michał R. dodano 8 lat temu

   Lub honorarium 😉

 9. Gorszy dodano 8 lat temu

  Panie Prezydencie, honorem nie powinien pozwolić Panu doprowadzić do takiej sytuacji finansowej miasta. Jeżeli zarządzanie miastem przekraczało Pana możliwości powinien zrezygnować Pan z funkcji prezydenta miasta i pozwolić innym włączyć się, chce wierzyć, w budowanie dobra wspólnego. Ale najwidoczniej ma Pan inne priorytety, które jak widać niekoniecznie wpisują się we wzrost jakości życia mieszkańców naszego miasta. Hańba.

 10. wojciech dodano 8 lat temu

  Notariusz się nie dopatrzyl uchybień w umowie a jakieś dwie baby z CBA się dopatrzyły. Ma rację ze nie występuje. Skoro została zawarta umowa z firmą która dała kasę – nie ważne czy była dobra czy zła (ja sądzę że bardzo zla) ale zawarta nie pod przymusem to nie ma co z siebie idioty robić i żądać zwrotu. Trochę honoru

 11. ania dodano 8 lat temu

  Odgrzewane kotlety, przecież już o tym pisano i wpisy w komentach od tych samych ludzi

  • Anonim dodano 8 lat temu

   A Ty płać dalej podatki i broń Boże głośno nie krytykuj władzy. Za chwilę każą Ci klęczeć i podpisywać listę obecności w kościele. Tego chcesz?

 12. ech dodano 8 lat temu

  Co za komunistyczna propaganda. Nie chce bo nie jego i nie dla niego, ciekawe ile mu zgrubiała kieszeń pod stołem za ten "honor" Kudel, Sitnik i tak wygra następnym razem a Ty trafisz tam gdzie Twoje miejsce

 13. olek dodano 8 lat temu

  8 milionów strat w jednym roku to dużo, ale powinniście do tego doliczyć coroczny od 10 lat koszt utrzymania koalicji. Przy minimalnym założeniu, że w spółkach powstało 25 nikomu niepotrzebnych stanowisk z wynagrodzeniem dużo wyższym niż średnie w spółce, plus nic nie robiący Wiceprezesi do kwota może wynieść ze 2 mln rocznie.
  Plus inne plus inne….. .Sporo nas kosztuje utrzymanie tej prawej i sprawiedliwej władzy.

  • Siedlczanin dodano 8 lat temu

   A czy ktoś policzył ile kosztuje utrzymywanie hejterów, którzy nic nie robią, tylko wrzeszczą na lewo i prawo o wszystkim, a więc w gruncie rzeczy o niczym?

 14. oni dodano 8 lat temu

  Co by to było gdyby ten honorowy był z innego ugrupowania?

  • oni nie oni dodano 8 lat temu

   Ale nie jest i kpi ze wszystkich podatników, mówi o honorze, a myśli g… mi zrobicie.
   Wszystko w odpowiednim czasie.

 15. Zorro dodano 8 lat temu

  To jest honor to jest tchórzostwo albo uzasadniony strach przed prokuraturo a przede wszystkim przed mieszkańcami i oszukanymi wyborcami to jest typowy ZSL, przed tym ostrzegałem. amen i alleluja i do przodu .

 16. przyjemniaczek dodano 8 lat temu

  Jemu się wydaje, że może wszystko. Rozliczą go kolejne rządy, nikt bowiem nie jest wieczny. Jeżeli nie, to rozliczy go historia. Jak to być panie Wojtku najgorszym prezydentem Siedlec w historii miasta?

  Teraz broni się Pan przed aktualnymi zarzutami. A jednak wyszła słoma z butów. Tak się Pan starał, tak chciał być mądry, tak chciał udowodnić, że jest kimś… ale nie wyszło.

  Polityka Pana Wojtka polegała na zwiększaniu zadłużnia i wydawania pieniędzy na przyjemności. Czyli to tak jakby wziąć kredyt i rozdać rodzinie. Dobry wujek, dał parę złotych, kupił obiadek i bilet do kina.

  Mylę się? Mówię brednie? To ile Pan Wojtuś stworzył miejsc pracy? No ile? Wydał na remonty obiektów publicznych co zwiększa tylko koszty funkcjonowania miasta.

 17. swojak dodano 8 lat temu

  Panie Prezydencie! Honor to byłby jakby Pan wyjął z kieszeni te 8 baniek i wpłacił do kasy miasta!!!
  Pana obecna postawa to kpina z mieszkańców!!!

 18. observer dodano 8 lat temu

  A ja nie zgadzam się na odpuszczenie kilku milionów w imię honoru pana Kudelskiego. Może pan Kudelski honorowo wpłaci ze swoich pieniędzy do kasy miasta?

 19. siedlczanka 49 dodano 8 lat temu

  Pan prezydent chyba nie rozumie pojęcia "honor". Może ktoś wytłumaczy? Mieszkańcy nie powinni płacić za czyjś osobisty "honor". To posunięcie prezydenta jest niemoralne i nieetyczne. Podarowanie jakiejś firmie tyle pieniędzy publicznych za przyjazd do Siedlec,podpisanie umowy i dokonanie transakcji sprzedaży jest niemoralne i nieetyczne. Ta firma musiała wiedzieć przed podpisaniem umowy z jakim zyskiem odsprzeda. To się nie może tak skończyć,trzeba to wyjaśnić.

 20. Wodnik dodano 8 lat temu

  Tyle pseudonimów, a autor ten sam i wpis w sumie jeden, tylko w różnych "odmianach". Panie Sitnik, a jak Pan dojdzie już do władzy w mieście, to rozliczy pan w sądzie te wszystkie afery, o których pan teraz głosi?

 21. do Wodnika dodano 8 lat temu

  Życzę dobrego zdrowia psychicznego jeśli myślisz, że te wszystkie komentarze pochodzą od jednej osoby tj. od S.

 22. Rman dodano 8 lat temu

  Ha, a czy człowiek honoru przyzwala by jego żona notariusz obsługiwała miejskie spółki PEC, PEWIK, ZUO itp…??? Czy to nie jest jakieś nieporozumienie delikatnie nazywając oczywisty nepotyzm i "dorabianie" na boku…

 23. Wredna Maupa dodano 8 lat temu

  Kudelski jak zwykle pomylił honor z honorarium.

 24. Ula dodano 8 lat temu

  Ten starzec nie ma honoru.
  Żółkiewszczacy.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?