SPIN

Zmarł Stefan Matwiejczyk

Aneta Borkowska wtorek, 16 sierpnia 2016, 08:28 Siedlce

stefan-matwiejczyk czb

W sobotę (13 sierpnia) zmarł Stefan Matwiejczyk wieloletni radny Rady Miasta Siedlce, prezes Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, założyciel noclegowni dla bezdomnych, społecznik. Miał 83 lata. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek (19 sierpnia).

Stefan Matwiejczyk urodził się 21 lutego 1933 roku w Hrywiatkach na Wołyniu. W 1948 r. trafił wraz z rodziną do Siedlec, gdzie ukończył Technikum Budowlane. Już w trakcie pracy w różnych siedleckich przedsiębiorstwach budowlanych odkrył w sobie pasję społecznikowską.

Przez wiele lat był prezesem Zarządu Wojewódzkiego, a potem Rejonowego Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. To z jego inicjatywy na terenie Siedlec i byłego województwa zaczęły powstawać dzienne domy pobytu i kuchnie dla ubogich. W roku 1992 jako pierwsza w regionie powstała przy PKPS kuchnia wydająca posiłki dla ubogich. Jednocześnie utworzony został dom dziennego pobytu dla seniorów oraz noclegownia dla osób bezdomnych.

Z inicjatywy Stefana Matwiejczyka zorganizowano 30 krotnie (w cyklu wiosna – jesień) zbiórki darów rzeczowych dla osób w trudnej sytuacji materialnej (odzież, sprzęt gospodarstwa domowego, żywność), którą przekazywał potrzebującym mieszkańcom Siedlec i okolic, a także Polakom z terenu Białorusi, Ukrainy i Mołdawii. Systematycznie pozyskiwał środki i organizował choinki dla dzieci z rodzin ubogich i wielodzietnych (pomoc obejmowała stale kilkaset dzieci) oraz wyjazdy wakacyjne. Z jego inicjatywy powstał Bank Żywności w Siedlcach wspomagający pracę PKPS, Caritas Diecezji Siedleckiej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i innych.

Z inicjatywy Stefana Matwiejczyka nawiązana została współpraca z ośrodkami polonijnymi w Szwecji. Dzięki tym kontaktom pozyskano sprzęt szpitalny i rehabilitacyjny o wartości kilku milionów złotych, który przekazany został siedleckim placówkom służby zdrowia oraz użyczany jest potrzebującym.

Przez sześć kadencji sprawował mandat radnego. Za swoją działalność społecznikowską w 2013 r. odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi.

UM Siedlce

5 komentarzy

 1. Przyjaciel dodano 5 lat temu

  Umarłych się nie sądzi cale szczęście bo bym coś napisał na tema takich społeczników siedleckich ale niech mu ziemia lekko będzie i tak najlepiej podsumować jego działalność.

 2. Młoda dodano 5 lat temu

  Nieznałeś to się nie udzielaj. Wspaniały człowiek.

 3. Przyjaciel dodano 5 lat temu

  TY NA PRAWDĘ JESTEŚ MŁODA.

 4. WALCZĄCY dodano 5 lat temu

  Przyjacielu masz rację. Wiele razy słyszałem, że to społecznik , tylko coś mi sie nie zgadza skoro zarabiał 35165 zł rocznie za swoje działania i dodatkowo renta 42536 można życ

 5. siedlczanka dodano 5 lat temu

  nie nam go osądzać, niech Bóg przyjmie to co zrobił dobrego i przebaczy to co było błędem…niech spoczywa w spokoju…

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?