SPIN

POLICJA: Zadbaj o mieszkanie przed wyjazdem na wakacje

Aneta Borkowska wtorek, 9 sierpnia 2016, 11:23 Aktualnie

Wakacje to okres, kiedy policja odnotowuje większą liczbę włamań do mieszkań i domów, których właściciele wyjechali na wakacje. Naszą nieobecność bardzo chętnie i sprytnie wykorzystują przestępcy, dlatego warto się przed wyjazdem zabezpieczyć.

Z próbą włamania siedleccy policjanci mieli do czynienia kilka dni temu, jednak dzięki osobie opiekującej się mieszkaniem do przestępstwa nie doszło, a dwóch mężczyzn zostało zatrzymanych.

Dwóch mieszkańców Warszawy po wejściu na klatkę schodową jednego z bloków na oś. Tysiąclecia w Siedlcach udało się do skrzynek na listy sprawdzając, pod którym numerem zalega najwięcej nieodebranej korespondencji. Następnie mężczyźni włamali się do skrzynki zabierając z niej listy i udali się pod drzwi wybranego lokalu by sprawdzić czy ktoś jest w domu. Osoba opiekująca się mieszkaniem, która w nim akurat przebywała nie dała znać o swojej obecności, a następnie udała się za podejrzanymi i dyskretnie robiła im zdjęcia. Wcześniej, wychodząc z bloku zobaczyła włamanie do skrzynki pocztowej.

O wszystkim powiadomiła dyżurnego siedleckiej komendy, który natychmiast na miejsce skierował patrol interwencyjny. Policjanci zatrzymali mężczyzn. Okazali się nimi 36 i 35 – letni mieszkańcy Warszawy, uprzednio wielokrotnie karani za przestępstwa kradzieży z włamaniami. Ponadto ustalono, że jeden z nich, tj. 35 – latek, poszukiwany jest przez sąd do odbycia kary 5 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Obydwu zatrzymanym za popełnione przestępstwo grozi obecnie kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policja zwraca się przy okazji z apelem o to, aby wyjeżdżając z mieszkania na dłuższy czas poprosić o opiekę nad nim zaufaną nam bliską osobę – może być to członek rodziny lub sąsiad. Zabieranie przez takiego opiekuna poczty ze skrzynki i jego wizyty w mieszkaniu – szczególnie po zmierzchu, gdy trzeba zapalić w lokalu światło, z całą pewnością będą miały wpływ na zachowanie potencjalnych włamywaczy.

autor: podinsp. Jerzy Długosz, KMP w Siedlcach

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?